magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Obchodné centrum Galéria na Terase poriadne narastie.
@ Rozhovory a reportáže      Sep 25 2007 - 09:45 GMT


Pred niekoľkými dňami oslávilo obchodno-spoločenské centrum Galéria na Terase svoje tretie narodeniny – slávnostne bolo otvorené 9. septembra 2004. K výročiu dostalo naozaj pekný darček. Už čoskoro sa totiž začne realizácia druhej etapy výstavby tohto shopping centra, vďaka ktorej sa Galéria rozrastie na viac ako dvojnásobok súčasnej plochy. Podľa odborníkov to bude najkrajšie obchodné centrum na východe Slovenska.

S výstavbou moderných nákupných stredísk sa u nás v ostatných rokoch akoby roztrhlo vrece. Aj keď väčšina pripomína skôr priemyselné montážne haly či obrovské letecké hangáre, nájdu sa aj také, ktoré už na prvý pohľad zaujmú architektonicky zaujímavým „obalom“. K takým patrí aj obchodno-spoločenské centrum Galéria na Terase. Mohlo to byť však aj úplne inak. Nemecký investor totiž pôvodne rátal s výstavbou klasickej „škatule“, avšak po viacerých náročných rokovaniach s vtedajším vedením mesta, ktoré s takýmto riešením zásadne nesúhlasilo, napokon (chtiac-nechtiac) súhlasil s projektom architektonicky nadštandardného stavebného diela. A určite neoľutoval. Galéria totiž patrí k najkrajším obchodným centrám na Slovensku. Mimochodom, názov strediska nevymysleli umelci, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad, ale vzišiel zo súťaže košických študentov.
Stavebné práce na OC Galéria odštartovala bavorská investičná skupina Sallerova výstavba v máji roku 2003. Projekt bol pritom od začiatku rozdelený na dve etapy. V rámci prvej bola postavená a sprevádzkovaná hlavná dvojpodlažná budova s hypermarketom Kaufland a 35 nájomnými jednotkami (vrátane lekárne, kvetinárstiev, pobočiek bánk, stávkových kancelárií, herní, kaviarní či reštaurácií). Celková úžitková plocha tejto časti komplexu je cirka 13 500 štvorcových metrov. Motorizovaným návštevníkom je k dispozícii takmer 500 parkovacích miest na streche objektu a v jeho bezprostrednej blízkosti. Celkové finančné náklady na realizáciu prvej etapy, vrátane investícií do výkupu pozemkov a infraštruktúry mesta v susedstve budovy (napr. do novej svetelnej križovatky), dosiahli takmer 600 miliónov korún.
Plánovaná druhá etapa (teda rozšírenie a dostavba Galérie) sa začne už v najbližších dňoch – v priebehu októbra – a ukončená by mala byť presne o rok, v októbri 2008. Celý komplex je navrhnutý v zmysle najnovších európskych technológií a v súlade s architektonickými trendmi tretieho tisícročia, takže aj nové budovy budú pôsobiť vysoko nadštandardne. V rámci rozšírenia Galérie sa ráta s výstavbou štvorpodlažného objektu s kapacitou 90 obchodných priestorov. S hlavnou dvojpodlažnou budovou bude prístavba prepojená cieleným usporiadaním vchodov a pohyblivých schodov. Vzniknú tu nové veľkopredajne, nákupná galéria a prevádzky určené na zábavu a voľný čas. Počet parkovacích miest sa zvýši zo súčasných 500 až na vyše 750. Na každom poschodí budú pritom úrovňové parkoviská. V konečnej fáze bude mať obchodné centrum tvar písmena L. Celková úžitková plocha komplexu sa po ukončení dostavby zväčší z terajších 13 500 na viac ako 30-tisíc štvorcových metrov. Druhá etapa by mala pohltiť približne pol miliardy korún, takže celkové investičné náklady prekročia jednu miliardu korún.

Marián Gladiš
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606