magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Návraty Arpáda Račka.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 14 2008 - 16:58 GMT

V priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach sa včera uskutočnilo slávnostné „uvedenie do života“ novej knižnej publikácie spisovateľa Jána Čomaja, mapujúcej život jedného z najvýznamnejších slovenských sochárov súčasnosti – Arpáda Račka. Podujatie sa uskutočnilo pod organizačnou taktovkou slovenského PEN centra, za osobnej účasti A.Račka, ako aj mnohých významných osobností kultúrneho, politického a spoločenského života, vrátane exprezidenta Rudolfa Schustera.

„Sochárov ako pán Račko, ktorí dokážu pracovať s tak rôznymi materiálmi – od železa cez hlinu, až po prácu so štetcom nie je veľa,“ vyjaril sa na majstrovu adresu tajomník slovenského PEN centra, spisovateľ Ireney Baláž. „Keď som čítal jeho monografiu, veľmi ma zaujal jeho výrok, že socha je myšlienka vyslovená tvarom a v hĺbke myšlienky – jej tvarovej výpovedi je čosi, čo posúva objekt do oblasti umenia. Videná realita, precítená srdcom a hnietená osobnosťou autora tvorí hodnotu diela,“ citoval majstrove slová I.Baláž.

„S pánom Račkom sa veľmi dobre spolupracovalo. Tým, že sme sa dokázali zblížiť, pokúsil som sa knihu napísať ako jeho vlastnú výpoveď. Vyzerá to teda, akoby to boli ním napísané pamäti,“ zaznelo z úst autora knihy Návraty Arpáda Račka, spisovateľa a bývalého novinára Jána Čomaja. „Podarilo sa mi vytvoriť takú ilúziu, že sedíte priamo uňho v ateliéri, v kozube praská oheň, v ruke máte pohár dobrého vína, respektíve, v prípade majstra Račka gruzínskeho koňaku a celý ten príbeh vám rozpráva on sám,“ dodal J.Čomaj.

„Určite to bude dobrá kniha, pretože Ján Čomaj je skutočný majster slova,“ vyjadril sa na autorovu adresu Arpád Račko. „Strávili sme spolu niekoľko dní v Tatrách, v Starom Smokovci, v stredisku spisovateľov – v Timrave. Potom som ho pozval do Košíc, kde sme spolu celé dni debatovali, kde som sa mu aj trocha vyspovedal. Strávili sme spolu naozaj krásny čas. Potom som strávil niekoľko dní aj uňho v Bratislave. Keď kniha vyšla, priatelia, ktorí ju prečítali mi vraveli, že sa číta tak dobre, až ju človek chce zhltnúť naraz. To je, myslím, dobré znamenie,“ dodal tento rodák z maďarského Szolnoku, ktorého prevažná časť života je však úzko spätá s metropolou východu.

Kniha mapuje ako obdobie majstrovho detstva strávené v Maďarsku, študentské roky prežité v Prahe, na Akadémii výtvarných umení až po súčasnosť. V knihe sa nachádza aj niekoľko desiatok fotografií zachytávajúcich umelcov život a dielo.

„Za desaťročia som toho vytvoril dosť. Počet a rozmery diel však v umení nerozhodujú. Súhlasím s profesorom dr. Jiřím Kostkom, ktorý raz vyslovil krásnu myšlienku, že ak sochár vo svojom živote vytvorí čo len jedinú dobrú sochu, ktorá prežije generácie a má im čo povedať, urobil veľa,“ vyslovil Arpád Račko krátko predtým, ako v spoločnosti autora knihy, zástupcov PEN Centra a R.Schustera uviedol dielo do života štýlovo – soľou (vraj kvôli dobrej chuti) a sektom.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606