magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Stage Meridian v Starej radnici...
@ Rozhovory a reportáže      Feb 14 2008 - 16:30 GMT

Hneď na úvod by som sa rád ospravedlnil všetkým, ktorých zmiatlo moje avízo a včera ´stepovali´ pred zatvorenými dvermi Historickej radnice na Hlavnej. ´Stepoval´ som tam aj ja sám, až kým mi známy nedal echo, že pokiaľ tam nechcem stáť do rána, nech prídem do radničnej sály v priestoroch budovy „s hodinami“, v ktorej sídli MÚ Staré mesto – naproti Starej športovej haly. Koho by to napadlo, že tou „radničnou sálou“ bola myslená práve táto, keď koncerty obyčajne prebiehajú v Historickej radnici? Navyše, ako som sa dozvedel na mieste, koncert Stage Meridian bol prvým v tomto priestore...

Kapela zrejme dostala od miestnych avízo, že takých, ako ja bude viac, takže začiatok koncertu pragmaticky posunula o niekoľko desiatok minút. I keď nemožno povedať, že by sála práve praskala vo švíkoch, niekoľko desiatok prítomných si koncert Stage Meridian, myslím, celkom užívalo.

Partia okolo gitaristu Dušana Antalíka je košickému publiku dobre známa vďaka svojmu vystúpeniu na ostatnom Medzinárodnom jazzovom festivale v GeS-klube. Voľne povedané, Stage Meridian je de facto zostava skupiny Team akurát bez frontmana Pavla Haberu. Pre Dušana Antalíka (gitara, spev), Milana Dočekala (klávesy), Ivana Válka (bass) a Ivana Marčeka (bicie) predstavuje Stage Meridian návrat k ich hudobným koreňom, dosť vzdialeným od súčasnej produkcie ich domovskej kapely. Repertoár skupiny tvoria takmer výhradne prevzaté skladby z pera takých renomovaných hudobníkov ako Simon Phillips, Jimi Hendrix, Chris Rea, Toto, či Chick Corea. Jedinú výnimku predstavuje Antalíkova sólová bluesovina s názvom „Blue for you“.

Podľa môjho názoru patrí produkcia Stage Meridian do klubov. Tak trocha „sterilné“ prostredie radničnej sály jej neposkytovalo náležité vyznenie. Podľa slov manažérky však bola voľba týchto priestorov viac menej z núdze cnosť – GeS-ko vraj za prenájom sály pýtalo veľa.

Zostavu skupiny Stage Meridian tvorí partia kvalitných inštrumentalistov s bohatými profesionálnymi skúsenosťami sidemanov v jednej z najúspešnejších česko-slovenských hudobných formácii. Keďže v porovnaní s ranými albumami (poťažmo eventuálne ešte v porovnaní s titulom „Mám na teba chuť“ pozn.aut.) dnes Team produkuje v podstate dosť ´ľúbivý´ pop rock, postrádajúci poriadny ´rockový ťah´, poskytuje Stage Meridian pánom príležitosť jednak výraznejšej hráčskej realizácie a jednak interpretáciu hudby, na ktorej vyrastali, ktorá formovala ich hráčsky vkus a ktorú dodnes označujú za srdcovú. Ako som už spomenul, repertoár skupiny tvoria skladby, ktoré nesporne potešia každého rockového fajnšmekra a ktoré sú aj zaznamenané na ich prezentačnom CD FreedomSymbiosis, Oozer, Freedom, z pera vyššie menovaných hudobníkov. Priznám sa v porovnaní s vystúpením V GeS-ku sa mi včerajší set „Atnalíkovcov“ páčil o čosi viac (i keď koncert v GeS-ku disponoval podľa mňa lepším zvukom pozn.aut.) – najmä po dramaturgickej stránke.

Tá čosi viac, ako hodinka zbehla naozaj rýchlo. Publikum bolo s koncertom zjavne spokojné, od kapely si dokonca vynútilo ešte jeden prídavok v podobe skvelej „Beyond The Seventh Galaxy“ od Chicka Coreu.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606