magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 
ZAREGISTRUJ SA! 18. Dec 2017,  meniny má
Daniel Landa: Československo 2008 tour v Steel Aréne.
@ Rozhovory a reportáže      May 26 2008 - 12:48 GMT

Mimoriadne prísne bezpečnostné opatrenia sprevádzali piatkový koncert speváka Daniela Landu v košickej Steel Aréne. Priznám sa, toľko mužov zákona pohromade som snáď naposledy videl v novembri ´89. V okolí haly sa dokonca niekoľkokrát mihlo aj vodné delo... Niekto si môže povedať, že to bolo až prehnané, no na druhej strane po tom, čoho sme svedkami na futbalových zápasoch sa ani niet čo čudovať... Aj keď podľa môjho názoru Landova povesť, respektíve reputácia pramení tak trocha z nepochopenia jeho tvorby, ako aj jeho samotného.

Pamätám sa dokonca, ako ho svojho času sprevádzala povesť, že nemá rád Slovákov. Keď som sa s ním o tom v polovici 90. rokov bavil, nechápal, kto okolo neho takéto mýty šíri... Landa je človek, ktorý si v rámci svojich aktivít vytvoril vlastný svet, nehanbí sa šíriť svoje názory aj keď tieto môžu určitú časť spoločností iritovať a niektoré možno považovať za kontroverzné. Inak, aj na základe osobnej skúsenosti môžem povedať, že v súkromí je to absolútne normálny, pohodový a príjemný človek. To ostatné, čo sa okolo neho píše, sú väčšinou totálne hlúposti, miestami až paranoidných rozmerov. V konečnom dôsledku sa o tom mohol presvedčiť každý, kto navštívil niektorú z dvoch slovenských zastávok jeho aktuálneho Československo Tour 2008. Mimochodom, vôbec prvých Landových koncertných zastávok na Slovensku počas jeho hudobnej kariéry.

Ešte pred nástupom hlavnej hviezdy večera ovládol pódium spolok s názvom Walda Gang, pripomínajúci svojim obsadením už taký menší orchester. V jeho čele stojí rusovlasý spevák Vláďa Šafránek, ktorého môžete poznať napríklad z kedysi pomerne dosť úspešného projektu Harlej, ktorý sa svojho času predstavil aj na košickom RockCampe a druhy spevák Vladimír "Walda" Nerušil - týpek ktorý akoby z oka vypadol Waldemarovi Matuškovi, navyše s veľmi podobne zafarbeným hlasom. Samostatnou kapitolou je vokálny súbor Smraďoch singers - traja týpci odetí do bavorských mužských krojov - v typických kožených kraťasoch. Jadro produkcie Walda Gangu stojí na nadupaných rockových prerábkach známych českých country hitov - Eldorádo, Jó třešně zrály, či Svařené víno červené, ktorými dokážu poriadne naštartovať náladu v sále. V Košiciach set "waldovcov" zjavne zarezonoval mimoriadne pozitívne. V jeho závere si publikum ešte vynútilo sériu prídavkov.

Doslova tlakový hrniec, ktorý má každú chvíľu vybuchnúť pripomínala Steel Aréna krátko pred nástupom hlavnej hviezdy večera. Landa nastúpil na pódium odetý do sutany á la ´krysař´ - so slovenskou vlajkou v ruke, na čo publikum reagovalo neutíchajúcimi ováciami. Keď navyše po svižnej 1938 sutanu zhodil a odhalil slovenský dres - mal publikum definitívne na svojej strane. S výborne šliapajúcou kapelou (rozšírenou o dvoch vokalistov, tri vokalistky a sláčikové trio pozn. aut.) za chrbtom predstavil Landa v svojom cirka pol druha hodiny trvajúcom sete prierez tým najlepším, respektíve najúspešnejším, čo v rámci doterajšej sólovej kariéry vyprodukoval. Zneli Andílek, Na obzoru ani mrak ani loď, Motýlek, Dušičky, Quantum tarantulí, Ona, Vltava, Smrtihlav, či hit Touha zo soundtracku k filmovému muzikálu jeho manželky s názvom Kváska. Skalných nesporne potešilo aj zaradenie niekoľkých skladieb z ešte nevydaného albumu s názvom Nigredo. Rockový šansoniér, ako Landu svojho času označil Petr Hapka, si koncert zjavne poriadne užíval a neukrýval dojatie z vrúcneho prijatia košickým publikom. Odmenou zaňho mu bola po všetkých stránkach skutočne veľkolepá šou - ktorá síce nedisponovala najideálnejším zvukom (ten sa v Steel-ke jednoducho pri súčasnom stave akustiky nedá dosiahnuť pozn. aut.), čo však aspoň čiastočne vykompenzovala pôsobivá svetelná a pyrotechnická šou a kvalitná videoprojekcia.

Publikum, podľa očakávania, nechcelo Landu pustiť z pódia bez prídavkov, ktorých sa mu napokon dostalo v podobe reprízy Vltavy a Quantum tarantulí, po ktorých však sa už spevák sprevádzaný ochrankou definitívne stratil v zákulisí Arény...

Igor PETRUŠKA
Foto: autor   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606