magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Hľadá abstrakciu, fascinuje ho ručný papier a keramika.
@ Rozhovory a reportáže      Aug 10 2007 - 09:42 GMT

Vždy chcel maľovať, už v Rimavskej Sobote, kde vyrastal. Jeho snom bolo dostať sa na odbornú školu a získať výtvarné vzdelanie. Hoci akademický titul nedosiahol, maľovať neprestal, veď dobrý kumšt sa dá robiť aj bez neho. Ako absolvent strednej umeleckej školy pôsobil ako výtvarník a fotograf v Dome kultúry VSŽ v Košiciach. V tomto meste sa aj usadil, na voľnej nohe je od začiatku 90. rokov, lebo pred „nežnou“ sa to nedalo. Stretli sme ho v piatok 3.augusta na kolektívnej výstave, ktorú otvoril s ďalšími šiestimi výtvarníkmi vo Východoslovenskom múzeu. Pavol Kvoriak sa nám rozhovoril na vernisáži.

Hoci „ voľná noha“ pred revolúciou nemohla byť, no mohli byť veľké akcie. Boli sme dobrá skupina, Artefakt, ktorá sa dodnes drží pokope a robili sme znamenité výstavy. Ja som bol na propagačnom oddelení, čiže išlo to ľahko. Prišiel umelec, my sme ho odfotili, na druhý deň mal katalóg a mohli sme vystavovať....

Dodržiavate princíp troch orieškov, čiže vraciate súčasnej mladej generácii to, čo ste dostávali aj vy od skúsených umelcov?

"Amatérskym výtvarníkom sa venujeme neustále. Napríklad spolu s Dušanom Balážom i inými chodievame na plenéry, berú nás do komisií, za lektorov."

Obohacujú vás plenéry?

"Samozrejme, stretávam tam kopu dobrých ľudí s dobrými názormi. Potom...každý z nich inak robí. Vidím tam Poliakov, Maďarov, Ukrajincov ako robia a zanechávajú na prácach svoje neopakovateľné rukopisy. Už som sa vycibril tak, že podľa prác viem s určitosťou povedať, ktorú z nich robili naši južní či severní alebo východní susedia. Je to podobne ako s vínom. Každá oblasť má svoju charakteristiku a správny degustátor dokáže určiť, z ktorej mok pochádza."

Ktorých tém sa najčastejšie chytáte?

"Keď som začal vôbec maľovať, nosnými témami boli, samozrejme, akty. Studnica inšpirácií, najčistejší prejav, ladné krivky – je to žena, dobre sa to kreslí. Keď idete na školu, ukážu vám nejaký aktíček. Keď príde 15-ročný chlapec a môže si dovoliť nakresliť nočný akt, tak mu už príde na chuť. To bola prvá inšpirácia. Figurálna kresba bola u mňa dominantná. Na umeleckej priemyslovke som začínal s grafikou. Keď som zistil, že mi to celkom dobre ide, začal som robiť portréty. Až neskôr ma to začalo ťahať k maľbe."

Kde bola tá medza, keď ste mali grafiky dosť? Je maľba vyšší skok od grafiky?

"Ani by som nepovedal, sú to rovnocenné prejavy, lenže som zistil, že mi chýbajú farby a väčšia voľnosť. Grafika je predsa len prísna technika, kde musíte mať aj nejakú strojovú výbavu, jednoducho musíte ju vedieť aj vytlačiť. Pričom olej a vôbec maľbu môžete robiť takmer hocikde, kde prídete. Grafike sa venujem aj teraz, napríklad pred Vianocami pre priateľov, ibaže je už na ústupe."

Spomínali ste, že vašou inšpiráciou, najmä zo začiatku kariéry, bola žena. Ostala?

"Nezanevrel som na ňu, ostala, ale zmenil som techniku, začal som sa zaoberať štruktúrami, to znamená, nerobím na čistú plochu, nezačínam na čistom plátne, ale dávam všelijaké podklady, napríklad tmely a podobne. Zachádzam až takmer do reliéfu a cezeň a cez štruktúry hľadám kompozície. Potom na to nanášam farby a vlastne tak improvizujem. Robím to vo výtvarnej podobe ako je to napríklad v džezovej muzike, ktorú pritom rád počúvam. Je o kladení vecí navzájom. Niektoré si možno odporujú, iné harmonizujú, ale to je princíp voľného štýlu. Sú to vlastne techniky už dávno vymyslené a teraz mi sedia. Jednoducho.... tak sa mi chce teraz maľovať."

Čo by ste chceli ešte vyskúšať, niečo dosiahnuť?

"Fascinuje ma ručný papier. Mám priateľov, ktorí to robia a rád by som to robil aj ja. Princíp tkvie v tom, že si spravíte všetko ručne, čiže aj materiál, necháte ho vyschnúť a na to potom robíte...dá sa doň vtláčať, naň vytláčať a dajú sa tak robiť neskutočné veci. Ďalej...mám syna, ktorý je keramik. Mám tu pec, mám hlinu, takže sa pýtam sám seba, prečo by som sa do toho nemal pustiť? Treba iba trochu času, venovať sa tomu a mať nápady."

Ako je to so štýlom, sledujete nejaký alebo máte svoj?

"Pravdaže som sledoval štýly a mal nejaké vzory, napríklad odjakživa sa mi veľmi páčil Degas. Rád som maľoval balet. Tam vyniká ženskosť, pohyb. Žena tam nie je obnažená, no nechýba z obrazu slušná erotika. Potom som maľoval športovcov, veľa som sa venoval figuratívnej maľbe, teraz však hľadám niečo iné, abstraktné. "

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606