magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Posledný tohtoročný multimediálny literárny večer NON poetry v Košiciach.
@ Kultúra -> Literatúra      Dec 12 2007 - 04:32 GMT
Dňa 15. 12. 2007 o 18 30 hod. sa v Košiciach v priestoroch Rotundy na Zbrojničnej 6 uskutoční posledný tohtoročný autorský literárny večer NON poetry organizovaný vydavateľstvom Pectus. V poradí tretí literárny večer podporilo mesto Košice, ktoré sa uchádza o titul Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013. Partnermi projektu sú Škola úžitkového výtvarníctva, Fakulta umení Technickej univerzity a TV Naša.

Cieľom literárnych večerov NON poetry nie je len vytvorenie priestoru pre prezentáciu mladých talentov v oblasti literatúry a ich konfrontáciu s renomovanými spisovateľmi, ale aj snaha o priblíženie poézie pútavou, netradičnou a experimentálnou formou založenou na intermediálnych presahoch literatúry, výtvarného a hudobného umenia širokej verejnosti, ktorá sa nazýva Live poetry VJing. Ide o multimediálnu performance zahŕňajúcu v sebe autorské čítanie poézie, sprevádzané živou improvizovanou hudbou a v reálnom čase mixovanou videoprojekciou, ktorá pozostava z videí a obrazov, reagujúcich na význam a rytmus čítaných textov.

Na literárnom večeri sa predstaví Martin Vlado, slovenský básnik, prozaik a aforista a tiež držiteľ Ceny Slovenských pohľadov za prózu z roku 2005, ktorý publikoval básnické zbierky: Prskavky / Malé básne do tmy (1997), Kafedrála / Sen ortodoxného kávičkára (2000), Park Angelinum (2001), Muž oblačného dňa (2003), spolu s Petrom Bilým zbierku Insomnia (2003), či Obnovovanie kvetu (2006). Ďalším hosťom je slovenský básnik orientujúci sa aj na viazaný verš Dalimír „Dali“ Stano, zakladateľ edície Dielňa Autorov Literatúry, ktorý je od roku 2004 tajomníkom Východoslovenskej pobočky Spolku slovenských spisovateľov. Publikoval zbierky básní: Vaša Esencia (1997), Oxana (1998), Samotka (2001), Kolotoč alfa (2003), Žreb môjho bytia (2005), Edo je deväť (2006), Diabolské balady (2007).

Z mladých talentov sa predstavia laureáti viacerých literárnych súťaží mladých autorov Peter Staríček a Pavol Garan, ale aj Martina Uličianska, čerstvá absolventka ateliéru grafiky prof. Rudolfa Sikoru na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, ktorá je ťažiskovo skôr výtvarníčkou, avšak veľmi podstatnú časť jej výtvarnej tvorby tvorí literárny prejav, ktorý priamo či nepriamo súvisí s jej výtvarnou tvorbou.

Hudobným hosťom večera je hudobná formácia v pozmenenej zostave – Žena s blchou a za vizuálnu stránku zodpovedá Betakaroten ako Live poetry VJ.

Vianočným prekvapením večera je premiéra a krst krátkeho filmu od tvorivej skupiny Bratia Trejovci o mierne psychicky nestabilnom workoholickom poisťovacom agentovi, ktorý už dlhšiu dobu udržiava zvláštnu a dvojitú formu dialógu.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606