magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Schyzofém & Sexit v GeS-ku.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 12 2008 - 18:44 GMT

Prvým zo štyroch plánovaných koncertov odštartovali včera v košickom GeS-klube ´šnúru´ s názvom European Rock Tour 2008 známe východniarske rockové formácie Schyzofém a Sexit. Pôvodne mala dvojicu účinkujúcich dopĺňať na turné aj košická úderka Clear, ktorá však z dôvodu ochorenia speváka Tomiho Furmaníka (ktorý sa v Košiciach publiku prišiel osobne ospravedlniť pozn. aut.) napokon svoju účasť na turné zrušila. Aj keď v zákulisí sa čoraz viac pošuškáva o vnútornej tenzii v skupine, ktorá možno v budúcnosti povedie do určitých personálnych zmien, zatiaľ ide len o nepotvrdené informácie, ktoré sa nemusia zakladať na pravde.

Čo mňa osobne ako prvé včera trošku zaskočilo bola pomerne dosť slabá návštevnosť koncertu. Aj keď ani jedna z kapiel takpovediac nepatrí medzi domácich rockových prvoligistov, každá si za obdobie svojej existencie vybudovala v regióne viac-menej slušné poslucháčske zázemie, takže v tomto ohľade aspoň pre mňa osobne bol pohľad na sporo zaplnené GeS-ko skutočne prekvapujúci.

Úvod večera patril košickej úderke Schyzofém. Na adresu tohto kvarteta v čele s kapelníkom, gitaristom Martinom Osifom sa po ich vystúpení v úlohe predskokanov na košickom koncerte skupín Helloween a Gamma Ray zosypala pomerne slušná dávka kritiky, preto som bol zvedavý, či ma kapela dokáže o čosi viac presvedčiť v menších, klubových priestoroch a hlavne so zvukom, ktorý bude môcť mať maximálne pod kontrolou. Z tohto ohľadu sa ich včerajšie vystúpenie s tým v Cassosporte nedá porovnávať. Akási DPH za možnosť predskakovať hviezdam obyčajne býva mizerný zvuk – viď trebárs vystúpenie Grexabatu pred Deep Purple v Steel Aréne... Nehovoriac o tom, že Schyzofém produkujú bigbít, ktorý sa jednoducho oveľa lepšie vyníma v klube. Chlapci produkujú v podstate dosť archaický heavy/rock, ovplyvnený (aspoň podľa môjho názoru pozn.aut.) predstaviteľmi niekdajšej novej vlny britského heavy metalu. Niektoré ich skladby disponujú v jadre priam až punkovou jednoduchosťou – postavené na štyroch akordoch. Ako som už spomenul v recenzii na ich vystúpenie v Casosporte, absenciu nejakých zaujímavejších hudobných nápadov nezachránia ani technicky slušná sóla M.Osifa, či spoľahlivá a nápaditá basa ostrieľaného Braňa Valanského. Dokonca mne osobne, na rozdiel od niektorých mojich kolegov nevadí ani frontman Ivan Franko, ba ani jeho hlasový prejav. Okrem vyššie spomínaného totiž ako ďalší veľký problém tejto kapely vnímam texty – v ktorých sa to len tak hemží x-krát „prepratými“ klišé a rovnako, ako v prípade hudobnej zložky – deficitom zaujímavých nápadov. Chlapcom odporúčam akútne sa poohliadnuť po dobrom textárovi. Myslím, že nápaditejšia lyrika môže čiastočne posunúť výsledný dojem z ich produkcie smerom vpred.

Ako som už spomenul, nič proti Ivanovi Frankovi no sotva sa na pódiu objavil špeciálny hosť skupiny na tomto turné – český rockový matador Dan Horyna, niekdajší člen skupín Pumpa a Vitacit, dnes líder formácie Merlin, odrazu akoby stála na pódiu úplne iná kapela. Tento vyliečený narkoman, ktorý dnes, očistený nasleduje Budhovo učenie okamžite poriadne rozprúdil náladu nie len na pódiu, ale i pod ním. Energická pódiová šou, vokál takpovediac ako žiletka a k tomu zopár spomienok na časy minulé o ktoré sa tento rocker telom i dušou podelil s prítomnými urobili svoje. Škoda akurát tej, dovolím si napísať, zhyzdenej verzie sabbathovskej klasiky Paranoid v závere koncertu. Nemám teraz na mysli hudobné prevedenie, to bolo podľa mňa úplne v poriadku. Nápad, že Horyna bude spievať jednu slohu v origináli a Franko ho bude dopĺňať slovenskou verziou textu môže vyznieť zaujímavo jedine v prípade, ak ten slovenský text bude na určitej úrovni. Nemôžem si pomôcť, ale ten slovenský text, ktorý som zachytil bola jednoducho hrôza a ak má kapela ambície mať túto klasiku aj naďalej vo svojom koncertnom repertoári, odporúčam ju spievať v origináli.

Rožňavských rockových veteránov Sexit som naživo nevidel už niekoľko rokov. Spomínam si, že trio Eugen Pál Balász (spev, gitara), Štefan Hundža (bass, spev) a Zsolt Kiss (bicie) patrilo kedysi v regióne medzi najpopulárnejšie rockové zoskupenia. Ako som sa mal včera možnosť presvedčiť, kapela je stále verná svojmu štýlu - v podstate oldschoolovému hardrocku, ovplyvnenými tými najväčšími klasikmi žánru. Nie je to síce moja šálka kávy, zvlášť tie archaické kvázi metalové fistule Štefana Hundžu na mňa dnes pôsobia trošku úsmevne, nehovoriac o, podobne ako v prípade Schyzofému, nie vždy práve vydarených textoch, nič menej veľkým plusom tejto kapely je veľmi solídny hráčsky potenciál. Ukrývajúci sa predovšetkým v osobe Eugena Pála Balásza. Tento gitarista so zjavne bluesovým cítením je na jednej strane výborný technik, ktorý dokáže interpretovať aj skutočne krkolomné sóla, no na strane druhej sa krásne dokáže pohrať s tónom, farbou, i zvukom svojho nástroja. Škoda akurát, nedisponuje pre blues „vhodnejšou“ farbou hlasu, to by ním interpretované skladby v tomto žánrovom duchu vyzneli podľa mňa absolútne skvelo. Myslím, že ako hráč si v priebehu rokov vypestoval vlastný štýl, čo je nesporným pozitívom tejto kapely a zároveň charakteristickým prvkom jej soundu. Sexit zostavili svoj koncertný set ako zo skladieb staršieho dátumu, tak novších kúskov z pripravovaného albumu. Nechýbali v ňom absolútne klasiky z ich repertoáru – Blázinec, Rosa a slzy, Monthiho Čardáš, či Živá voda, alias fragmenty diela Má vlast B.Smetanu. Aj keď, ako som už spomínal, produkcia Sexitu ma nikdy nejako príliš neoslovila, ich včerajší koncertný set disponoval aj celkom zaujímavými hudobnými momentmi a z hľadiska celkového vyznenia bol žánrovo neporovnateľne pestrejší ako ten, ktorým sa predstavila skupina Schyzofém. Efektné sólo na bicie, v rámci ktorého sa k Zsoltovi Kissovi pridal aj zvyšok skupiny, či zeppelinovská klasika Whole Lotta Love s hosťujúcim Danom Horynom predstavovali nesporne jedny z vrcholov ich včerajšieho, z hľadiska rezonancie u publika zjavne úspešného vystúpenia.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606