magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Slovenský výrobok na koľajniciach.
@ Rozhovory a reportáže      Oct 03 2007 - 14:54 GMT

Historicky prvý osobný železničný vozeň vyrobený na Slovensku z dielne ŽOS Vrútky má svoju premiéru. Je vystavený na 49. ročníku Medzinárodného strojárskeho veľtrhu v Brne. Jeho zaradenie do prevádzky je sľubné, lebo podľa informácií od výrobcu je plánované ešte v priebehu novembra tohto roka. Pre náš región je priaznivá aj ďalšia správa: mal by jazdiť na trati Bratislava - Košice. Prvú celú súpravu Vrútky dodajú ešte do konca roka 2007 a o rok by malo na našich koľajniciach premávať celkom 25 takýchto vozňov s produktovým označením Bmpeer.

Prvé projekčné a konštrukčné práce sa na vozni začali v ŽOS Vrútky ešte v roku 2006 a podieľal sa na nich vlastný 70-členný vývojársky a inžiniersky tím. Hlavnú kompetenciu a skúsenosti pre túto významnú zákazku spoločnosť získala vďaka dlhoročným projektom údržby a modernizácie osobných vlakových súprav ZSSK kategórie IC/EC, ktorú realizuje na vysokej úrovni od roku 1996. Navyše ŽOS Vrútky vďaka dlhodobej spolupráci s jednými z najväčších svetových výrobcov železničnej techniky, ako sú Siemens, Bombardier alebo Stadler, sa osvedčili ako výrobca koľajových vozidiel, ktorý využíva najmodernejšie technológie a know-how.
Nový osobný vozeň rýchlikového typu (IC/EC) má špeciálny vysoko bezpečný a komfortný podvozok značky Siemens SF 300-2S/MG dimenzovaný na konštrukčnú rýchlosť 160 km/h, ktorá sa dá po dohode so zákazníkom a drobných technických úpravách zvýšiť na 200 km/h. Vozeň vo veľkopriestorovom usporiadaní, tak ako v lietadle, má 76 miest na sedenie. Je plne klimatizovaný, má automatické dvere, vákuové toalety a sedadlá z kvalitne čalúnených materiálov, hoci mnohí, ktorí ich videli, namietali, že opierky na suchý zips mohli ostať, ako v existujúcich vozňoch podobného typu, lebo sú vari lepšie, ako nové - kožené.
Nové osobné rýchlikové vozne budú spĺňať najvyššie komfortné a bezpečnostné európske normy.
lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606