magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Angličania postavia na Terase exkluzívny bytový komplex za dve miliardy korún.
@ Rozhovory a reportáže      Oct 11 2007 - 09:13 GMTKošice sa pomaly ale isto menia zo spiaceho provinčného mesta na východe Slovenska na modernú európsku metropolu v blízkosti novej východnej hranice Schengenského priestoru, do ktorého by sme mali vstúpiť už o necelé tri mesiace. Pravda, dynamika zmien nie je taká prudká, ako by sme si hádam želali, avšak to by sa malo už čoskoro zmeniť. K niekoľkým zaujímavým a odvážnym konceptom, ktoré by mohli evidentne skrášliť budúcu tvár Košíc, patrí aj projekt významnej britskej investičnej a developerskej spoločnosti Letterstone plc. Vedľa fakultnej nemocnice na Terase plánuje vybudovať atraktívne pôsobiaci komplex s bezmála päťsto novými bytmi.

Projekt spoločnosti Letterstone je najambicióznejším plánom výstavby nového bytového komplexu v rámci celého Slovenska (s výnimkou Bratislavy) za ostatných dvadsať rokov. Podobné projekty sa totiž v súčasnosti realizujú len v hlavnom meste. Obytný súbor vyrastie na rozsiahlej nezastavanej ploche v susedstve Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP a novostavby Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb na Ondavskej ulici. A práve pozdĺž tejto ulice sa bude tiahnuť polyfunkčný areál s niekoľkými stovkami bytov, štvorhviezdičkovým hotelom s reštauráciou, relaxačným centrom a viacerými prevádzkami obchodov a služieb.

Dominantou nového komplexu bude 18-podlažná, architektonicky moderne riešená obytná budova s veľkoryso navrhnutými priestrannými kaskádovitými terasami na najvyšších piatich poschodiach. Okolo centrálnej výškovej budovy vyrastú ďalšie tri bloky. Každý z nich bude zložený z troch alebo štyroch vzájomne skĺbených budov, pričom výškovo budú efektne klesať smerom k Ondavskej ulici. Najvyššia budova bude mať jedenásť a najnižšia len päť poschodí.

Všetky štyri bloky budú vystupovať z dvoj- až trojpodlažného podnožia, v ktorom bude parkovací dom pre zhruba 600 áut a veľké relaxačné centrum (s rozlohou približne 1 300 štvorcových metrov). Na streche podnože vznikne centrálna oddychová zóna, ktorá bude mať podobu námestíčka s parkovou úpravou a lavičkami. Súčasťou projektu je aj obnova časti biokoridoru na južnej hranici pozemku.

Investor plánuje postaviť celkovo 460 bytových jednotiek. Prevahu budú mať dvoj- a trojizbové byty (s rozlohou od 55 do 75 štvorcových metrov), o ktoré je v Košiciach enormný záujem. Najviac ich bude, celkom pochopiteľne, v 18-podlažnom „mrakodrape“, o čosi menej v zvyšných dvoch obytných blokoch. V ponuke nebudú chýbať ani veľkoplošné a luxusné byty. Na prízemí všetkých troch obytných blokov budú komerčné priestory určené pre obchody a služby. Harmonicky pôsobiaci celok doplní štvrtý blok – už spomínaný hotel s vyše stovkou izieb, exkluzívnou reštauráciou a prvotriednym wellness centrom. Investor už dokonca začal rokovať s potenciálnymi zahraničnými hotelovými operátormi.

Celému komplexu dáva punc výnimočnosti (popri modernej architektúre z dielne špičkového londýnskeho ateliéru Benoy) aj skvelá lokalita s úchvatným výhľadom na historické centrum mesta a jeho najcennejšie architektonické skvosty – gotický Dóm sv. Alžbety s Urbanovou vežou a Kaplnkou sv. Michala a neobarokovú budovu Štátneho divadla. Človeku sa ani veriť nechce, že takýto lukratívny pozemok ležal ladom celé desaťročia – až kým ho v roku 2006 od vedenia nemocnice odkúpila spoločnosť Letterstone.

Výstavbu moderného obytného komplexu chcú Angličania spustiť v čo najkratšom možnom termíne, pravdepodobne už v priebehu budúceho roka. Ukončená by mala byť do troch rokov. Prví nájomníci by sa teda do svojich bytov mohli sťahovať v roku 2011. Celkové investičné náklady na výstavbu komplexu dosiahnu úroveň dvoch miliárd korún.

Podobné projekty ako v Košiciach, avšak v omnoho skromnejšej podobe, Letterstone plánuje realizovať aj v Banskej Bystrici a Tatranskej Lomnici a tiež v susednom Maďarsku – na Puškinovej ulici v Budapešti a v Tatabányi. Mimochodom, Košice padli anglickému investorovi zrejme do oka. Na verejnosť totiž prenikli informácie, že má seriózny záujem o výstavbu stoviek exkluzívnych bytov aj v ďalších lokalitách mesta.

Marián Gladiš
Grafické vizualizácie: Letterstone plc.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606