magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Blízko Košíc vyrastie obytný súbor Slnečná stráň.
@ Rozhovory a reportáže      Sep 11 2007 - 09:31 GMTS novými štvrťami na bývanie sa v Košiciach a blízkom okolí v ostatnom čase akoby roztrhlo vrece. Len pred niekoľkými týždňami sme informovali o tom, že v lokalite Vyšný Lorinčík začiatkom leta odštartoval predaj stavebných pozemkov, na ktorých vyrastie takmer dvesto luxusných rodinných domov, a už je tu ďalšia podobná novina. Stavať by sa malo onedlho aj v lokalite Slnečná stráň, len pár kilometrov od centra Košíc.

Lokalita Slnečná stráň je situovaná severovýchodne od Košíc v intraviláne obce Vajkovce, v blízkosti diaľničného privádzača smerom na Prešov. Vďaka svojej juhozápadnej orientácii je priam predurčená na výstavbu energeticky úsporných stavieb – takzvaných nízkoenergetických a pasívnych rodinných domov. Na území s celkovou rozlohou 9,5 hektára by malo postupne vyrásť až 87 takýchto stavieb. Klienti si pritom môžu vybrať parcelu s rozlohou od 600 až do 1 600 štvorcových metrov, pričom priemerná výmera stavebných pozemkov je 854 štvorcových metrov. Jednotlivé pozemky budú oddelené zeleňou, ktorá má zo severnej strany lokality okrem toho plniť aj funkciu veternej prekážky.

Projekt Slnečná stráň preferuje súčasný moderný štýl života – a to skĺbenie práce v ruchu veľkomesta s bývaním v tichom prostredí, zasadenom do bujnej vegetácie neďaleko centra mesta. Plánovaný obytný súbor zaisťuje dostatočnú intimitu bývania a zároveň možnosť aktívneho odpočinku v prírode. V ponuke je 25 typov rodinných domov, ktoré sú zaradené do troch kategórií – v závislosti od veľkosti úžitkovej plochy a štandardu rodinného domu. Tomu zodpovedá aj kúpnopredajná cena, ktorá sa začína pri takmer troch miliónoch a finišuje pri vyše 15 miliónoch korún za dom s pozemkom.

Domy prvej kategórie budú mať úžitkovú plochu maximálne 140 štvorcových metrov. Celkovo je k dispozícii sedem typov domov, z ktorých sú štyri prízemné a tri prízemné s obytným podkrovím. Domy druhej kategórie (s úžitkovou plochou do 200 štvorcových metrov) sú určené pre viacčlenné rodiny s požiadavkou väčšieho plošného komfortu. Aj v tejto kategórií je v ponuke sedem typov rodinných domov, z nich tri sú riešené ako prízemné a štyri ako prízemné s obytným podkrovím. Súčasťou týchto domov je aj garáž alebo garážové státie, ktoré pri prvej kategórii chýbajú. V tretej kategórii presiahne celková úžitková plocha domov 200 štvorcových metrov. Tieto rodinné domy sú určené pre viacčlenné rodiny, ktoré milujú komfort bez kompromisov. Súčasťou každého domu bude dvojgaráž alebo garážové státie pre dve autá.

Ako sme už naznačili, obytný súbor Slnečná stráň je riešený ako ekologická zástavba. Každý dom bude mať inštalované rozvody pre osadenie slnečných kolektorov a vďaka už spomínanej juhozápadnej orientácii lokality budú jednotlivé domy pasívne vyhrievané aj prostredníctvom bohatej okennej a sklenej výplne. Pri výstavbe budú navyše použité prvotriedne materiály s nízkou energetickou náročnosťou, pričom domy nebudú podpivničené. Samozrejmosťou bude separovaný zber odpadov a tiež moderne riešená kompostová jama, kde sa bude ukladať biologický odpad, ktorý bude následne použitý pri starostlivosti o miestnu zeleň.

Marián Gladiš
Grafické vizualizácie: JFK Development Košice   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606