magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
O POSTUPE SA ROZHODNE NA LUCIU
@ Rozhovory a reportáže      Dec 07 2007 - 11:29 GMT


Košice sa kvalifikovali do 1. kola súťaže na získanie titulu Európske hlavné mesto kultúry EHK 2013 odovzdaním projektu na Ministerstve kultúry SR. Samotný projekt však Košičania musia predstaviť aj pred medzinárodnou komisiou 13.decembra v Bratislave. Keďže tento deň pripadne práve na Luciu opradenú rôznymi pranostikami, predpokladajme, že nám prinesie úspech. O tom, ako sa projekt kandidatúry rodil a čo od neho očakávame, sme sa porozprávali s jeho manažérom, Ing. Marekom Kolárčikom.

* Na akých silných stránkach spočíva projekt?
- Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku, je to mesto s najväčšou chránenou pamiatkovou rezerváciou, má veľmi bohatú tradíciu. Veľký potenciál pre tento projekt okrem toho všetkého je v tom, že máme takmer 30 000 študentov, tri univerzity, umelecké školstvo je na veľmi dobrej úrovni a rozhodujúcim faktorom tak isto môže byť dopravná infraštruktúra, veď v roku 2013 by tu malo byť diaľničné napojenie (vláda to sľubuje do 2010). Letisko Košice je najlepšie sa rozvíjajúce letisko u nás, má až 30-percentné nárasty prepravených osôb, chystajú sa veľké investície v rámci infraštruktúry, hotelov, obchodov, zábavných zariadení vo výške 16 mld. Sk, pričom podstatnú časť potrebných investícií nám ťahá súkromný sektor. Takže máme veľmi dobre rozohrané na zorganizovanie takéhoto medzinárodného podujatia v porovnaní s ostatnými mestami.

* O tento titul sa uchádza dovedna deväť miest, to znamená, že sa očakáva tvrdý boj. Ktoré sú ďalšie mestá a koľko z nich z jednej krajiny postúpi?
- Za najväčších konkurentov považujeme Prešov, Banskú Bystricu, Nitru. Bratislava síce podala kandidatúru, ale zatiaľ nedala o sebe veľa vedieťNapokon, zmyslom tohto projektu je upriamiť pozornosť na tie mestá, ktoré nie sú hlavným mestom krajiny. Z ďalších miest kandidujú Trenčín, Martin, Trnava, Dolný Kubín. Zaujímavé je, že kým vo Francúzsku kandiduje 8 miest, u nás si trúfa o jedno viac. Čo sa týka výberu mesta, nie je určený presný počet, najvážnejší kandidáti, od dvoch do piatich, by mali postúpiť ďalej. A čo je dôležité, výberová komisia dá odporúčanie, ktorým smerom treba dopracovať projekt, čiže to bude istá forma asistencie. Výberová komisia si teda v prvom kole vypočuje všetkých deväť uchádzačov a rozhodne o postupe do druhého kola, ktoré bude prebiehať od januára do augusta 2008.

* Aké sú kritériá na výber a aké je zloženie výberovej komisie? Nezohráva v procese dôležitú úlohu politika? Veď zloženia vedení niektorých kandidátskych miest majú bližšie ku vládnej koalícii než Košice, a to by mohlo vplývať na verdikty.
- Pravidlá sa zmenili, my ideme prvýkrát podľa nových. Je zostavená medzinárodná komisia, 7 členov vyberajú európske inštitúcie, to znamená dvoch určí Európska komisia, dvoch Rada EÚ, ďalších dvoch Európsky parlament a jedného Výbor regiónov. Ďalších šiestich členov komisie nominuje naša národná vláda. Nominantov predkladala Bratislava Bruselu a keby EK mala k tomu výhrady, iste by boli rešpektované. Je to európsky projekt a mechanizmus výberu je tak postavený, aby celý proces bol čo najnezávislejší od politiky. Z informácií vyplýva, že na Slovensku je proces transparentný. V tomto kole bude komisia naše projekty hodnotiť podľa rozvoja kultúrnej infraštruktúry, zdrojov financovania a rozpočtov. Počet programov nie je obmedzený, my sme ich rozdelili na kultúrne podporné podujatia na rok 2007, 2008 a námety na projekt 2013.

* Kedy ste začali intenzívne pracovať na projekte?
- Od februára. Zverejnili sme verejnú výzvu, na ktorú k nám od občanov došlo v priebehu niekoľkých mesiacov asi 350 podaní. Vytvorili sme 10 expertných skupín, zapojili sme viac ako 100 expertov. Máme napríklad skupinu audiovízie, programovú skupinu ( literatúra, divadlo, hudba, súčasné nezávislé umenie, architektúra) z ľudí, ktorí v danej oblasti majú renomé, aby z nápadov urobili prvotnú selekciu. Nasledovalo posúdenie aj naším dramaturgom, ktorý bol zodpovedný za koordináciu konceptu a napokon odstúpenie do komisie kultúry mestského zastupiteľstva.

