magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mesto získalo výročnú cenu Európskej charty bezpečnosti na cestách.
@ Aktuálne -> Doprava      Nov 29 2007 - 07:58 GMT
(TASR) - Košice sú prvým mestom Európskej únie, ktoré získalo výročnú cenu Európskej charty bezpečnosti cestnej premávky za rok 2007 za najlepší akčný plán v tejto oblasti. Ocenenie prevzal v Bruseli začiatkom týždňa námestník košického primátora Marek Vargovčák.

Doposiaľ oceňovali najmä firmy, neziskové organizácie a inštitúcie, uviedol po návrate Vargovčák. Spresnil, že akčný plán mesta Košice vybrali z 35 finalistov a predstavuje súbor akcií, ktoré robí mesto počas roka v rámci bezpečnosti na miestnych komunikáciách. Do plánu spadá aj predškolská a školská výchova detí a mládeže v oblasti bezpečnosti cestnej premávky, výstavba a rekonštrukcia vybraných komunikácií a križovatiek, ktoré zvyšujú túto bezpečnosť a odstraňujú negatívne vplyvy z dopravy.
Podľa Vargovčáka plynulosť cestnej premávky, a tým aj jej bezpečnosť, rieši mesto postupným zapojením všetkých križovatiek s centrálnym svetelným systémom do dopravnej ústredne. Európska únia (EÚ) zaujala okrem iného každoročná košická akcia September – mesiac bezpečnosti cestnej premávky, ktorú mesto organizuje v spolupráci s Policajným zborom, Mestskou políciou, štátnou správou a školskými zariadeniami. Prostredníctvom týchto opatrení a aktivít Košice predpokladajú zníženie dopravnej nehodovosti na území mesta a do roku 2010 zníženie počtu obetí dopravných nehôd o 50 percent.
Európska charta bezpečnosti je iniciatíva EÚ, ktorej cieľom je podporiť jej akčný plán na zníženie počtu obetí dopravných nehôd na polovicu. Charta vyzýva inštitúcie, firmy, asociácie, média, federácie krajín EÚ, aby si naplánovali konkrétne akcie vedúce k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky a stali sa jej signatármi.
Cieľom charty je vytvorenie platformy z organizácií, ktorým nie je bezpečnosť cestnej premávky ľahostajná a publikovať ich aktivity na oficiálnych stránkach Európskej komisie, ukázať tak na európskej úrovni príklady dobrej praxe a umožniť ostatným európskym organizáciám inšpirovať sa a vymieňať si skúsenosti z týchto odvetví.
Európska charta bezpečnosti zahŕňa 950 členov z 27 krajín Európskej únie. Počet členov charty, ktorá ponúka jedinečné miesto na dialóg a výmenu každým rokom narastá. V roku 2006 sa podarilo zachrániť na európskych cestách 12 000 životov.
Charta je dobrovoľná a bezplatní iniciatíva. V susednej Českej republike sú signatármi charty Praha, Brno, Ostrava a Zlín.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606