magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Vernisáž výstavy jubilujúceho umelca Júliusa Hegyesyho vo Východoslovenskej galérii.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 25 2008 - 16:03 GMT

Výstava retrospektívneho charakteru bola pripravená k príležitosti autorovho 75. životného jubilea. Prezentuje komorný prierez doterajšou autorovou tvorbou. Umelec sa v priebehu uplynulých päťdesiatich rokov svojej tvorivej činnosti venoval maľbe, grafike, monumentálno-dekoratívnej tvorbe a predovšetkým kresbe, ktorej sa stal typickým a významným reprezentantom.

Július Hegyesy sa narodil 21. februára 1933 v Hosťovciach; detstvo prežil v Košiciach, kde dodnes žije a pôsobí. Július Hegyesy absolvoval súkromné prípravné kurzy kreslenia u významného košického veristu - grafika a kresliara Ľudovíta Felda. V rokoch 1953 – 1959 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Petra Matejku a Dezidera Millyho. Absolvoval na oddelení krajinomaľby. Po ukončení štúdia pedagogicky pôsobil na Ľudovej škole umenia v Košiciach a od roku 1964 viac, ako tridsať rokov pôsobil ako odborný asistent na Katedre výtvarnej výchovy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Prešove (neskôr Katedra výtvarnej výchovy Fakulty humanitných vied Prešovskej univerzity). Prezentoval sa na početných kolektívnych výstavách. Samostatne vystavuje od roku 1967.

Július Hegyesy sa systematicky venuje hlavne voľnej kresbe, v ktorej dominuje predovšetkým téma široko rozpracovaná krajina, akt a portrét. Veľmi špecifickú časť tvorby predstavuje dlhodobo realizovaná séria umelcových autoportrétov. Umelec patrí k nemnohým súčasným umelcom, ktorí vo svojej tvorbe ako hlavnú formu výtvarného prejavu rozvíjali kresbu. Hegyesy vychádzal z realistického prístupu, podmieneného aj počiatkami výtvarného školenia. Autorovi je vlastná tradičná kresba uhľom a technicky vyzretý rukopis. Vo svojej tvorbe uplatňuje viacero kresliarskych prístupov. Hegyesyho typický kresliarsky prejav charakterizuje pevná modelácia tvaru, práca s poltónmi a grafickou šrafúrou ale tiež schopnosť citlivo postihnúť premenlivé krajinárske nálady a zachytiť svetelnú atmosféru a jej reflexy.

Peter Markovič
Foto: Jana MARKOV   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606