magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Pokuty za vyše šesť miliónov Sk uložila vlani na východe Slovenska SIŽP.
@ Aktuálne -> Životné prostredie      May 23 2008 - 03:28 GMT
Spolu 212 pokút za vyše 6,1 milióna Sk (196.774 eur) uložili vlani subjektom v Košickom a Prešovskom kraji inšpektori košického Inšpektorátu životného prostredia (IŽP) Slovenskej inšpekcie životného prostredia.

Pokút bolo o 11 viac ako v roku 2006 a vyššie o 1,25 milióna Sk (40.322 eur) boli aj sankcie, informoval včera na verejnej prezentácii výročnej správy inšpektorátu jeho riaditeľ Jozef Gornaľ. Podľa jeho slov nie všetci pokutovaní sú ochotní za spôsobené nedostatky v životnom prostredí platiť, najmä malé vznikajúce firmy, a približne 10 percent pokút vymáha inšpektorát prostredníctvom exekútora.
Najvyššiu pokutu - 400.000 Sk (12.820 eur) uložili inšpektori odpadového hospodárstva spoločnosti Baravin Veľká Bara, ktorá ako držiteľ odpadu neumožnila inšpekcii kontrolu v objekte starého mlyna v katastrálnom území obce Čeľovce. Na tento prípad nebezpečnej skládky chemikálií upozorňovali akciou aj členovia hnutia Greenpeace.
Ako ďalej spresnil Gornaľ, inšpektori ochrany vôd uložili pokutu 257.143 Sk (8294 eur) spoločnosti Tatramat Poprad za vypúšťanie odpadových vôd v rozpore s povolením orgánu štátnej vodnej správy na vypúšťanie odpadových vôd. Treťou najvýznamnejšou bola vlani pokuta inšpektorov ochrany ovzdušia vo výške 250.000 Sk (8064 eur) spoločnosti Energetika Bratislava, prevádzka Strážske za spaľovanie polykónu ako paliva bez súhlasu orgánu ochrany ovzdušia.
IŽP urobil vlani vyše 880 kontrol, pričom porušenia predpisov zistili inšpektori približne v každom treťom prípade. Najčastejšie dochádzalo k porušovaniu pri integrovanom povoľovaní, ochrane prírody a krajiny a v odpadovom hospodárstve. IŽP zaevidoval vlani aj 29 prípadov mimoriadneho zhoršenia vôd, na čom sa v najväčšej miere podieľali ropné látky.
Podľa Gornaľa pribúdajú najmä prípady spôsobené dopravou. Vzhľadom na rozsah prác súvisiacich s následkami havárie považuje košický IŽP za najzávažnejšiu dopravnú nehodu poľského dopravcu v obci Krajná Poľana. Uniklo pri nej okrem motorového oleja 380 litrov nafty na okolitý terén a do záhrady pri rodinnom dome. Sanácia územia si vyžiadala 760.000 Sk (24.516 eur) hradených v tomto prípade z poistenia motorového vozidla. Sú však aj prípady znečistenia, kde vinník je anonymný. Stalo sa tak v istej obci na Zemplíne, kde neznámy pôvodca vylial do studne ropné látky. Sanácia si vyžiadala 72.000 Sk (2322 eur), ktoré išli z rozpočtu IŽP.
Novinkou v činnosti inšpektorátu boli vlani cezhraničné kontroly pri preprave odpadov. Inšpektori prekontrolovali na hraničných priechodoch Milhosť, Vyšný Komárnik a Slovenské Nové Mesto takmer 30 nákladných vozidiel. V troch prípadoch zistili nelegálny dovoz kovového odpadu a vrátili ho do krajiny pôvodu - Maďarska.
V regióne pribúdajú podnety občanov, mimovládnych organizácií, podnikateľských subjektov a štátnej správy. Vlani ich prijal IŽP 125 a týkali sa hlavne susedských vzťahov, vypúšťania odpadových vôd, výrubu stromov, znečisťovania ovzdušia spaľovaním materiálov a čiernych skládok.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606