magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Desmod, Chinaski & Metropolis v Cassosporte.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 26 2008 - 16:39 GMT

Vskutku pompézne podporuje vydanie svojho najnovšieho štúdiového počinu s názvom Kyvadlo v súčasnosti jedna z komerčne najúspešnejších slovenských formácii, nitrianska skupina Desmod. Na svoje aktuálne Lomax Kyvadlo Tour 2008 si okrem na tunajšie pomery vo veľkom štýle koncipovaného ´stejdžu´, kvalitnej zvukovej i svetelnej aparatúry vrátane videoprojekcie "pribalila" aj tri vokalistky, plus dva supporty v podobe úspešnej českej formácie Chinaski v úlohe špeciálneho hosťa a domácej nu-metalovej úderky Metropolis, čoby predskokana na turné, zahŕňajúceho zastávky v desiatich slovenských mestách.

Takmer zaplnená košická hala Cassosport sa stala včera svedkom úvodného koncertu turné, ktorý sa mal pôvodne uskutočniť v Infiniti Aréne (Starej športovej hale), no organizátori ho napokon kvôli veľkému záujmu verejnosti presunuli do priestorov síce takpovediac viac od ruky, v každom prípade však kapacitne viac vyhovujúcich. Ako to už v pripade premiérových koncertov turné býva, tieto sú väčšinou poznamenané rôznymi technickými nedostatkami, či výpadkami, takže na prvom koncerte sa zvyknú veci ešte trocha dolaďovať. Stáva sa to v prípade veľkých hviezd, neobišlo to ani Desmod. Krátko pred koncertom zahaprovala videoprojekcia a chvíľku to vyzeralo tak, že v Košiciach vôbec nebude, no napokon sa ju podarilo ´rozbehať´, plus boli Kuly a spol. konfrontovaní i s ďalšími väčšími, či menšími technickými problémami. Tie sa čiastočne dolaďovali ešte pri vystúpení chlapcov zo skupiny Metropolis. Bratom Cimbalovcom (Rado - spev, Jimi - gitara) a spol. sa síce doposiaľ nepodarilo na domácej scéne nejako masívnejšie preraziť, nič menej kapela disponuje pomerne slušným hráčskym potenciálom - ktorý sa ukrýva predovšetkým v osobe Jimiho Cimbalu. Kapela ma na svojom konte okrem množstva vystúpení aj dva štúdiové tituly - Radioactivity (2005) a Voodoo (2007), plus dva poslucháčmi pomerne slušné prijaté hity - Fly a Mlyny, v ktorej si hosťovsky zaspieval desmodovský Kuly. I keď väčšina prítomných túžobne očakávala hlavné hviezdy večera, Metropolis si úlohu rozprúdiť svojim setom náladu v sále splnili.

Ani českej skupine Chinaski, ktorá patrí u našich západných susedov už dlhodobo k poslucháčsky najúspešnejším hudobným formáciám sa zatiaľ nepodarilo získať si slovenské publikum v takej miere, ako sa to kedysi darilo povedzme ich krajanom Lucie. Aj keď niektoré z množstva rádiových hitov sa udomácnili aj v slovenskom rozhlasovom éteri (vrátane megaúspešného Tabáčku pozn. aut.) návštevnosť samostatných vystúpení tejto kapely, ktorá vo svojej domovine vypredáva haly mala na Slovensku skôr klubové dimenzie. Chinaski zareagovali pomerne pragmaticky a v posledných rokoch absolvovali svoje koncertné zastávky po Slovensku v spoločnosti niektorého z domácich ´prvoligistov´ - či už kapely Peha, alebo, v súčasnosti, Desmodu. Chinaski sú podľa môjho názoru veľmi dobrou koncertnou formáciou, ktorá si v priebehu niekoľkých minút dokáže získať publikum na svoju stranu. Vďaka svojmu nástrojovému obsadeniu - dve gitary, basa, bicie + dvaja ´dychári´ majú naživo pekný sýty zvuk. Nehovoriac už o tom, že líder, spevák a gitarista Michal Malátny je veľmi slušným front manom, ktorý dokáže publikum správne ´vyhecovať´. Z muzikantského hľadiska by som z členov skupiny vyzdvihol okrem spomínanej dychovej sekcie ( Petr Kužvart - trúbka, perkusie, vokály, Štěpán Škoch - saxofón) predovšetkým talentovaného basgitaristu Ondřeja Škocha. Koncertný setlist skupiny Chinaski predstavoval v podstate prierez tým najlepším a najúspešnejším čo sa dosiaľ urodilo v ich autorskej dielni, takže okrem klasík ako Klára, První signální, Stejně jako já, zneli i u nás úspešné singlovky Tabáček, Vedoucí, či 1970.

Hlavné hviezdy večera odpálili svoju takmer dvojhodinovú šou singlovkou Zachráň sa kto môžeš zo svojej aktuálnej štúdiovky. Nálada v hale sa okamžite rozprúdila na plné obrátky. Kuly so svojimi spoluhráčmi servíroval do košického publika prakticky jeden hit za druhým. Zneli Čierna diera, To nie je možné, Niekto ti to povie skôr než ja, Aby bolo jasné... Nápad angažovať do koncertnej šou spomínané tri vokalistky (z ktorých dve sa objavili v rámci posledného ročníka súťaže Slovensko hľadá SuperStar pozn.aut.) v priliehavých košieľkach sukničkách prekliato krátkych mne osobne pripadal skôr ako prvoplánový pokus ´rozslintať´ pubescentov, než nejaký výraznejší príspevok do kvalitného vyznenia produkcie. Navyše sólové bloky speváčok, v rámci ktorých si dámy ´strúhli´ coververzie - napríklad o Anouk, či Pink pôsobili podľa môjho názoru skôr rušivo. Možno ak by boli koncertné verzie inak zaranžované, s väčším ohľadom na účasť vokalistiek a dámy by boli viac v úzadí a nie sa toľko pretŕčali v popredí, možno by to ´vypálilo´ prijateľnejšie. Napriek tomu bolo zjavné, že s atmosférou, akú v sále vytvorilo domáce publikum bola kapela príjemne zaskočená. Miestami mal človek pocit, že páni sa idú publiku doslova rozdať. Tým pozornejšie vnímajúcim zrejme neušlo niekoľko technických, no i hráčskych kiksíkov, ktoré však publikum kapele vďačne odpustilo. Priaznivcov staršej tvorby skupiny iste potešila zmeska zložená prevažne zo skladieb z prvých dvoch albumov, prepojená groovmi zo starého hitu M.Jacksona Billy Jean. V finále zneli prakticky už len ´best-ky´ - Zhorí všetko čo mám, Pár dní, V dolinách... Suma summarum aj napriek vyššie spomínanému dopadol premiérový koncert turné ku spokojnosti účinkujúcich a zjavne i publika.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606