magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Muž s kinoaparátom v kasárňach.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 03 2008 - 18:42 GMT

Zaujímavé podujatie pripravilo v piatok košické Centrum súčasných umení – IC Culture Train pre všetkých priaznivcov spojenia hudby a filmového umenia. V štýlových priestoroch bývalých kasárenských skladov na Kukučínovej ulici sa uskutočnilo v rámci projektu Kinofonik premietanie jedného zo základných diel filmovej dokumentaristiky – legendárnej snímky ruského režiséra Dzigu Vertova z roku 1929 s názvom Muž s kinoaparátom. Jedinečné dielo, ktoré aj po rokoch fascinuje svojou autenticitou a na svoju dobu originálnym spracovaním dodnes inšpiruje nie len filmových dokumentaristov, ale i hudobníkov. Hudobný sprievod k nemu v minulosti skoncipovali také osobnosti hudobnej scény ako The Cinematic Orchestra, či jedna z ústredných osobností ambientnej scény – Geir Jenssen, ktorý je však známejší pod umeleckým menom Biosphere.

Vytvoriť hudobný sprievod k filmovej projekcii je pre každého hudobníka nesporne veľkou výzvou. Najmä ak koncepcia nie je dopredu pripravená a gro hudobnej zložky je postavené na improvizácii. Aby táto korešpondovala s dianím na plátne – to si vyžaduje od hudobníka, respektíve hudobníkov obrovskú dávku empatie, no takisto nemalý cit pre prácu so zvukom i rytmom. A práve v tomto duchu sa snažil poňať svoj hudobný sprievod pod legendárny snímok ostrieľaný košický hudobník Marián Čekovský so svojou skupinou a špeciálnym hosťom – známym gitarovým kúzelníkom a producentom Henrym Tóthom.

Hneď na úvod musím poznamenať, že nakoľko sú štýlové priestory bývalých kasárenských skladov a priam stvorené na tento typ podujatí, tak mizernou akustikou disponujú. V konečnom dôsledku, presvedčiť sme sa o tom mohli už pri príležitosti ich sprístupnenia verejnosti v podobe kultúrneho centra – na koncerte Gulo Čar – ktorý otrasná akustika týchto priestorov v podstate „pochovala“. S podobným problémom boli účinkujúci i diváci konfrontovaní aj v piatok, i keď , vzhľadom na to, že zostava Čekyho kapely je podstatne komornejšia, ako v prípade rómskych funkerov, nie v až tak výraznej miere. Čo si však hudobníci mohli trocha ustriehnuť bol fakt, že hrali s ohľadom na vyššie spomínané až príliš nahlas, čo sa podľa môjho názoru nepodpísalo práve najlepšie pod celkové vyznenie produkcie.

Hudobný podklad, ktorý účinkujúci vytvárali niesol podľa mňa typický Čekyho hráčsky rukopis. Bol postavený na rytmických klávesových groovoch, sprevádzaných pulzujúcim rytmom bicích a perkusií a Henryho sólami a vyhrávkami a ´atmosferickými´ vsuvkami hráča na trúbku Paľa Jeňa. Mne osobne prišla hudobná produkcia trocha monotónna – a to čo do práce zvukom, tak i koncepciou jednotlivých nápadov. Fakt, že sa tu a tam podarilo hudobníkom svojou produkciou vystihnúť dianie na plátne, vytvoriť k nemu adekvátnu hudobnú alegóriu považujem skôr za dielo náhody. Niekedy som mal dokonca pocit, akoby nie hudobníci sprevádzali film, ale naopak film robil kulisu ich produkcii. Beriem však na zreteľ spomínaný fakt, že išlo takmer výsostne o improvizované vystúpenie. Napriek tomu ma ako poslucháča tá zvuková monotónnosť jednoducho mrzela. Takéto projekty si vyžadujú viac sa pohrať náladami (zvlášť, ak ide o sprievod k takému čo do nálad pestrého diela Muž s kinoaparátom pozn.aut.) , čo možno docieliť napríklad aj pestrejším využitím zvukov – napríklad syntezátorových. Netvrdím, že kapela hrala sama o sebe zle, to nie. Boli sme dokonca svedkami niekoľkých podľa môjho názoru celkom zaujímavých hudobných i hráčskych momentov, ktoré by som však osobne ocenil skôr v kontexte samostatného vystúpenia.

Napriek všetkému medzi väčšinou prítomných zarezonovalo vystúpenie hudobníkov zjavne veľmi slušne, súdiac aspoň podľa intenzity potlesku po záverečných titulkoch.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606