magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 24. Nov 2017,  meniny má
Rózsa, Krajňák, Štveráček a Janočko v IC-čku.
@ Rozhovory a reportáže      Mar 27 2008 - 15:34 GMT

V komornej atmosfére, no pred takmer úplne zaplneným hľadiskom absolvovalo včera v priestoroch košického IC Culture Trainu – Centra súčasných umení koncertnú premiéru nové hudobné zoskupenie, ktorého jadro však tvoria nadovšetko skúsení hudobníci, z ktorých minimálne polovicu možno označiť za špičku v rámci svojho nástroja u nás. Bezmenné kvarteto, iniciátorom ktorého je mladý, talentovaný košický bubeník Martin Janočko sa síce zatiaľ iba takpovediac ´oťukáva´, no tí, ktorí si prišli vychutnať jeho včerajší koncert mi zrejme dajú za pravdu, že ide o veľmi zaujímavé hráčske spojenie, ktoré, pokiaľ hudobníci venujú tomuto projektu dostatok svojho času, má ambície dobre ´zafungovať´.

Snáď ani nemá význam sa nejako podrobnejšie rozpisovať o silnom hráčskom potenciáli, ktorým kvarteto disponuje. Oskar Rózsa, či Ondro Krajňák patria medzi naše najväčšie hráčske talenty. Takisto Ondřej Štveráček, hráč na tenorový saxofón, absolvent Konzervatória Jaroslava Ježka v Prahe, ktorý nahradil pôvodne avizovaného Mila Suchomela a ktorého poznáte ako člena Big Bandov Gustava Broma, či Matúša Jakabčica, patrí medzi uznávaných a vyhľadávaných inštrumentalistov. Čo sa Martina Janočka týka, podľa môjho názoru na máloktorom košickom hudobníkovi badať také hráčske pokroky ako práve na ňom. Fakt, že Martin na sebe tvrdo pracuje začína prinášať ovocie, pritom fakt, že sa po rokoch odpútal od partie hudobníkov okolo Mariána Čekovského a rozhodol sa ďalej hráčsky rásť po boku iných hudobných partnerov sa môže tiež veľmi priaznivo podpísať pod jeho ďalší hudobnícky rast. Aj to, že takpovediac „na vlastné tričko“ spískal celý tento projekt a jeho turné je dôkazom toho, že má ambície presadiť sa aj za hranicami regiónu, v čom mu možno iba držať palce.

Vzhľadom na krátku dobu existencie projektu tvoria repertoár projektu prevažne prevzaté skladby, respektíve kúsky z niektorých Oskarových projektov, vrátane toho posledného – Universal Cure, ktorého debut uzrel svetlo sveta prednedávnom pod hlavičkou košickej Hevhetie. Jedinú výnimku tvorí kompozícia, ktorou páni otvorili svoj včerajší koncertný set a ktorá, podľa Oskarových slov vznikla v šatni krátko pred vystúpením. Tento jeden z našich najuznávanejších hudobníkov sa počas zvukovej skúšky, uznanlivo pokyvujúc hlavou, nechal počuť, že jemu osobne znie produkcia projektu ambiciózne. Uvidíme teda, nakoľko budú mať hudobníci ambície držať tento projekt pri živote aj po skončení turné. Podľa môjho názoru by to z viacerých aspektov rozhodne stálo za to. Už len kvôli podľa môjho názoru veľmi priaznivému hráčskemu spojeniu hudobníkov, ktorí síce v tomto obsadení spolu nikdy nehrali, no ako sme sa včera mali možnosť presvedčiť, šliape im to spolu veľmi dobre. Žiadne preteky v hráčskej zručnosti – všetci hudobníci sa sústreďujú na celkové vyznenie produkcie projektu, pričom ich sólové bloky možno vnímať vyslovene ako čerešničky na torte – ako akýsi bonus pre poslucháčov.

Ako som už spomínal, koncertný setlist tvorili väčšinou prevzaté skladby. Zneli kúsky z dielne Joshuu Redmana, francúzskej fusion formácie Sixun, Theloniousa Monka, či známa The Chicken z pera P.W. Ellisa, ktorú preslávil legendárny Jaco Pastorius. Skrátka skutočné lahôdky pre všetkých hudobných fajnšmekrov. K výbornej atmosfére prispelo okrem samotných hudobníkov aj tradične vrúcne publikum, ktoré včera rozhodne nešetrilo potleskom a ováciami. Nepochybne zaslúženými.

Mimochodom tým, ktorých zaujala Oskarov najnovší projekt Universal Cure, no aj tým, ktorí sa s ním dosiaľ ešte nemali možnosť oboznámiť dávame do pozornosti jeho košickú koncertnú prezentáciu, ktorá sa uskutoční v rámci OSKAR ROZSA & THE UNIVERSAL CURE TOUR 20089. apríla v priestoroch Historickej radnice. Obsadenie bude identické ako na albume, teda Oskar Rózsa – bass, John Shannon – gitara a Martin Valihora – bicie.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606