magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Reštaurácia Nový Park sa prebúdza k novému životu.
@ Rozhovory a reportáže      Sep 19 2007 - 09:12 GMT

Reštaurácia Park pred rekonštrukciou...


...a po nej

Mestský park je mimoriadne obľúbeným miestom na rodinné prechádzky obyvateľov Košíc už takmer dvesto rokov. Starší Košičania si ho pamätajú skôr pod názvom Park (či Sad) generála Petrova. Toto meno dostal podľa veliteľa sovietskych vojsk, armádneho generála Ivana Jefimoviča Petrova, ktorý stál koncom druhej svetovej vojny na čele oslobodeneckého 4. ukrajinského frontu (19. januára 1945 oslobodil aj Košice). Po roku 1989 „otcovia mesta“ vrátili Mestskému parku jeho pôvodné meno. K jeho neodmysliteľným dominantám patrila dlhé roky aj mimoriadne obľúbená reštaurácia Park.

V ostatnom čase však nehanebne chátrala. Opustená budova sa stala útočiskom pre asociálne živly a bezdomovcov, ktorí si tu „zriadili“ svoju neoficiálnu nocľaháreň. Tento neutešený stav sa však našťastie už čoskoro zmení. Architektonicky zaujímavý objekt z konca 19. storočia, stojaci na lukratívnom mieste v samotnom centre Košíc, totiž dostal k okrúhlemu 110. výročiu svojho vzniku krásny darček – komplexnú rekonštrukciu, a teda šancu na vzkriesenie a nový život.

Predchodca terajšej budovy vyrástol pri parkovej promenáde v roku 1869. Pôvodne to bol kiosk s občerstvením, ktorý v roku 1897 prestavali na reštauráciu. V tejto podobe sa objekt zachoval až dodnes. Kedysi vychýrená a obľúbená reštaurácia sa však v časoch reálneho socializmu a budovania krajších zajtrajškov zmenila na lacnú staničnú krčmu, ktorej po zmene ekonomických pomerov po roku 1989 definitívne zazvonil nekompromisný umieračik. O oživenie jej zašlej slávy sa pred niekoľkými rokmi neúspešne pokúsil známy košický zmrzlinár, ktorý tu zriadil cukráreň. Po tejto krátkej epizódke budova znova osirela. Vzápätí sa do nej nasťahovali bezdomovci a asociáli a za pomerne krátky čas ju spoločnými silami zmenili na smradľavé záchody ŕ la turecký bazár.

Značne poškodenú nehnuteľnosť pred niekoľkými mesiacmi kúpil taliansky investor, ktorý sa do niekdajšej pýchy Košíc rozhodol vrátiť nielen spoločenský život, ale v súlade s historickou tradíciou aj dobré jedlo a zábavu. Napriek tomu, že pamiatkovo chránený objekt prešiel rozsiahlou rekonštrukciou interiérov i exteriérov, ostal zachovaný pôvodný vzhľad i pôdorys historickej budovy. Pribudli však suterénne priestory, kde bude fungovať štýlový pub. V nadzemných priestoroch majitelia zriadia taliansku reštauráciu, pizzeriu, denný bar a niekoľko menších obchodných prevádzok a na poschodí (resp. v podkroví) bude kaviareň s možnosťou posedenia na terase. Pred reštauráciou vznikne letná záhrada, avšak vzhľadom na súčasný charakter počasia ju budú Košičania a návštevníci mesta využívať pravdepodobne až od budúceho roka. Za budovou navyše vyrástlo malé parkovisko pre 18 osobných áut, čo výrazne zlepší a uľahčí situáciu prípadným motorizovaným návštevníkom reštaurácie. V blízkom okolí je totiž akútny nedostatok parkovacích miest.

K pôvodnému názvu reštaurácie pribudol prívlastok „nový“. Už v priebehu najbližších dní bude teda v Mestskom parku slávnostne otvorená staronová reštaurácia Nový Park. Jej majitelia tajne dúfajú, že si opäť získa srdcia Košičanov – tak ako po slávnostnom otvorení pred 110 rokmi – v roku 1897.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606