magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Yamato v Steel Aréne.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 22 2008 - 17:04 GMT

Takmer presne rok od svojho premiérového vystúpenia v metropole východu včera košické publikum opäť uchvátil svojou pôsobivou šou svetoznámy japonský bubenícky súbor Yamato. Aj keď vzhľadom na to, že ten rok nie je zase tak dlhá doba a takisto bolo možné očakávať, že vzhľadom na obrovskú koncertnú vyťaženosť súboru Japonci za ten čas nestihli skoncipovať nový koncertný program, nebola návštevnosť až tak masívna ako počas ich ostatného vystúpenia, no osobne si ju dovolím označiť prinajmenšom za slušnú. Vyše tri tisícky divákov v hľadisku boli jasným dôkazom popularity, ktorej sa Yamato tešia u tunajšieho publika.

Päť pánov a päť dám opäť predviedlo na pódiu šou, ktorá si právom zaslúži prívlastok strhujúca. Aj napriek tomu, ako už bolo spomenuté, že bola v podstate identická ako tá, s ktorou sa súbor predstavil v Košiciach minulý rok myslím, že aj pre tých, ktorí ju včera zhliadli po druhýkrát to musel byť mimoriadne silný zážitok. A to hneď z viacerých aspektov. Nie len vzhľadom na jedinečný hudobný zážitok, ktorý v dnešnom "preelektrizovanom" hudobnom svete ponúka takýto výsostne akustický koncert postavený na čírej sile tradičných japonských bubnov, ale aj všetku tú "omáčku", ktorá je súčasťou tejto osobitej šou. Dokonalá symbióza hudby, svetiel, pohybovej šou - dokonale zladených choreografií a v neposlednom rade aj sympatické herecké výkony protagonistov, sympatickým spôsobom zapájajúcich do koncertu aj samotné publikum... Klobúk dole takisto pred fyzickou kondíciou účinkujúcich. "Mlátiť" do bubnov v rámci takmer dvojhodinovej šou, navyše s tak obrovským nasadením - to si vyžaduje naozaj kvalitnú fyzickú a nesporne i psychickú prípravu.

V druhej časti do dvoch polovíc rozdeleného koncertu rozozvučal (respektíve rozhochvel:-)) Steel Arénu aj asi najznámejší nástroj súboru - obrovský bubon Odaiko. Tento bubon s priemerom 1,70 metra a váhou takmer pol tony, vyrobený z dreva štyri storočia starého stromu je pre členov súboru doslova posvetným nástrojom. Jeho zvuk je naozaj neskutočný. Jednoznačne najväčším šoumenom Yamato je Tetsuro Okubo - sympatický chlapík so širokým úsmevom a účesom v štýle ´out of bed´. Keď ho tak človek včera sledoval mal pocit, že dokáže publikum vyburcovať snáď aj k stojkám na hlave. S blížiacim sa finále vystúpenia naberala na obrátkach aj nálada v publiku, ktoré Tetsuro so svojimi spoluhráčmi rôznymi humornými ´scénkami´ aktívne zapájal do vytvárania rytmických kreácií - či už potleskom, alebo podupávaním. Odmenou za to im bol neutíchajúci potlesk, i záverečné standing ovations, za ktoré si zjavne spokojné publikum vyslúžilo aj sériu prídavkov.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606