magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Východné Slovensko má vysoký investičný deficit v protipovodňovej ochrane.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Dec 19 2007 - 08:54 GMT
(TASR) - Viac ako 56 miliónov Sk z vlastných zdrojov, štátneho rozpočtu a eurofondov preinvestoval v roku 2007 pri realizácii stavieb na povodňami často postihovanom východnom Slovensku košický Odštepný závod (OZ) Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP).

Územie, ktoré spravuje OZ najviac ohrozujú povodne okrem iného aj preto, že je tu vysoký investičný deficit v protipovodňových opatreniach z minulosti, uviedol pre TASR vedúci odboru inžinierskych činností Otakar Hrabovský. Aby región tento dlh čo najskôr vyrovnal, je potrebné ročne preinvestovať minimálne 2 miliardy Sk do úprav tokov, ochranných hrádzí či poldrov na zachytávanie povodňových vĺn, pokračoval Hrabovský.
K tohtoročným akciám okrem iného spresnil, že bezpečnejšia pred povodňami bude napríklad obec Kluknava v okrese Spišská Nová Ves, kde vodohospodári dokončili 2. etapu rekonštrukcie Dolinského potoka. V okrese Stará Ľubovňa sa začala regulácia potoka Hromoš, v ktorej budú pokračovať aj v budúcom roku. Významnou akciou bola stabilizácia brehov hraničnej rieky Poprad a zvýšenie tesniaceho jadra hrádze vodnej nádrže Domaša.
Približne 11 miliónov Sk si vyžiadala investičná príprava budúcich stavieb, ktorým predchádza geologický a hydrologický prieskum či zememeračské práce. Pôjde napríklad o opravu tokov Torysa, Hornád a Ondava či rekonštrukciu suchej nádrže (poldra) Borša so záchytným objemom 210.000 m3 pri rieke Bodrog na Východoslovenskej nížine.
Na realizáciu sú pripravené v roku 2008 aj dve akcie za 160 miliónov Sk, ktoré sa týkajú krajského mesta Košice. Ide o rekonštrukciu vodného diela Ružín, ktorá popri energetických účeloch slúži aj na protipovodňovú ochranu Košíc a nadlepšovanie prietokov rieky Hornád v čase vodného deficitu. Na rekonštrukciu čaká aj hať v košickej mestskej časti Vyšné Opátske, ktorá je súčasťou manipulácie prietokov počas povodní a okrem iného vzdúva vody pre potreby spoločnosti U.S.Steel.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606