magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Mango Molas v IC-čku...
@ Rozhovory a reportáže      Feb 08 2008 - 11:59 GMT

Bratislavská formácia Mango Molas patrí nepochybne medzi hudobne najoriginálnejšie a koncertne najatraktívnejšie formácie na domácej hudobnej scéne. Vďaka svojej osobitej hudobnej produkcii, v ktorej sa kĺbia prvky afro-kubánskej hudby s vplyvmi produkcie rôznych iných etnických sfér, kvalitným inštrumentálnym výkonom a energickému pódiovému prejavu si toto zoskupenie získalo priazeň pomerne slušného počtu poslucháčov doma, no v ostatnom čase i v zahraničí a takisto i hudobnej kritiky.

Držitelia ocenenia domácej Hudobnej akadémie Aurel v kategórii objav roka 2004, ktorých ostatný titul s názvom Ultima Rumba, ktorý rovnako, ako debut Peňa z roku 2004 uzrel svetlo sveta pod krídlami Gregor Agency dokonca úspešne zabodoval v Top 20 World Music Charts Europe aktuálne brázdia klubové pódiá v rámci rozsiahleho česko-slovenského turné, určenom predovšetkým na propagáciu svojho minuloročného titulu. V jeho rámci si dali zastávku aj v košickom IC Culture Traine – Centre súčasných umení.

Aj napriek časovému sklzu, spôsobeného predĺženou zvukovou skúškou vládla včera v solídne zaplnenom IC-čku pohodová atmosféra. Nezaregistroval som, že by niekto frflal, či sa sťažoval, aj keď oproti pôvodne avizovanému termínu sa začiatok koncertu posunul o dobrú hodinku. Už počas prvej skladby zavládla v sále nálada adekvátna typu produkcie skupiny a dianie pod pódiom navodzovalo dojem, že IC-čko je jednou vychytenou miestnou tančiarňou. Mango Molas, ktorí sa v Košiciach predstavili (v porovnaní s ich ostatnými vystúpeniami v metropole východu pozn.aut.) premiérovo vo vynovenej zostave, v ktorej realizovali prípravy svojej ostatnej štúdiovky zostavili svoj setlist z výberu toho najlepšieho z oboch svojich úspešných titulov, plus pridali aj nejaký ten bonus navyše. Napríklad v podobe skladby U doktora, featuringu so spevákom Petrom Lipom, ktorá figuruje na jeho superúspešnom albume Lipa spieva Lasicu.

Súčasnú zostavu skupiny osobne hodnotím ako jednoznačne najlepšiu v jej doterajšej histórii. Tvorí ju partia mladých hudobníkov avšak s pomerne bohatými profesionálnymi skúsenosťami, čo sa jednoznačne podpisuje na celkovom vyznení jej produkcie. A to nie len v rámci inštrumentálnych výkonov, ale trebárs aj po stránke aranžérskej, či z hľadiska spracovania hudobných nápadov, v oblasti ktorej sa Mango Molas na svojom aktuálnom albume posunuli opäť o kvalitatívny krôčik vyššie. Podľa môjho názoru nemá význam ´vypichovať´ kvality jednotlivých členov. Aj keď hudobnú tvár Ultima Rumby definovalo autorské duo Martin ´Lopéz´ Vlašič (spev, gitara, perkusie) / Roland ´Reveniuz´ Kánik (klávesy, programovanie), na pódiu tvorí táto kapela jeden homogénny, výborne šliapajúci celok – a to je dôležité. Rovnako tak ako fakt, že aj napriek tomu, že produkujú hudbu s etnicky tak vzdialenými koreňmi, pôsobia ako na pódiu, tak na albumoch veľmi presvedčivo. Jednoducho je cítiť, že sa nesnažia ísť len po povrchu, ale pokúšajú sa prenikať do hĺbky žánrov, z ktorých čerpajú inšpiráciu, že do toho, čo robia dávajú srdce, no najmä, že ich to všetkých neuveriteľne baví. S ohľadom na to, ako kapela postupom vnáša do svojej produkcie prvky rôznych iných hudobných žánrov a etnických kultúr som osobne veľmi zvedavý, čím nás páni prekvapia na svojich ďalších tituloch.

Košické publikum bolo s koncertom zjavne spokojné a vynútená séria prídavkov toho bola najlepším dôkazom. Tí, ktorí počas setu ´Mangáčov´ nevytancovali všetku energiu sa mohli ešte dosýta zabaviť pri ethnotéke pod taktovkou šéfa Gregor Agency a dídžeja Rádia FM Roba Gregora.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606