magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Kde sa vytratil futbal?
@ Rozhovory a reportáže      Oct 30 2007 - 10:31 GMT


Košice, zdá sa, bez vážnejšej ujmy prežili nedávno nápor trnavských futbalových „fanúšikov“ . Tí prišli na východ objednaným zvláštnym vlakom a ešte prv, než by sa z neho vyrojili (česť výnimkám, niektorí aj vystúpili a hoci ich bolo málo, správali sa tak, ako sa na fanúšika patrí), policajti už na stanici dali razantne svojou prítomnosťou vedieť podľa porekadla - na každú dieru vhodná záplata to, že sa nespoľahli iba na náhodu a vyšli strážiť poriadok. Atmosféra bola síce napätá, najmä psi boli podráždené, no strážcov poriadku nevyviedlo z rovnováhy ani sťahovanie gatí „skalných“ a ich otáčanie sa chrbtom k nim. Keby sa však jedenému zo psov nebodaj zadarilo o trochu viac odtrhnúť od psovoda a nechať svoj autogram na holom zadku tiežfanúšika, neviem, či by sa mu za to poďakoval.

Na stanici teda nebolo treba použiť ani vodné delá, ani iné mierniace prostriedky proti násiliu a pochod na štadión sa mohol začať, samozrejme, že za asistencie polície. Nasmerujme však lupu pozorovania na samotnú stanicu a ostaňme tam ešte chvíľu, aby sme nazreli do miest, ktoré už v danom momente takmer nikoho nezaujímali - do vlakovej súpravy, ktorú iba pred chvíľou opustili - zrejme ľudia. „ Dočerta, a my toto musíme po nich pratať“ – bol výrok jedného zo železničiarov, čo nepotrebuje komentár, tak isto, ako vari ani obrázky z útrobia súpravy.

Davová psychóza je chytľavá choroba, hysterické a unáhlené konanie umocnené penivým, a možno i tuhším akcelerátorom mohlo aj v tomto prípade spustiť reťazovú reakciu, ktorej dôsledkom mohol byť nepredvídateľný lavínový efekt, nebyť pravda protiváhy. I keď mnohí začali nadávať na „policajný štát“, je ľahké si predstaviť, čo by asi šesťstovka „hostí“ v danom stave dokázala urobiť, nebyť na pľaci polície, ktorej podľa rôznych zdrojov bolo asi o polovicu menej.

Športu zdar a futbalu zvlášť – zdravil kedysi divákov futbalových prenosov jeden z výborných televíznych komentátorov. Vtedy som akosi futbal vnímal inak. I keď vždy bolo medzi fanúšikmi takých, ktorým pri každej maličkosti vychádzali oči z jamôk a navierali žily na krku až na prasknutie, predsa len, toľko brutality som okolo futbalu nevnímal. S jedným z policajtov sme prehodili zopár viet, a možno, že vystihol jednu z príčin tohto javu, keď povedal: “ Málo sa tej mládeži venujeme, a ona si potom hľadá svoje vzory, obyčajne negatívne. Ak sa nemá kde inde vybúriť, robí to takto“.

Okrem ďalších mentorských a možno zbytočných slov iba toľko: Prehra bílých andelov v Čermeli zrejme schladila hlavy ultras a aj návrat ku vlaku i do Trnavy bol už vlastne bez vážnejších stretov s políciou. Ešte jedna správa v tejto súvislosti na záver: Trnavská polícia už obvinila prvého podozrivého v súvislosti s výtržnosťami na nedávnom futbalovom zápase Spartak Trnava ‑ Slovan Bratislava. Kamerové záznamy zo štadióna však odhalili viacerých podozrivých, obvinený je 28‑ročný Trnavčan Roman C. Ten je podozrivý z toho, že hodil vytrhnuté sedačky do zaplneného sektora hostí. Za výtržnosť závažnejším spôsobom konania mu hrozí odňatie slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Stále si kladiem otázku, kde sa z toho všetkého vytratil futbal.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606