magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 25. Nov 2017,  meniny má
Harlem Globetrotters v Steel Aréne.
@ Rozhovory a reportáže      Feb 27 2008 - 17:43 GMT

Palubovku košickej Steel Arény ovládli včera členovia svetoznámeho amerického basketbalového tímu Harlem Globetrotterts. Hráči, ktorých sprevádza povesť skutočných kúzelníkov s loptou odohrali v metropole východu exhibičný zápas so svojimi asi najznámejšími súpermi - tímom Washington Generals. Stalo sa tak v rámci aktuálneho svetového turné Harlem Globetrotters s názvom Magic As Ever.

O úvod večera sa pred takmer úplne zaplnenou Steel Arénou postarala domáca basketbalová omladina. V exhibičnom zápase si to rozdali tímy z regionálneho Centra olympijských nádejí Slovenskej basketbalovej asociácie. Mladí športovci povzbudení výbornou diváckou kulisou sa do zápasu "opreli" skutočne naplno, takže sme boli svedkami niekoľkých, myslím, veľmi pekných hráčskych momentov.

Ešte pred nástupom hlavných hviezd večera rozprúdil náladu v hale maskot ´Harlemákov´ - Globie, ktorý svojimi kúskami potešil predovšetkým tých najmenších divákov. Salvy potlesku počas šou tejto sympatickej postavičky vyvolávali predovšetkým jej tanečno-akrobatické kreácie, v rámci ktorých sa "prevteľoval" podľa hudobného podkladu či už na breakdancera, či bojovníka kung-fu...

Nástup Harlem Globetrotters na palubovku pripomínal skôr začiatok koncertu nejakej rockovej hviezdy - mužstvo sa za obrovských ovácii publika postupne vynáralo z oblakov umelého dymu. To, čo sa začalo následne na to odohrávať pred našimi zrakmi bola skutočne šou s veľkým Š, plná rôznych humorných scénok, do ktorých hráči často zapájali aj samotných divákov, no predovšetkým kvalitných športových výkonov. Títo páni to s loptou totiž skutočne vedia, o tom nás všetkých počas svojej takmer dvojhodinovej šou presvedčili dostatočne. Práve fakt, že išlo o exhibičné stretnutie, teda také, v rámci ktorého boli k videniu ´kúsky´, na ktoré by v "regulárnom" zápase nebol čas ani priestor, poskytuje hráčom Harlem Globetrotters dostatok priestoru na ukážku svojho hráčskeho kumštu. Parádičky typu zavesenia sa na kôš po úspešnom zásahu boli v podstate iba čerešničkou na torte... Pri pohľade na pánov v akcii mal človek pocit, že sa po palubovke pohybujú s takou istotou a svoje kúsky majú tak nacvičené, že by mohli pokojne hrať aj so zaviazanými očami. Aj keď ich súperi - tím Washington Generals je v rámci šou tak trošku v pozícii outsidera, je to iba naoko. Pozornosť publika sa síce, pochopiteľne, upiera predovšetkým na hlavné hviezdy večera, no kto si pozorne všímal aj výkony druhého tímu, iste mu neušli ani veľmi kvalitné hráčske akcie jeho členov.

Ako tu už bolo spomenuté, protagonistami šou neboli iba samotní hráči, ale títo do nej aktívne zapájali aj náhodne vybraných ľudí z publika - deti, i dospelých. Jednoznačne najväčším šoumenom z tímu Globetrotters je robustný dlháň Big Easy Lofton. Rodák z New Orleans, ktorý bol miestami viac medzi publikom, ako na palubovke zabával publikum nie len rôznymi posmeškami na adresu hráčov, ale i vtipným podpichovaním rozhodcu. Tento chlapík je prosto rodeným zabávačom, na druhej strane však excelentne ovládajúci svoje remeslo.

Myslím, že tí, ktorí včera zavítali do ´Steelky´ iste neľutovali a za svoje peniaze dostali skutočne veľa "muziky" v podobe tejto jedinečnej šou, na ktorú budú mnohí iste ešte dlho spomínať. O veľkej profesionalite hráčov svedčil aj ich trpezlivý prístup k obrovskému množstvu záujemcov o autogram, či spoločnú fotografiu na pamiatku. Myslím, že s organizáciou podujatia, návštevnosťou, i tradične skvelou atmosférou, akú v hale vytvorilo tunajšie publikum mohli byť Američania nadmieru spokojní a že sa do metropoly východu v budúcnosti radi vrátia.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606