magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Katku odviezli...
@ Rozhovory a reportáže      Sep 05 2007 - 13:56 GMT

Začiatok školského roka znamenal pre jedinú detskú železničku na Slovensku, ktorú nájdete v našom meste v Čermeli (premávala od 1.mája do 2.septembra), koniec sezóny, preto parný rušeň Katku odviezli 5.septembra do košického vozňového depa. Túto 16 ton vážiacu mašinku vyrobenú v roku 1884 v nemeckom Erfurte v lokomotívke Hagans nakladali na ťahač dva žeriavy, pri ktorých asistoval najmä rušňovodič Katky Peter Kočiško.

„ Počas letnej sezóny som s ňou urobil asi 3 000 kilometrov a takmer pred každou jazdou som prekontroloval asi 80 mazacích miest na mašine a keď bolo treba, tak som ich premazal“, povedal pred naložením Katky na ťahač. Pred samotnou prepravou ju pripravil tak, aby prepravujúca skupina mala s ňou čím menej roboty.

V depe Katka nebude iba odpočívať. Majstri ju tam dôkladne prezrú a keď bude treba niečo na nej opraviť, tak to urobia, aby bola aj na nastávajúcu sezónu v stopercentnom poriadku.
S uplynulou sezónou bol maximálne spokojný aj vedúci oddelenia Regionálnej dopravy Východ Ing. Ladislav Olexa. Ako nám povedal, oproti predošlej sezóne zaznamenali zvýšený záujem cestujúcich na železničke, ktorá teraz prepravila vyše 100 000 cestujúcich, a to sa prejavilo aj na tržbách z cestovného. Navyše jej prevádzku v tejto sezóne obišli aj nehody.

Katka je v súčasnosti najstarším prevádzkyschopným rušňom nielen na Slovensku, ale aj na území bývalého Československa. Súčasne je jedným z mála zachovaných parných rušňov s rozchodom 1 000 mm a je zapísaný do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok SR. Do roku 1965 premával striedavo na tratiach medzi Gelnicou, Mníškom nad Hnilcom a Smolníkom a medzi Hronskou Breznicou a Banskou Štiavnicou. Po generálnej oprave v českých Veleniciach sa v roku 1991 dostal do Košíc. Kotol rušňa vlani dôkladne opravili vo Vrútkach.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606