magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Andrej Šeban v GeS-ku.
@ Rozhovory a reportáže      May 02 2008 - 11:27 GMT

V rámci malej série koncertov pri príležitosti vydania nového albumu Sklony, ktorý uzrel svetlo sveta pod krídlami košickej Hevhetie sa uplynulú stredu predstavil v košickom GeS-klube renomovaný gitarista, skladateľ a producent Andrej Šeban. V rámci svojej one man šou pred sporo zaplneným GeS-kom ponúkol poslucháčom vo svojom vyše hodinovom sete v podstate prierez svojou doterajšou umeleckou kariérou – od Demikátu až po svoju štúdiovú novinku. Aj napriek tomu, že Andrej si pri svojich koncertoch vo veľkej miere vypomáha rôznymi „škatuľkami“ – ani tieto mu neumožňovali v plnej miere predstaviť svoj najnovší materiál, preto sa Sklonov dotkol v rámci koncertného programu skutočne iba okrajovo – z playbacku prezentovanou bezmennou (v konečnom dôsledku, ako všetky skladby na novinke pozn.aut.) vokálnou kompozíciou – akýmsi voľným pokračovaním známej DomPec z debutu projektu SpaceBoys.

Aj napriek tomu, že Andrejov koncertný program bol v niekoľkých ohľadoch temer identický, s akým sa v Košiciach predstavil naposledy, rozsiahly priestor pre improvizáciu, ktorým Andrej spestruje svoje vystúpenia ponúkal poslucháčom zároveň zážitok, dovolím si tvrdiť, s puncom jedinečnosti. I keď hudobník v rámci svojho koncertného bloku uspokojí aj tých, ktorí obdivujú predovšetkým jeho hráčske umenie, podľa môjho názoru tým najpozoruhodnejším, čím jeho súčasné koncerty a nahrávky disponujú je jeho prístup k práci so zvukom. Nie len po stránke inštrumentálnej, čo do prístupu k hudbe, ale aj z tohto hľadiska je Šeban na domácej scéne nesporne navýsosť osobitou persónou. Každou prezentovanou skladbou sa poslucháč vnára do bezhraničných zvukových svetov, vznikajúcich nie len rôznym navrstvovaním jednotlivých zvukových plôch, slučkovaním sekvencií, či skresľovaním pomocou pestrého spektra efektov, ale takisto využívaním rôznych netradičných „nástrojov“ – ako napríklad ozvučenej infúznej súpravy – povýšenej na skutočne originálny rytmický nástroj, „odkvapkávajúci“ v nepravidelnom rytme... Aj keď táto mu robila spoločnosť na pódiu už na minulom koncerte, na mňa osobne pôsobí výsledný efekt jej využitia stále svojim spôsobom fascinujúco.

Ako som už spomenul koncertný Andrejov program predstavoval akýsi prierez jeho doterajšou kariérou. Pochopiteľne, všetky skladby, ktoré neboli už v pôvodných verziách koncipované pre Andreja ako sólistu boli do tejto podoby upravené, čím dostali nový, v nejednom prípade nesporne zaujímavý rozmer. Ako príklad môže poslúžiť povedzme starý hit Demikátu Ja som bača veľmo starý..

Andrej je naozaj osobitý hudobník. Na jednej strane gitarový virtuóz, na strane druhej „nepokojná duša“ – večný experimentátor a pútnik objavujúci nové hudobné a zvukové horizonty, na strane druhej hudobník obdarený tým, čo síce nie až príliš prosto, no čo je však ´zhora´ dané iba vyvoleným – schopnosťou skomponovať v jadre jednoduchú, no pritom neuveriteľne silným nábojom disponujúcu pesničku. Kúsky prezentované z jeho úspešného titulu Bezvetrie spred ôsmych rokov – Marián Varga, či Únava boli toho najlepším dôkazom.

Osobitou kapitolou je Andrejov vzťah k ľudovej hudbe, ktorá má na Andrejovu tvorbu dosť silný vplyv. Fujarovo/spievané improvizácie, počas ktorých si, ako to za dávnych čias robili ľudoví hudobníci, nepoznajúc žiadnu hudobnú teóriu a bez akýchkoľvek znalostí o kompozícii „online“ vymýšľa melódie a fragmenty textov, v ktorých spieva o tom, čo ho práve napadne – o zážitkoch, ktoré ho v ostatnom čase nejako poznačili sa už stali akousi neoddeliteľnou súčasťou jeho aktuálnych koncertných programov. Rovnako tak, ako vnášanie motívov ľudových piesní do vlastných kompozícií.

Zaujímavý moment nastal do chvíli, keď Andrej aktívne zakomponoval do svojho vystúpenia aj publikum. To mu na výzvu „nadiktovalo“ postupne tóny basovej linky, melódie a akordov – aké koho napadli, plus štýl, v akom by sa „skladba“, ktorú Andrej potom takpovediac na počkanie pozliepal, mala niesť.

Súdiac podľa nadšených reakcií publika, ktoré si v závere ešte vynútilo niekoľko prídavkov v podobe fragmentov zo starých česko-slovenských evergreenov (napr. Matuškovej Sbohem lásko), to bol, až na tú návštevnosť, vydarený koncert.

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606