magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Košičan Róbert Ludvik medzi bodyguardskou elitou.
@ Rozhovory a reportáže      Jan 30 2008 - 09:17 GMT

Pod organizačnou taktovkou renomovanej medzinárodnej konzultačnej skupiny Elite Force International, pôsobiacej v oblasti výcviku špeciálnych vojenských a policajných zložiek sa začiatkom januára konal v thajskej Pattayi medzinárodne certifikovaný kurz pre inštruktorov špeciálnych zložiek a expertov v oblasti ochrany osôb. Jedným z jeho účastníkov a zároveň jediným Európanom, ktorý sa tohto mimoriadne prestížneho podujatia svojho druhu zúčastnil bol aj Košičan Róbert Ludvik. Rodák z Popradu sa už vyše dvoch desaťročí venuje bojovým umeniam. Začínal s Goju-ryu Karate, neskôr študoval Yang Tai Chi Chuan. Od roku 1990 sa venuje Wing Chun Kung Fu, ako osobný žiak uznávaného Branimíra Šegviča. Mimochodom, Róbert sa stal ako vôbec prvý Slovák držiteľom titulu Si-Fu v klasickom Cheungovom štýle Wing Chun Kung Fu, pričom sám veľmajster William Cheung ho poveril vedením výučby klasického Wing Chun Kung Fu na Slovensku,v Čechách a v Rakúsku. V roku 1993 otvoril prvú školu klasického Wing Chun Kung Fu na Slovensku, v ktorej dodnes pôsobí ako inštruktor.

Práve prostredníctvom B. Šegviča, zakladateľa a zároveň šéfa skupiny Ultimate Combat Arts International, ktorý v priebehu rokov úzko spolupracoval s rôznymi organizáciami po celom svete, zameriavajúcimi sa na oblasť výcviku špeciálnych zložiek, sa v ostatných rokoch prehĺbili aj Róbertove kontakty s Elite Force Internatinal (EFI). Tá má v pláne rozšíriť svoje pole pôsobnosti popri Ázii a Austrálii aj na európske teritórium. Prezident EFI, James M Webb má za sebou vyše štvrtstoročnú kariéru v špeciálnych jednotkách americkej armády, v posledných rokoch aktívneho vojenského života ako vedúci výcviku, tréner a konzultant. Bozidar Gabersek, riaditeľ EFI je certifikovaný šéfinštruktor výcviku špeciálnych zložiek a bojového wing chun. Je takisto špecialistom v oblasti ochrany osôb a taktiky boja s nožom. Riaditeľ divízie osobnej ochrany, konzultant v oblasti zbraní Uva Soch Raj patrí takisto medzi vyhľadávaných špecialistov, napríklad v oblasti boja zblízka.

Samotný kurz pozostával z dvoch častí. Prvý týždeň bol zasvätený fyzickej a taktickej príprave a niesol sa v duchu výcviku jednotiek amerického vojenského námorníctva Navy Seals. Jeho dôstojníci sa osobne zúčastnili niektorých z minulých kurzov a ktorí „nastavovali“ jeho záťažovú úroveň.

„Začínalo sa rannou rozcvičkou, intenzívnou dvojhodinovou makačkou – či už na pláži alebo, vo vode,“ spomína Róbert. „Po zhruba hodinovej prestávke na krátky oddych a raňajky už začínal samotný výcvik, pozostávajúci zo streľby, boja na krátku vzdialenosť, boja s nožom, alebo zneškodňovania hliadok a tak podobne.“

Mimochodom, Róbert sa kurzu zúčastnil nie len v pozícii ´žiaka´, ale aj inštruktora, keď ako uznávaný špecialista na boj s nožom viedol niekoľko praktických prednášok.

„Mnohé z výcvikových programov boli určené vyslovene pre potreby armádnych zložiek – ako napríklad tichá likvidácia hliadok a podobne,“ vysvetľuje Róbert.

Prvý týždeň končil takzvaným ´pekelným dňom´.

„Štartovalo sa rannou fyzickou prípravou na pláži, ktorej sa zúčastnili všetci inštruktori. Dali nám poriadne do tela. V priebehu dňa sa potom konali previerky toho, čo sme sa počas týždňa naučili – ako sme na tom z hľadiska taktiky, používania zbraní a tak ďalej. Končili sme až večer - všetci totálne mŕtvi, neskutočne vyčerpaní, takže sme ani nešli na večeru ale hneď do postele. Ešte štastie, že druhý deň sme mali voľno. ´Dobití´ sme sa len povaľovali pri hotelovom bazéne,“ spomína s úsmevom na dni strávene doslova v duchu krv a pot. Na obdivovanie krás tejto vyhľadávanej turistickej destinácie, ktorá je spolu s Bangkokom považovaná za mekku thaiského sex-turizmu veľa času neostávalo, harmonogram kurzu bol naplánovaný presne na hodiny a výcvik prebiehal od rána do večera.

Druhý týždeň kurzu bol zasvätený bodyguardingu – ochrane osôb. Súčasťou bolo opäť nacvičovanie taktiky a rovnako i protiteroristcký výcvik. Ten bol takisto súčasťou prvej časti kurzu, no tentoraz bol vedený rozdielnym systémom. A samozrejme streľby.

