magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Mesto vyhlásilo vojnu myšiam a potkanom.
@ Rozhovory a reportáže      Oct 02 2007 - 10:00 GMT

Tak už dosť! – povedali si pred časom kompetentní úradníci na magistráte a zatrúbili do boja proti hlodavcom. Podľa hrubých odhadov totiž v Košiciach parazituje až vyše dvoch miliónov myší a potkanov. Na každého občana mesta teda pripadá neuveriteľných desať hlodavcov – a to je teda viac ako dosť!

Vedenie mesta preto vyhlásilo (opäť po roku) neželaným štvornohým obyvateľom neľútostnú vojnu. Od 1. októbra prebieha dôkladná celoplošná deratizácia. Mesto ju nariadilo všetkým právnickým a fyzickým osobám – vlastníkom pozemkov a nehnuteľností – ako ochranu pred vznikom a šírením prenosných chorôb. Deratizačné čaty ukladajú jedy priamo do nôr v zemi alebo do špeciálnych plastových puzdier, ktoré rozmiestňujú vnútri budov. Deti ani domáce zvieratá teda nemajú šancu dostať sa do kontaktu s nebezpečnými jedmi. Pre hlodavcov je však smrteľná už 5-gramová dávka. Potkany zdochnú do desiatich dní po jej konzumácii na vnútorné vykrvácanie. Myši sú o čosi odolnejšie, žijú ešte tri týždne. Až vyše 90 percent hlodavcov skoná vo svojom prirodzenom prostredí, teda v podzemných norách alebo v kanalizácii. Zvyšok odprace veterinárna asanačná služba.

Proti potkanom treba bojovať naozaj tvrdo a hlavne nekompromisne – majú totiž výnimočnú reprodukčnú schopnosť. Ročne môžu vrhnúť až 800 mladých, ktoré sú pohlavne dospelé už po troch mesiacoch. A každé z nich môže následne vrhnúť ďalšie stovky mladých... Potkany sú navyše neuveriteľne životaschopné tvory – prežijú dokonca aj jadrový výbuch. Nie však špeciálne jedovaté „maškrty“.

Celoplošná deratizácia potrvá do 22. novembra. Sabotérom, ktorí ju budú ignorovať, hrozí až 200-tisícová pokuta. Povinnosť deratizovať upravuje Všeobecne záväzné nariadenie mesta číslo 78 o čistote a o verejnom poriadku z 27. apríla 2006 v zmysle neskorších zmien a doplnkov, ktoré nariaďujú celoplošnú deratizáciu na území mesta jedenkrát v roku. Okrem toho VZN ukladá vlastníkom pozemkov a stavieb udržiavať nehnuteľnosti v čistote a sústavne odstraňovať odpady, ktoré môžu byť zdrojom obživy pre epidemiologicky závažné hlodavce a iné živočíchy. Občania sú navyše povinní udržiavať maximálny poriadok v pivničných priestoroch. Nesmú dávať zvieratám potravu na voľných priestranstvách a v okolí obytných domov a taktiež nesmú skladovať potraviny v dvoroch, pivniciach a ani na balkónoch svojich bytov.

Od 1. do 15. októbra sa celoplošná deratizácia vykonáva na území mestských častí Staré Mesto, Džungľa, Sídlisko dargovských hrdinov (od Prešovskej cesty po rieku Hornád), Juh (obe strany od Námestia osloboditeľov po križovatku Jantárová – Južná trieda a ohraničenú ulicami Gemerská, Alejová a Moldavská cesta), Západ – Luník I, II a III (od amfiteátra po budovu Magistrátu mesta Košice), Sever (od Festivalového námestia po Watsonovu a Hlinkovu ulicu).

Od 16. do 31. októbra sa bude deratizovať na území mestských častí Ťahanovce, Sídlisko Ťahanovce (pravá časť od križovatky Hlinková ulica – Prešovská cesta po Maďarskú ulicu a ľavá časť hraničiaca s ulicou Na Demetri (vrátane)), Sídlisko dargovských hrdinov (územie ohraničené Prešovskou cestou, Sečovskou cestou až po okrajové časti ulíc Herlianska a Ortvaňova), Košická Nová Ves, Vyšné Opátske, Juh (od križovatky Južná trieda – Jantárová – Rastislavova – obe strany až po hranicu mestskej časti Barca), Západ – Luník IV, V, VI, VII a VIII až po kruhový objazd Myslavská ulica a Moldavská cesta, Sídlisko KVP, Sever (od Watsonovej a Hlinkovej ulice vrátane Kostolianskej, Čermeľskej a Kavečianskej cesty – Čermeľ, Kalvária, Podhradová, Červený breh).

Od 1. do 15. novembra sa bude celoplošná deratizácia vykonávať na území mestských častí Sídlisko Ťahanovce (okrajové časti od Americkej triedy po Hanojskú a Madridskú ulicu, vrátane krematória), Kavečany a zoologická záhrada, Sever (okrajové časti – Bankov, Alpínka), Myslava, Luník IX, Pereš, Barca, Sídlisko Nad jazerom a Krásna. Nuž a napokon od 16. do 22. novembra to bude na území mestských častí Šebastovce, Poľov, Lorinčík a Šaca. Celoplošná deratizácia (vrátane kanalizácie) je nevyhnutná z dôvodu, aby hlodavce nemigrovali do neošetrených priestorov a po čase sa nevrátili do deratizovaných objektov. Celú túto ceremóniu si zopakujeme opäť o rok, od 1. októbra do 22. novembra 2008.

Marián Gladiš
Foto: internet   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606