magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Venujme deťom viac času, veď sú naše...
@ Rozhovory a reportáže      Sep 28 2007 - 10:18 GMT
V pondelok, 1.októbra o štvrtej hodine popoludní dorazí do Košíc na Hlavnú ulicu k Dolnej bráne cyklistická štafeta z Prešova a jej účastníci sa Košičanom budú venovať asi hodinu. Štafetu odštartovali ešte 22. septembra v Bratislave, prešla Trnavou, Piešťanmi Trenčínom i ďalšími väčšími slovenskými mestami. Projekt pod názvom Poďte s nami bicyklovať – venujme viac času našim deťom, organizuje Slovenský výbor (SV) UNICEF, preto sme sa o jeho zámeroch porozprávali s členkou výboru MUDr. Annou Vajovou.

„ Cyklotúra symbolicky nesie ústrednú myšlienku kampane, ktorá vyplýva zo samotného názvu a má podporiť aj činnosť Linky detskej istoty pri výbore, celoslovenského projektu pre deti a mládež, ktorý prevádzkujeme už dvanásty rok“.

Za toto obdobie iste máte bohaté poznatky z hovorov, ktoré na Linku prichádzajú...
„ Máme ozaj zaujímavé informácie o problémoch detí tak, ako sa k nám dostávajú z ich pohľadu a nie z pohľadu dospelých. Jedným zo znepokojujúcich poznatkov z vyše 300 000 analyzovaných detských hovorov za 11 rokov činnosti Linky je, že deti na ňu často volajú pre nedostatok možnosti rozoberať svoj problém vo svojom najbližšom okolí“.

Aké sú ich najčastejšie problémy?

„ Asi tretina každoročných hovorov sa týka zlých vzťahov v rodine, ktoré ani nemusím zdôrazniť, ako negatívne vplývajú na deti. Okrem ich týrania, zneužívania, školských problémov, sexuálnych otázok je aj nedostatok času, ktorým dospelí často argumentujú, keď sa na nich deti obrátia, ak chcú niečo s nimi prediskutovať. Čas je teda fenomén, z ktorého málo venujeme vlastným deťom. Z pohľadu dospelých je to možno problém banálny, ale dôsledky z toho vyplývajúce už často také nebývajú“.

Takže cieľom projektu i kampane je...

„ ... vyprovokovať diskusie k téme, upozorniť rôznymi spôsobmi na celý problém, ponúknuť spoločenské aktivity pre deti i rodičov na sprievodných podujatiach počas trvania cyklotúry. Jednoducho chceme sústrediť pozornosť verejnosti na problematiku, ktorá je príliš viditeľná a získať aj prostriedky na udržanie poradenskej detskej linky , to znamená udržať možnosť dovolať sa deťom z celého Slovenska“.

Kam pokračuje štafeta z Košíc?

„ Do Rožňavy, Tisovca, Banskej Bystrice a cez Banskú Štiavnicu a Nitru sa vráti do Bratislavy“.
lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606