magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Projekty za 1,3 mld.Sk pripravuje pre Košický kraj Premier Consulting.
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Jun 02 2008 - 05:37 GMT
Vyše 1,969 miliardy eur (59,07 miliardy Sk) môže z eurofondov v programovom období 2007 - 2013 získať slovenský vidiek z Programu rozvoja vidieka pod gesciou Ministerstva pôdohospodárstva SR. Spolu 89 projektov z tejto oblasti v hodnote viac ako 1,3 miliardy Sk (43,3 milióna eur) rieši v tomto roku pre Košický kraj komárňanská europoradenská spoločnosť Premier Consulting. Doteraz už 70 projektov odovzdali príslušným platobným agentúram.

Spoločnosť sa sústreďuje najmä na farmárov, lesníkov a potravinárov. Medzi jej najvýznamnejších klientov patrí v kraji rožňavská lesnícka spoločnosť WH Danubius, ktorá chce modernizovať a ekologizovať ťažobné lesné mechanizmy a budovať protipožiarne cesty v lesoch. Poľnohospodári z Mokraniec budú taktiež investovať do modernizácie mechanizmov pre rastlinnú výrobu a Agroprodukt Nový Ruskov si rieši cez eurofondy skladovacie kapacity rastlinných produktov. Obce Vojčice a Žbince budú prostredníctvom regionálneho operačného programu rekonštruovať základné školy a obec Pozdišovce miestne komunikácie.
Premier Consulting pomáha žiadateľom hlavne orientovať sa v zložitej administratíve, identifikovať fondy a maximalizovať ich efekty, pričom využíva doterajšie skúsenosti z prípravy projektov.
„K obnove nevyužitých objektov na vidieku a rozvoja poskytovania kvalitného ubytovania v súkromí smeruje opatrenie Podpora v oblasti vidieckeho cestovného ruchu,“ spresnil ďalej k programu riaditeľ spoločnosti pre strategické projekty Ľudovít Tóth. Žiadatelia môžu získať až 100.000 eur (3,02 milióna Sk) na refundáciu takýchto investícií. Program pritom umožňuje získať prostriedky na podporu malého cestovného ruchu aj pre žiadateľov z radov dnešných nepodnikateľov.
Podľa Tótha však podnikatelia v cestovnom ruchu v Košickom kraji na rozdiel od iných krajov zatiaľ veľký záujem o eurofondy nemajú. "Hoci v agrosektore kráčajú so zvyškom Slovenska, cestovný ruch ich zatiaľ neláka. Rozhodli sme sa preto odbremeniť ich ústretovosťou od strachu z turistických eurofondov", informoval Tóth.
Premier Consulting sa od roku 2003 venuje poradenstvu pri čerpaní finančnej pomoci z eurofondov najmä v komunálnom a poľnohospodársko-potravinárskom sektore. V skrátenom programovom období 2004 - 2006 vypracovala viac ako 250 schválených projektov v hodnote 2,5 miliardy Sk (82,7 milióna eur) a rozsahom europoradenstva poľnohospodárom je od roku 2004 na poprednom mieste v rámci Slovenska. Má 52 zamestnancov a stálych spolupracovníkov, pričom medzi jej klientov patria aj skupiny Agrofert, TAURIS, Štátne lesy TANAP-u, či Technická univerzita Zvolen.
V programovom období 2007 - 2013 sa môžu žiadatelia najmä z oblasti poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva, ochrany životného prostredia a vybraných samospráv uchádzať o prefinancovanie investícií smerujúcich do skvalitnenia podnikateľského prostredia, života a životného prostredia na slovenskom vidieku z európskych prostriedkov a z prostriedkov štátneho rozpočtu SR. Výška nenávratného finančného príspevku závisí od sektora a pohybuje sa od 20 % do 100 % už realizovaných, respektíve plánovaných investícií.

zdroj: TASR   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606