magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Operetu zamenil za paletu.
@ Rozhovory a reportáže      Sep 13 2007 - 09:41 GMT

Do divadla sa dostal nedopatrením. Vždy túžil byť výtvarníkom, v škole kreslil aj za spolužiakov, bol večným nástenkárom, písal a robil kroniky. Koncom 60-tych rokov minulého storočia začal v Prešove študovať výtvarnú výchovu a matematiku, matematikom sa však stal jeho brat. Tam ho odporučili na akadémiu múzických umení, ale otec mal výhrady, lebo mal zafixované, že umelci vedú zlý život, nech je zo syna učiteľ. Dal mu teda podmienku, že keď ho tam vezmú na prvý pokus, tak sa s tým akosi vyrovná.

Prvý pokus Slavomírovi Benkovi však nevyšiel, ale už sa mu nechcelo späť k číslam. Nasledoval teda konkurz do zboru Divadla J. Záborského v Prešove s tým, že tam rok nejako „prevegetí“ a pôjde na prijímačky na druhý pokus. V divadle mu však ponúkli post sólistu, a to bola preňho veľká výzva, ktorá sa akosi neodmieta.

„Veľmi ma tým prekvapili, vtedy sa mi zdalo až neuveriteľné, že tento hlas budú potrebovať. Hodili ma do hlbokej vody... a ja som ostal na hladine“ – spomína. Zakotvil teda tam, od 1971 kontinuálne až doteraz a v DJZ ho „postihlo“ asi tristo rôznych rolí. Objavila ho aj televízia v Repete I. Krajíčka. „ Relácia nám urobila nesmiernu službu, tam sme sa s manželkou zviditeľnili celému Slovensku“.

V prešovskom divadle sa mu fungovalo celkom dobre, no výtvarníctvo ho lákať neprestalo. „ Paletu či sochárske nástroje som nikdy vlastne neodložil. Vždy som po troške „zababrával dvor“, pomáhali mi dobrí priatelia. Jeden z mojich učiteľov, ktorý bol vtedy na škole, bol Dušan Pončák. K nemu som sa prichýlil ako k veľkému dubisku, lebo on mi otvoril dvere do ateliéru a naučil ma všetko, na čo som bol zvedavý. Pustil ma k sebe....spravil pre mňa neskutočnú službu, za čo som mu veľmi vďačný“.

Prišiel však čas, keď sa mu v divadle zazdalo, že zaznamenal zenit a to mu dalo odvahu skúsiť ešte jeden vrchol na poli výtvarníckom. „Teda ten čas je práve tu a v tejto galérii ma prijali úžasne, všetci okolo mi pomáhali“- hovorí dojato po vernisáži Slavo Benko. Ako vidí svet ako výtvarník?

„Ja mám svojské vnímanie umenia, hoci obdivujem všetky druhy a smery vrátane abstrakcie, priznám sa, že v nej sa vyznám najmenej. Mám skôr rád, keď sa oko má o čo oprieť a vie sa zorientovať. Keď robím sochy, tak vychádzam z materiálu, ktorý mi predurčí tvar. Do neho potom treba iba málo zasahovať, tá socha už tam vlastne je, iba treba ju vedieť rozpoznať. Aj moje pokusy s maľbou sú sľubné, uvidíme, čo to urobí po istom čase, keď sa rozkreslím“.


Slavo Benko chce už ako výtvarník zmapovať divadlo, lebo ako hovorí, málo výtvarníkov malo tú možnosť nabrať inšpiráciu ako on. „ Poznám divadlo zvnútra, pohľad z javiska do hľadiska. Reflektory, tú krásu, ktorá sa dáva tak okázalo najavo... v operetách, kde sa všetko tak blýska, pritom vzadu je javisko zaprášené... to sú všetko kontrasty, ktoré dobre vnímam. Mojím bonmotom je človek a maska ako symbol nielen divadla alebo pretvárky, ale predovšetkým chcenia. Dospel som k poznaniu, že každý sa snaží byť v očiach toho druhého takým dobrým, ako si myslí, že mu to imponuje. Teda to divadlo funguje aj medzi ľuďmi ako takými... Preto tá štylizácia, masky, gesto, ktoré človeka odlišujú od zvieraťa... neveľmi dbám o tú módu, lebo tá je pominuteľná, ale gesto a výraz tváre – to zostáva. Ďalej by som chcel výtvarne prerozprávať hry, v ktorých som hral a ktoré ma nejakým spôsobom vnútorne obohatili“.

Výtvarné práce operetného sólistu Slavomíra Benka môžete vidieť v košickej súkromnej galérii VEBA na Komenského 43, kde mal minulý štvrtok vernisáž. Autor tvorí v rodičovskom dome v Poproči, kde má ateliér. Z ďalšieho rozprávania s ním vyplynulo, že jedným z pohnútok, prečo sa obrátil k inému druhu umenia, môže byť aj jeho krédo: Paradoxom je, že jazyk slúži ľuďom na dorozumenie, a predsa je najčastejším zdrojom nedorozumenia. Slovom môžeš ľudí oklamať, no štetcom nie.

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606