magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Primátor František Knapík o plánoch mesta v roku 2008.
@ Rozhovory a reportáže      Jan 08 2008 - 15:01 GMT


„Rok 2007 bol rokom naozaj zaujímavým. Ak by som mu mal dať nejaké prívlastky, tak by som ho označil za rok dynamický a náročný, no zároveň to bol rok perspektív, ktoré sa pred Košicami otvárali,“ zabilancoval na úvod dnešného novoročného stretnutia so zástupcami médií v priestoroch košickej Historickej radnice primátor mesta Ing.František Knapík. Sám hodnotí uplynulý rok ako úspešný, aj napriek vykonanému množstvu náročnej práce, rôznym komplikáciám a miestami zložitým vzťahom v samosprávnych orgánoch.

Na výpočte toho, čo sa vedeniu mesta podarilo v uplynulom roku zrealizovať figuruje napríklad započatie vykonávania kompetencie mesta v oblasti ústavného zákona, schválenie úpravy štatútu mesta, zredukovanie počtu poslancov v mestskom zastupiteľstve z 80 na 50, či vznik spoločného orgánu mestských častí – rady starostov.

Primátor sa v bilancii pochopiteľne nevyhol ani ekonomickým otázkam, predovšetkým stavu mestského dlhu, téme, ktorá v uplynulých rokoch v metropole východu rezonovala pomerne výrazne.

„V rámci roka 2007 to už pre mesto nebola hlavná téma, a to aj napriek tomu, že stále musíme dodržiavať určitú finančnú disciplínu a napĺňať riadne dlhovú službu tak, ako je zadefinovaná v dohode, ktorú máme s financujúcou bankou,“ vyjadril primátor. Dôkazom zlepšujúcej sa ekonomickej situácie mesta mal byť aj fakt, že Košice sa v rámci ratingu dlhodobých záväzkov v lokálnej mene posunuli opäť o stupienok vyššie - do pásma BB+.

„Rád by som vyjadril určitý optimizmus, že by sme sa z tohto pásma, ktoré je posledné v b-čkovej kategórii presunuli v dohľadnej dobe presunuli do pásiem á-čkových,“ nádeja sa Knapík. Zároveň však dodal, že ešte stále existujú určité otázky, ktoré mesto ťažia, týkajúce sa niektorých nedoriešených súdnych sporov a ktoré môžu v budúcnosti negatívne ovplyvniť jeho ekonomický rast.

Medzi najdôležitejšie spomedzi v minulom roku schválených strategických dokumentov patrí podľa primátorových slov energetická koncepciu mesta, ktorá má svoj význam predovšetkým z dlhodobého hľadiska a ktorá bude definovať podmienky energetického fungovania subjektov, ktoré v meste pôsobia, respektíve budú v budúcnosti pôsobiť. Primátor Knapík neobišiel ani projekt kandidatúry Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013, ktorý by v prípade, že bude úspešná mal vplyv nie len na kultúrnu, ale pochopiteľne i investičnú sféru. Do finále konkurzu sa dostali z deviatich kandidátov napokon štyri mestá, medzi nimi aj Košice, ktoré budú o titul súperiť s Prešovom, Martinom a Nitrou. V polovici januára by mal mať primátor na stole správu hodnotiacej komisie, ktorá projekt posudzovala a podľa ktorého v ňom budú môcť ako sa vraví „vychytať všetky muchy“.

Čo sa týka hlavných úloh, ktoré chce vedenie mesta naplniť v roku 2008, tieto možno podľa Knapíkových slov rozdeliť do štyroch hlavných skupín. Na prvom mieste sú strategické plány, ktoré chce mesto napĺňať a na ktorých pracuje, spomedzi ktorých je jedným z najvýznamnejších Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta. Ten bol síce schválený ešte v roku 2004, no kvôli zmenám v legislatíve je potrebná jeho aktualizácia. Tá by mala byť podľa primátorových odhadov ukončená do mája a následne prerokovaná na Mestskom zastupiteľstve. Ide o strategický dokument aj v náväznosti na ďalšiu strategickú oblasť, ktorou je efektívne využívanie fondových prostriedkov.

Druhou skupinou je investičná oblasť, v rámci ktorej má mesto takisto rozpracovaných niekoľko zámerov. Medzi tie najznámejšie patrí nepochybne výstavba veľkého obchodného, zábavného a administratívneho centra AuPark na Námestí osloboditeľov, či projekt Cassovar, no rozpracované sú aj ďalšie projekty, týkajúce sa okrem iného aj bytovej výstavby, napríklad medzi mestskými časťami Lorinčík a Pereš, v Krásnej, či Košickej Novej Vsi. Úlohy však stoja aj pred samotnou samosprávou. Na stretnutiach so starostami bude podľa Knapíkových slov potrebné ´doladiť´ kompetencie medzi mestom a mestskými časťami, vrátanie ich financovania. Nastavené parametre by chcelo mesto následne dostať aj do svojho štatútu a zároveň organizačného poriadku mesta.

Trvalou a verejnosťou veľmi citlivo vnímanou úlohou je podľa Františka Knapíka sociálna oblasť, na ktorej poli má mesto ešte stále dosť nedostatkov, predovšetkým vo vzťahu ku starším občanom, respektíve rómskym spoluobčanom.

„V tom druhom prípade však ide o beh na dlhú trať,“ priznal primátor. Pomôcť zamedziť vzniku nelegálnych osád, s ktorým bolo mesto a mestské časti v ostatnom období konfrontované by mala aj výstavba ďalších bytov nízkeho štandardu. Problémom však ostávajú lokality na ktorých by sa mali tieto byty budovať.

V rámci odpovedí na otázky prítomných novinárov sa primátor vyjadril aj na margo plánovanej výstavby nového futbalového štadióna v blízkosti športovej haly Cassosport. Podľa jeho slov sa pôvodne uvažovalo o rekonštrukcii o oživeniu starého „kotla“ na VŠA, no rokovania s majiteľmi pozemku zatiaľ neboli úspešné a preto mesto uvažuje o jeho výstavbe na plochách, ktoré sú v jeho vlastníctve. Primátor upresnil, že by malo ísť o multifunkčný športový komplex, ktorého výstavba by mala stáť 800 miliónov korún.

Igor PETRUŠKA   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606