* Je to príliš krátky časový úsek. Nebola príprava hektická? Nedošlo k treniciam v tom, že každý sa snažil presadiť svoj projekt?
- Boli menšie odlišnosti v nazeraní na projekty. Je to tak, celé to bolo vo veľkej rýchlosti, lebo do novembra sme chceli spustiť podpornú kampaň. Takže ak sa kampaň mala začať v júli, od februára bolo treba pripraviť výzvu, zverejniť ju, prijať 350 návrhov, posúdiť ich niekoľkokrát, čiže bol veľmi krátky čas, takže muselo sa ísť zrýchlenými procedúrami. Pripravili sme asi 50 podporných podujatí, z ktorých boli viaceré úplne novými.

* Na aké druhy podujatí ste sa zamerali?
Išlo nám v podstate o tri druhy. Jedni boli komunikačné, napríklad šach a letné kino. Išlo nám o to, aby sme oslovili čo najväčší počet ľudí, aby si všimli, že kandidujeme. Ďalším druhom bola výraznejšia podpora tradičných kultúrnych podujatí napríklad festival nezávislých divadiel, aby v tomto roku boli o čosi výnimočnejšie a tretí druh podujatí, na ktorých nám najviac záleží, je nový, vyvinutý podľa úplne nového kultúrneho konceptu, ktoré sa snažia prinášať kultúru z iného uhla pohľadu.

* Priblížte nám niektoré z nich...
- Napríklad projekt VVV –verš versus verš, ktorého výstupom bude prvý internetový zborník veršov slovenskej poézie. V priebehu 10 dní sa nám zapojilo do akcie viac ako 500 nádejných poetov, ktorí interaktívne tvorili poéziu. Akcia bola veľmi dobre hodnotená od Bratislavy až po Košice. Ďalším by mohol byť objekt na Hlavnej ulici Platforma tzv. Speakers corners, ktoré by mali v budúcnosti vytvárať priestor na vedenie komunikácie, na posilnenie občianskej iniciatívy, jednoducho, aby sa viedol medzi nami občiansky dialóg.
Už som spomínal, že Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku a preto by sme chceli založiť jeden životaschopný network druhých najväčších miest v Európe. Naša fotovýstava týchto miest, ktorú sme prezentovali, má tri formy prezentácie. Jedna bola v našej radnici, ďalej to bol virtuálny a je na webe a ďalšia bola v uliciach mesta v city lightoch. Toto organizoval košický fotograf Pavel Mária Smejkal a stretol sa s veľkým záujmom. To je teda prvý krok k budovaniu tohto networku, čím chceme deklarovať, že nemáme nereálne sny, ale sa snažíme realizovať veci už v tomto prípravnom období.
Ešte spomeniem niekoľko príkladov: Košice spolupracujú v príprave kandidatúry s inými mestami, napríklad s francúzskym Lyonom vyvíjame spoločný projekt Sputnik a Lunik. Ten bude zameraný na Lunik IX. Ak postúpime ďalej, pustíme sa do rekonštrukcie priestorov v kasárňach kpt. Jaroša na Kukučínovej ulici, kde chceme mať úplne nové medzinárodné kultúrne centrum, ďalej chceme mať aj open air festivalové centrum na bani Bankov.

*Košice sú aj sídlom župy, rozšíri sa aktivita aj mimo centra?
- Vyvrcholením snáh o spoluprácu s KSK je pozícia jeho predsedu Zdenka Trebuľu ako čestného predsedu vo viac ako 30-člennej Rade projektu. Podpísali sme aj zmluvu s KSK, že v prípade víťazstva v roku 2009 vytvoríme spoločnú neziskovú organizáciu, ktorá bude pripravovať toto podujatie. KSK významnou mierou prispel aj do programu, kde vyvinuli koncept Terra Incognita – Zem neznáma. Je to projekt 4 historických ciest – gotickej, železnej, vínnej a cisársko-kráľovskej poštovej. Cesty povedú regiónom, a po nich sa budú organizovať kultúrne podujatia. Mali sme už aj stretnutia s primátormi 16 miest kraja, pripojili sa k našej iniciatíve a podporujú ju. Budeme sa snažiť organizovať podujatia aj v týchto miestach.

* Čo je vôbec zmyslom týchto podujatí?
- Naplniť rok 2013 najprestížnejšími medzinárodnými podujatiami, ktoré prilákajú návštevníkov z celej Európy. Trvalá udržateľnosť projektu spočíva v tom, že návštevnosť mesta by sa mala zvýšiť o 100 až 200 %. Rátame ďalej s tým, že väčšina podujatí ostane v meste a bude mať svoje pokračovanie v ďalších ročníkoch. Zároveň sa chceme pokúsiť o posun v štruktúre ekonomiky mesta, aby bol oveľa väčší podiel odvetví kreatívneho priemyslu. To následne vygeneruje množstvo pracovných príležitostí od architektúry, dizajnu až po marketing.

* S akým rozpočtom ráta projekt?
- Celkové náklady dosiahnu 2,5 mld. Sk, program by mal stáť okolo jednej miliardy, na investičné akcie je vyčlenených 1,5 miliardy korún. Mesto si vyrátalo, že v priebehu piatich – rokov by bolo schopné utiahnuť asi 500 mil Sk z tohto rozpočtu, samosprávny kraj prispieva vo výške 340 mil. Sk, z toho 250 mil. Sk pôjde na program Terra Incognita. Zo strany štátu bola finančná podpora 30 až 60 % a rátame s tým, že v prípade Slovenska to bude aspoň to obvyklé minimum. V prípade investičných projektov sa spoliehame aj na štrukturálne fondy EU.
Ladislav KULIK   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606