magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Jazz Goes To School...
@ Rozhovory a reportáže      Feb 15 2008 - 16:19 GMT

Interaktívnym spôsobom priblížiť mladej generácii hudbu, ktorej harmónia a rytmy vytvorili základ modernej populárnej hudby si dal za úlohu projekt s názvom Jazz Goes To School, ktorého generálnym partnerom je Slovenská sporiteľňa. Ide o sériu kvázi výchovných koncertov pre žiakov stredných škôl, ktoré sa v týchto dňoch uskutočňujú v troch najväčších slovenských mestách – Banskej Bystrici, Košiciach a Bratislave (v každom vždy počas dvoch dní pozn.aut.), pod taktovkou Lucie Lužinskej a formácie All Time Jazz (Boris Čellár – gitara, Juraj Kalász – kontrabas, Tomáš Gajlík – klávesy, Peter Solárik – bicie). V metropole východu privítala účinkujúcich zaplnená sála Historickej radnice na Hlavnej ulici.

Pravdu povediac, priblížiť jazzovú hudbu generácii ´ulietavajúcej´ na hip-hope, či iných aktuálne trendových žánrov (byť mnohé z nich majú korene práve v jazzovej hudbe pozn.aut.) nie je ľahký oriešok. Podľa toho, čo som však mal včera možnosť vidieť, Lucia a jej spoluhráči sa tejto úlohy zhostili podľa môjho názoru na výbornú. Lucia je nie len talentovaná speváčka, ale aj veľmi šarmantná dáma, ktorá pôsobí na pódiu veľmi prirodzene a uvoľnene. Jej výklad je pútavý, no zároveň nepostráda vtip a nadhľad, takže má ambíciu osloviť aj publikum, ktoré o tento žáner dosiaľ nejavilo veľký záujem. Výklad každej témy je vždy spojený s „praktickými ukážkami“ čo umožňuje publiku naplno preniknúť do sveta jazzovej hudby, jej histórie a súčasných podôb, hudobných žánrov, ktoré sa z nej vyvinuli, naučiť sa chápať jej základy - rytmus a harmóniu, dôležitosť aranžérskej práce, možnosť využitia rôznych elektronických ´mašiniek´ pri komponovaní, či živých vystúpeniach, alebo sa oboznámiť rôznymi štýlmi jazzového spevu, vrátane scatu...

V projekte Jazz Goes To School sa spája príjemné s užitočným. Školáci majú možnosť na jednej strane stráviť čosi vyše hodinky v spoločnosti kvalitnej hudby interpretovanej kolektívom výborných hudobníkov a zároveň veľmi nenásilnou formou rozšíriť svoje v nejednom prípade možno príliš úzke hudobné obzory.

Finále koncertu predstavuje ukážku možnosti fúzie tradičného jazzu s aktuálnymi trendmi v podobe jazzovo-groove-hip hopovej verzie štandardu Summertime, na ktorej sa podieľal aj rešpektovaný slovenský raper Čistychov.

Jazz Goes To School je veľmi sympatickým projektom, ktorý by si určite zaslúžil, aby sa z ním mali možnosť oboznámiť aj študenti z ďalších miest.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606