magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 17. Dec 2017,  meniny má
Putovanie za tokajským vínom II: Víno predáva okrem kvality moku aj etiketa i dizajn
@ Rozhovory a reportáže      Nov 09 2007 - 10:55 GMTV susedstve Veľkej Tŕne je Malá Tŕňa, z jednej obce do druhej tam prejdete za niekoľko minút hoci i pešo. My sme sa zastavili u Macikovcov, ďalšej zo štvorice stálych producentov tokajských vín. Táto rodinná firma sa podľa Ing. Márie Macikovej teraz delí na „starú“ a „mladú“ časť. Manželia – rodičia sa venujú klasickým metódam produkcie tokajského vína, tak sa dorábajú výbery, pričom syn Jaroslav junior moderným, reduktívnym a nevesta sa stará o agroturistiku, degustáciu a someliérstvo. Tu treba poznamenať, že vzťah k pestovaniu viniča a k výrobe vína je v rodine tradičná, venovali sa tomu už aj predošlé generácie Macikovcov.

„Veľa neduhov nás postihuje a nemôžeme ich ovplyvniť. Ako keby nebolo dosť, že nás bije príroda s globálnym otepľovaním, čo ťažko znášajú vinohrady, ešte príde aj jarný mráz a nedostatok vlahy a ... nemáme tu ani poriadne cesty, už nehovorím o diaľniciach, ktorými by k nám určite prichádzalo viac návštevníkov“, hovorí.
Aj ona považuje Deň otvorených pivníc za dobrý nápad, veď ho aj podporila. „Ľudia sú už vo všeobecnosti iní než pred rokmi, vedia víno degustovať, pohrať sa s chuťami a nie iba piť ho ako vodu. Už nehľadajú v ňom iba alkohol, ale predovšetkým prácu slnka, um ľudí a rôzne priazne prírody, ktorých výsledkom je mok blahodarne pôsobiaci na telo i ducha“. Za dobrý marketingový ťah považuje ponuku a predaj lístkov cez internet, veď minuli sa všetky a vôbec jej nevadí, že sa museli poriadne poobracať, aby uspokojili zvedavosť i chute všetkých návštevníkov. Veď Tokaj aj podľa jej názoru má byť vidieckou relaxačnou zónou pre turistov.

Macikovci spracujú tohto roku úrodu z 30 až 40 hektárov. Časť je z vlastných viníc, časť vykupujú od dohodnutých odberateľov. Samotnú úrodu šacujú za nižšiu aká bola vlani, na tom sa podpísali už spomínané okolnosti, ale to, čo je, je kvalitné. „Mušty vyzerajú byť pekné, no nikdy neviete, ako dopadne kvasný proces“, predsa len cítiť opatrnosť z hlasu pani Macikovej. Preto až teraz hodnotí pokojne minulý ročník za veľmi dobrý, veď mali aj veľa cibéb.

Bez investícií by nenapredovali ani oni. Robia to však postupne, ako im možnosti dovolia: do technológie, podzemia, do budov. Pred niekoľkými rokmi sekali aj do tufu, aby rozšírili pivnicu, aby bolo priestoru i na súkromné archívy. Ďalej zrekonštruovali starší dom, kde stojí dnes penzión. Pred časom ich neprekvapila ani niekoľkodňová hromadná akcia s vyše 100 ľuďmi. „Najprv sme sa jej zľakli, ale každý takýto nápor nás dokáže zmobilizovať, aby sme trochu aj zariskovali, veď toľko ľudí nepotrebuje iba jesť a piť, ale aj dbať o hygienu. No vyriešili sme to.

Ak vstúpite do vinotéky tejto rodinnej firmy, popri vystavenej ponuke od mladých vín až po ťažké archívne a výbery nájdete na jej stenách len málo miesta, kde nie sú diplomy a uznania z rôznych súťaží. „ My s malokarpatskými vínami nemôžeme súťažiť, pre nás sú dominantné tie súťaže, keď sa dokážeme popasovať s maďarským Tokajom“, a ukazuje na desiatky ocenení zdobiace steny miestnosti. Najnovšie ju teší diplom z Viedne z medzinárodného vínneho konkurzu AWG Wienna, kde bola pozvaná na koniec októbra na slávnostné odovzdávanie výsledkov. Pyšná je aj na kolekciu Grand 2006, ktorá v európskej súťaži získala prvenstvo v etikete a dizajne roka. Cenu im odovzdajú v Prahe 15. novembra.

Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606