„Na strelnici sme precvičovali rôzne scenáre situácii, ochranu klienta, plus takisto boj na krátku vzdialenosť a zaradený bol aj policajný výcvik – spútavanie a podobne. Súčasťou bol aj špeciálny výcvik na autách - ako správne voziť klienta, jeho evakuácia a precvičovanie ďalších modelových situácií,“ vysvetľuje Robo. Zatiaľ čo prevažná časť kurzu prebiehala v priestoroch vojenských objektov, praktická časť kurzu osobnej ochrany už prebiehalo v podmienkach takmer reálnych, priamo v uliciach Pattaye.

„Hneď prvý deň po prednáškach sme sa rozdelili do tímov a dostali za úlohu dať sa v priebehu pol hodiny do poriadku, dostali sme názvy ulíc, trasu, kadiaľ máme klienta sprevádzať, no údaje o ňom sme kvôli utajeniu a bezpečnosti dostali až na poslednú chvíľu. Všetko išlo na čas s tým, že sme si mali celý priebeh akcie pripraviť sami.“ objasňuje Robo. „Treba si uvedomiť, že sme boli v absolútne cudzom meste. Dostali sme akurát názvy štyroch, alebo piatich ulíc a smer, ktorým máme ísť – to bolo všetko. V priebehu tej pol hodiny, ktorú sme mali na prípravu sme si stihli akurát narýchlo prebehnúť trasu, zistili možné únikové cesty... Na poslednú chvíľu nám inštruktori pridelili ´high risk´ - teda najvyšší stupeň ochrany klienta, plus nám zmenili aj samotného klienta. Pôvodne ním mal byť jeden z inštruktorov, no napokon ním bol Tawan – šéf ochranky thajskej princeznej.“

Aj druhý týždeň kurzu vrcholil previerkami. Úlohou bolo opäť prepraviť klienta cez Patayu, avšak tentoraz sa už v uliciach nachádzali inštruktormi dohodnutí ľudia, ktorí mali akciu buď sabotovať, alebo zrealizovať priamo kvázi útok na klienta. Stačilo, aby sa „útočník“ klienta čo i len dotkol, bolo to brané ako útok a bola ´odstrelená´ celá skupina a akcia bola zrušená. Partie chlapíkov pobehujúcich po Pattayi vo vyše tridsaťstupňových horúčavách v oblekoch, pôsobili skutočne „nenápadne“. Niet sa čomu čudovať, že neunikli ani pozornosti miestnych predstaviteľov ruskej mafie, ktorá ovláda tamojšie teritórium. Našťastie, medzi nimi a účastníkmi kurzu došlo iba k verbálnej komunikácii...

„Inštruktori sa snažili akcie tímov všemožne skomplikovať,“ pokračuje Robo. „V jej priebehu napríklad odvolali niekoho z členov, a to aj napriek tomu, že každý z tímu v ňom mal presne stanovenú úlohu. Nám napríklad počas akcie náhle zmenili trasu a spôsob prepravy. Autá sme k dispozícii nemali, no napriek tomu sme klienta museli dopraviť na miesto určenia autami. Zohnali sme taxík, no okrem toho sme museli riešiť aj sprievodné vozidlá, ktoré budú kryť auto v ktorom sa nachádza klient a zároveň koordinovať cestu. Napokon to dopadlo tak, že časť tímu sprevádzala klienta v tom taxíku a časť išla na motorkách ako sprievod.“

Po skončení previerok z bodyguardingu nasledovala slávnostná večera za osobnej účasti thajskej princeznej, v rámci ktorej prebehlo vyhodnocovanie výsledkov kurzu, odovzdávanie certifikátov a vyhlasovanie jeho najlepších účastníkov.

„Vyhodnocoval sa strelecký výcvik, ktorý nám zabezpečovala thajská armáda, na ktorej základni prebiehali streľby, čiže aj od nich sme získali špeciálne certifikáty o absolvovaní kurzu pre inštruktorov – ´combatives´. Takisto dostávali certifikáty tí, ktorí absolvovali bodyguardský výcvik, plus štyria najlepší dostali ešte zvláštne certifikáty ´close protection specialist´. To znamená, že môžu fungovať ako teamleaderi v tíme osobnej ochranky,“ dodáva Robo, ktorý je mimochodom jedným z tých, ktorý tento špeciálny certifikát získali. Ba čo viac, spomedzi niekoľkých desiatok účastníkov z Ázie a Austrálie vyhlásil tím inštruktorov Roba za najlepšieho absolventa celého kurzu.

„Pravdu povediac, bol som naozaj prekvapený keď ma prezident EFI požiadal, aby som predstúpil a zagratuloval mi,“ pripomína si Robo slávnostný okamih.

Podľa jeho slov sa plánujú do budúcnosti podobné výcvikové kurzy aj pre Európu, ktoré by mali prebiehať dokonca priamo v Košiciach a ich blízkom okolí. Tie by mali prebiehať rovnako, ako tomu bolo v prípade kurzu v Thajsku aj v spolupráci s tamojšou Royal Security Service, ktorej šéfkou je samotná thajská princezná. Aj to bol podľa Robových slov dôvod, prečo sa kurzu osobne zúčastnil šéf jej ochranky. Najlepší účastníci kurzu, vrátane Roba dokonca dostali ponuky na prácu v tíme ochranky kráľovskej rodiny...

Na internetovej stránke Robovej školy by mala v dohľadnej dobe pribudnúť aj podstránka venovaná práve aktivitám v oblasti tohto špeciálneho výcviku, takže koho z vás zaujíma táto sféra, odporúčame priebežne sledovať www.wingchun.sk ,kde takisto získate množstvo užitočných informácii aj o samotnom bojovom umení Wing Chun Kung Fu.

Igor PETRUŠKA
Foto: archív R.L.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606