magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Plenérový priestor – silná inšpirácia.
@ Rozhovory a reportáže      Nov 06 2007 - 13:28 GMT

Prenikaním nazval svoju pripravovanú výstavu predstavujúcu súbor cieľavedome tvorených a vybraných obrazov z posledných rokov poľský autor Henryk Wichniewicz. Sú to obrazy nové a je to ich vystavovateľský debut. V určitom zmysle sú súhrnom doterajších maliarskych skúseností, dielňou maliarskeho videnia.

„ V nich sa koncentrujú moje veľmi osobné zážitky, emócie a dojmy. Sú tiež citovým a dojmovým záznamom a maliarskou interpretáciou chvíľ strávených na plenéroch, okrem iného v Izabeline, Sanoku, Nozdrzcu, Dwerniku, Zádieli –Dvorníkoch a Spišskom Podhradí“, hovorí v prípravách na vernisáž autor. Na druhej strane plenérový priestor, farby, svetlo a široký záber boli silnou inšpiráciou, aby prebleskla tvorivá iskra spôsobujúca, že vznikli tieto a takéto obrazy. Prenikanie z jednej strany je pre neho skutočné – keď prenikajú a dopĺňajú sa múzy divadla a výtvarného umenia, ale je to tiež prenikanie farieb a foriem, prenikanie citov a zážitkov, vzájomné prenikanie živlov, ktoré vnímame v každej chvíli – to všetko nachádza odraz v jeho obrazoch.

Henryk Wichniewicz sa narodil v roku 1951 v Mirczi (Mirč) na Lubielsku. Svoje vzdelávanie začal na Strednej ekonomickej škole v Hrubešove, potom v štúdiu pokračoval v Štátnom kultúrno – osvetovom inštitúte v Krosne, neskôr v režisérskej škole pre divadelných inštruktorov v Lodži a na Vysokej škole pedagogickej v Rzesowe. V roku 1973 začal pracovať v Krosnianskom dome kultúry ako divadelný inštruktor. Druhou záľubou Henryka Wichniewicza je výtvarné umenie. Sám projektuje a realizuje scénografie a výtvarné scény v predstaveniach, ktoré režíruje. V tejto oblasti je samoukom. Obľúbenou témou jeho maliarskych prác je bieščadská príroda. Obrazy prezentované na výstave, ktoré vznikli v posledných štyroch rokoch, sa líšia od skorších prác, ktoré bolo možné vidieť v Jasle pri predchádzajúcich výstavách.

Vernisáž výstavy v Košiciach pripravujú v Galérii KOS na Hviezdoslavovej ulici na 7. novembra o 16.30 hodine.

-lak   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606