magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Gipsy Kings & Cigánski Diabli v Cassosporte...
@ Rozhovory a reportáže      Apr 28 2008 - 12:21 GMT

Aj napriek čo do počasia mimoriadne vydarenému víkendu a “konkurenčnej” akcii v Steel Aréne s hviezdami česko-slovenskej pop music prilákal koncert komerčne zrejme najúspešnejšej cigánskej hudobnej skupiny na svete do priestorov Cassosportu niekoľko stoviek Košičanov i fanúšikov z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Solídna návštevnosť, bohatá zásoba hitov hlavných hviezd večera, plus momentálne jedno z najvychytenejších domácich hudobných zoskupení v úlohe špeciálneho hosťa koncertu sľubovali, že sa metropola východu môže tešiť na ďalší atraktívny hudobný zážitok.

Cigánski Diabli sú v súčasnosti, aj napriek relatívne krátkemu obdobiu existencie, zrejme na vrchole popularity. Sú každú chvíľu v televízii, koncertujú oveľa intenzívnejšie, ako pod vedením bývalého primáša ešte pod názvom Diabloské husle. Hráč na prvé husle – Štefan Banyiák, absolvent Štátneho konzervatória v Bratislave, ktorý ako svoje najväčšie hráčske vzory uvádza George Bensona a Stéphanne Grappelliho je skutočným husľovým virtuózom a navyše veľmi sympatickým lídrom tohto osemčlenného ansámblu. Pochopiteľne, opomenúť nemožno ani manželov Ernesta, a Silviu Šarköziovcov, ktorí sú, voľne povedané, akýmisi „reklamnými tvárami“ orchestra. Hlavne Ernest je kvôli svojej postave na pódiu i mimo neho jednoducho neprehliadnuteľný. Navyše je to excelentný inštrumentalista, ktorý patrí medzi našich najuznávanejších hráčov na cimbal.

Cigánski Diabli rozprúdili náladu v publiku nie len zmesou cigánskych, ale i židovských skladieb, no na ich setliste nechýbal takisto Montiho čardáš, či skladba Grék Zorba, v ktorej sa blysol práve spomínaný Ernest Šarközi so svojim artistickým číselkom, keď skladbu interpretoval najprv s plachtou zakrytým výhľadom na nástroj a neskôr i zakrytých strunách cimbalu, za čo zožal od publika zaslúžené ovácie.

Hlavné hviezdy večera nenechali od začiatku nikoho na pochybách, že ich koncert bude poriadna tanečná party. Hneď v úvode potešili košické publikum jedným zo svojich najväčších hitov, skladbou Djobi Djoba. Francúzi zostavili svoj koncertný setlist ako zo skladieb starších, tak tých mladšieho dátumu a pochopiteľne, neopomenuli ani svoje najúspešnejšie skladby. Aj napriek tomu, že mnohé zo skladieb bratov Reyesovcov Baliardosových sa podobajú temer ako vajce vajcu, majú identickú štruktúru ma dokonca i takmer identické bpm, schopnosť vyprodukovať chytľavé, tanečné skladby s výraznými refrénmi, no takisto i melodicky silné, jemne clivé balady im zabezpečuje aj po viac ako dvoch dekádach existencie medzi poslucháčmi po celom svete stále dosť silnú popularitu. Gipsy Kings vo svojej hudbe vychádzajú z katalánskej rumby vo fúzii s flamencom, v ktorom má korene tradičná hudba španielskych cigánov, z ktorej čerpá produkcia tohto zoskupenia dvoch bratských klanov. Možno aj to je dôvod, prečo ich niekotorí menej informovaní považujú za Španielov. Cigánskych kráľov sprevádza na koncertoch partia šikovných hudobníkov, z ktorých sa počas setu asi najviac blysol basgitarista Bernard Paganotti, inak takisto vo svojej domovine vyhľadávaný producent a výborný hráč na perkusie Rodolfo Pacheco.

Finále koncertu patrilo už iba „best-kám“. Najväčší hist skupiny, skladbu Bamboleo spievala s účinkujúcimi celá hala, zatiaľ čo ďalšiu z komerčne najúspešnejších skladieb – Volare si s Gipsy Kings hosťovsky ´strúhli´ Cigánski Diabli...

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606