magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Splnili kritériá Schengenu.
@ Rozhovory a reportáže      Oct 09 2007 - 09:29 GMT

Hodnotiaca Schengenská komisia 13.mája 2006 oznámila Letisku Košice – Airport Kosice, a.s., nedostatky, ktoré by mu bránili v pripravenosti na Schengenský priestor. Aký je stav prípravy v súčasnosti, o tom hovorí Marta Horváthová, zástupkyňa výkonného riaditeľa pre prevádzku a bezpečnosť a členka predstavenstva tejto akciovej spoločnosti.

„ Príletová časť 1.terminálu – T 1 bola až po strop “vodotesne“ oddelená od priestoru za kontrolnou kabínou. Cestujúcim, ktorí naplnili kritériá pre vstup do Schengenského priestoru, umožňujú vstup príslušníci Oddelenia hraničnej kontroly (OHK) PZ cez automatické dvere ovládané z vnútorného priestoru kontrolnej kabíny a odtiaľ rozsvecujú aj piktogramy podľa potreby. K usmerneniu príchodu cestujúcich ku okienkam kontrolnej kabíny bolo inštalované plné zábradlie, kontrolná kabínka bola upravená tak, aby bol z nej nadhľad nad čelne prichádzajúcich cestujúcich a bola aj označená piktogramami. Už je vybudovaná aj miestnosť pre dočasné umiestnenie readmisného cestujúceho a miestnosť na výkon druholíniovej kontroly. Súčasne je vytvorený priestor na výkon colnej kontroly pre cestujúcich, ktorí k nám prilietavajú z destinácií mimo EÚ. V odletovej časti T1 boli urobené podobné úpravy.
Vo vnútornom priestore tejto časti je oddelený priestor pre mužov a ženy so sociálnym zázemím pre cestujúcich s odmietnutým vstupom. Celkové náklady na odstránenie nedostatkov dosiahli výšku 3 mil.Sk.

K čomu bude slúžiť Terminál 2, teda nový terminál a kedy bude fungovať?

„Po 1.apríli 2008 vyložene pre odlety a prílety cestujúcich v rámci Schengenskej únie. Tu si treba uvedomiť, že Londýn a Dublin nie sú v rámci Schengenu, čiže tieto linky budeme robiť v T1. Takže pravidelné linky budú rozdelené takto: Bratislava, Praha, Viedeň - to je všetko Schengen a Dublin a Londýn – Non-Schengen. V lete chartrové lety tak isto budeme deliť, väčšina chartrov je však mimo Schengen."

Kade povedie cesta cestujúceho zo Schengenského priestoru?

„Ak prejde novým terminálom, už by nemal vidieť kontrolné kabíny. Nebudeme ich odstraňovať, ale prekryjeme ich, lebo môže nastať situácia, napríklad počas MS v hokeji, keď sa ministerstvo vnútra rozhodne, že aj v rámci Schengenu sa budú robiť kontroly pasov a podobne."

Ešte existuje terminál všeobecného letectva...

„Vzhľadom na to, že nemáme vybudovaný terminál pre obchodné lety zvlášť pre Schengen a zvlášť na Non-Schengen, tak komisia akceptuje, že to budeme časovo odlišovať. Teda ak v čase, keď budeme vybavovať prílet a odlet do Schengenu, tak nebudeme robiť Non-Schengen. Ale otázku oboch režimov chceme vyriešiť možno do jedného roka.
Ďalej sme museli vybudovať režim pre migračný úrad - prijímacie centrum. Tam musí byť vybudované všetko pre žiadateľov o azyl – zvlášť pre ženy i mužov – čakárne, miestnosti, kde sa bude prejednávať žiadosť o azyl. Títo žiadatelia musia mať možnosť vyjsť aj von, preto je tam špeciálne oplotenie. Teda splnili sme všetky kritériá, ktoré sa týkajú Schengenu."


Zimný letový poriadok, ktorý začne platiť od 28.októbra, rozšíri SkyEurope novými spojmi. Tak k 28 týždenným spojom z Košíc do Prahy spoločnosťou Czech Airlines pribudne ďalších 5 práve spoločnosťou SkyEurope a do Bratislavy k svojim 22 existujúcim pridá táto letecká spoločnosť týždenne 5 nových liniek. Nové linky budú tak isto do Londýna 3-krát týždenne a podobný počet nových spojov bude lietať z Košíc aj do Dublinu.

Letisko Košice prepravilo za prvých 8 mesiacov tohto roka viac ako 285 000 pasažierov a na konci roka 2007 očakávajú, že prepravia až 440 000 cestujúcich. Podľa investičného plánu medzi rokmi 2006 až 2011 plánujú preinvestovať 416 mil.Sk a za 10 rokov ( 2006 – 2016) až 911 mil.Sk.


-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606