magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Anomálie chrupu lieči čeľustný ortopéd.
@ Rozhovory a reportáže      Oct 17 2007 - 09:31 GMT

Čeľustná ortopédia - ortodoncia je nadstavbový, stomatologický odbor zameraný na prevenciu, diagnostiku a liečbu nepravidelností čeľustí a chrupu. Patrí medzi tie odbory medicíny, ktoré sa vďaka osvete dostávajú do povedomia verejnosti. Diagnózu chybného postavenia čeľustí a zubov určí stomatológ kontrolou prerezávania zubov, počtu zubov, ich pozície, zhryzu. Ak zistí anomálie chrupu, odporučí pacienta k čeľustnému ortopédovi. S akými problémami sa obracajú pacienti na MUDr. Lýdiu Jutkovú z Neštátneho zdravotníckeho zariadenia v Košiciach, ktorá v tomto odbore pracuje od roku 1980.

"Najčastejšie sú to protrúzie rezákov (vysunuté predné zuby - „zajačie zuby“), príčinou ktorých je cmúľanie palca v útlom detstve alebo aj dedičná dispozícia. Ďalej sú to chybné polohy jednotlivých zubov (rotácie, záhryz, prekríženie zubov, vyčnievajúce očné zuby). Pre úspech liečby má veľký význam vhodné načasovanie ortodontickej liečby a intenzívna spolupráca pacienta. Anomálie chrupu, ako nepravá progénia (stomatológovia poznajú aj pravú progéniu ) alebo skrížený zhryz si vyžadujú začať s terapiou čo najskôr. Liečba sa spravidla začína od 12. roku života podľa závažností anomálie. Uskutočňuje sa pomocou snímateľných aparátov z umelej hmoty – živice, ktoré majú zabudované aktívne časti skrutky, spony, oporné tŕne. Musia sa nosiť celú noc a 2-3 hodiny denne.
Aktívnejšiu a účinnejšiu liečbu poskytujú fixné aparáty, ktoré sú pevne prilepené na zuby a pôsobia 24 hodín. Používajú sa na liečbu anomálii trvalého chrupu. Musia sa nosiť približne rok až rok a pol, závisí to od vzniknutej anomálie. Potom ešte ďalší rok musí pacient nosiť udržiavací strojček, ktorý vyrovnané zuby zásluhou fixného strojčeka v tejto polohe udrží, aby sa okolo zmenenej polohy zuba vedela vytvoriť nová kosť a nové tkanivo. To zabráni tomu, aby sa zub vrátil do pôvodnej polohy. S pridaním retencie liečba trvá dva a pol až tri roky. Aj tu je veľmi potrebná disciplína pacienta, pretože ak nenosí retenčný aparát, problém so zubami sa môže vrátiť.
Našu ambulanciu navštevujú väčšinou detí v období, keď sa im mení mliečny chrup na trvalý, ale aj dospelí pacienti. Nie všetko sa však dá liečiť fixnými aparátmi, niektoré anomálie sa musia riešiť operačne, napríklad nadmerne vyvinutá dolná čeľusť.
Tak ako pri každej chorobe, aj tu je potrebná prevencia. Kedysi chodievali lekári do škôl a priamo na mieste vychytávali problémy s chrupom u detí, dnes je zodpovednosť na rodičoch. Aspoň dvakrát do roka by mali s deťmi navštíviť stomatológa, aby lekár včas zistil anomálie a podchytil ich. Musíme si uvedomiť, že dnes si je každý zodpovedný za svoje zdravie “- povedala na záver MUDr. Lýdia Jutková.

Malva POKORNÁ   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606