magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pripravovaná elektráreň v Trebišove podľa investora neohrozí Zemplín
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Oct 12 2007 - 05:05 GMT
(TASR) – Pripravovaný nový energetický zdroj (NEZ) tepelná elektráreň v Trebišove s výkonom 885 MW podľa investora - Československej energetickej spoločnosti (ČEZ), a. s., Košice neohrozí životné prostredie v zemplínskom regióne, ani historickú tokajskú oblasť na slovenskej a maďarskej strane.

Takýto záver obsahujú odborné štúdie vypracované k správe o hodnotení navrhovanej činnosti – výstavby a prevádzky NEZ v Trebišove. Podľa stanoviska, ktoré investor poskytol TASR, negatívny dopad navrhovanej činnosti na zdravie obyvateľstva vylučuje okrem iných štúdia lekárky Kvetoslavy Koppovej nazvaná Vplyv navrhovanej činnosti na zdravie obyvateľstva.

Koppová pracuje v Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. Možnému vplyvu elektrárne na ovzdušie, vrátane priľahlých oblastí Maďarskej republiky, sa venuje štúdia Edity Virčíkovej z košickej Technickej univerzity. Vplyv exhalátov a imisií produkovaných navrhovanou činnosťou NEZ Trebišov na produkciu viniča hroznorodého v tokajskej vinohradníckej oblasti skúmal vo svojej štúdii znalec z odboru poľnohospodárstva Štefan Hronský, pôsobiaci na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.

"Výsledky týchto, ale aj ďalších odborných štúdií, ktoré boli zaslané aj na Ministerstvo životného prostredia SR, len potvrdzujú fakt, že výstavba a prevádzka NEZ v Trebišove nebude mať negatívny vplyv ani na zdravie obyvateľstva a životné prostredie zemplínskeho regiónu a ani na historickú tokajskú oblasť na slovenskej a maďarskej strane", uvádza sa v stanovisku ČES, ktoré poskytla hovorkyňa ČES pre projekt NEZ Eva Sagálová.

Verejnosť je v názoroch na NEZ naďalej rozdelená, pričom prevládajú negatívne postoje.

V Trebišove vznikla petičná akcia proti výstavbe elektrárne, pod ktorú sa podľa Gejzu Goreho, jedného z organizátorov, podpísalo približne 9000 ľudí. Negatívne stanovisko vyjadril ak Krajský úrad životného prostredia v Košiciach, Košický samosprávny kraj, Štátna ochrana prírody, pestovatelia viniča a ďalšie inštitúcie, vrátane mesta Trebišov.

Odporcovia však majú aj oponentov. "Občania mesta Trebišov a jeho okolia súhlasia s výstavbou nového energetického zdroja a výstavbu budú naďalej podporovať", uvádza sa vo vyhlásení skupiny občanov, ktoré poskytol TASR ich hovorca Vladimír Eperješi. Podľa nich "NEZ vytvorí okrem 300 priamych aj približne 2000 následných pracovných príležitostí pre obyvateľov mesta a jeho okolie, čo predstavuje dôležitú pomoc pre okres, dlhodobo patriaci medzi regióny s najvyššou mierou nezamestnanosti".   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606