magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Primátori, starostovia a kraj sa dohodli na pomoci rómskym komunitám
@ Aktuálne -> Verejná správa      Jun 05 2008 - 04:46 GMT
(TASR) Primátori miest, starostovia obcí, predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Zdenko Trebuľa a splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Anina Botošová podpísali dnes v Košiciach memorandum o spolupráci pri riešení problémov súvisiacich s viacnásobne marginalizovanými rómskymi komunitami.
\"Ak bude projekt mesta alebo obce dobrý, 150 miliónov korún (4,943.480 eur) je pre vládu malý peniaz vzhľadom na to, čo vyrieši,\" reagovala Botošová na margo plánovaného príspevku vlády na projekt, ktorý je podľa nej výnimočný tým, že je šitý na problémy kraja. Projekt počíta s celkovými nákladmi na jeden kraj vo výške 50 miliónov Sk (1,647.827 eur).
\"Dali sme si za cieľ vytvoriť dáždnik a neostať s riešením len v kraji. Radi zapojíme iných, ktorí budú mať záujem. Bez pomoci štátu to ale môže zostať v inej rovine. Cením si, že do projektu sa zapojili starostovia miest a obcí,\" uviedol Trebuľa, podľa ktorého je problém marginalizovaných skupín najvypuklejší práve v KSK.
V rómskych komunitách v Košickom, Prešovskom a Banskobystrickom kraji by mali vzniknúť Centrá komunitných služieb - terénna realizácia. Projekt CESTA bude realizovať KSK a jednotlivé mestá a obce. \"KSK sa bude podieľať na spolufinancovaní v rozsahu 2 percent a zúčastnené mestá v rozsahu 3 percent. Tento princíp sa uplatní pre všetky projekty realizované v období rokov 2008 - 2013 v KSK ako súčasť projektu CESTA,\" informoval koordinátor projektu Dušan Šlosár. Podľa neho má zastaviť pustnutie v rómskych osadách.
\"Na KSK sme podali projekt na komunitnú a sociálnu spoluprácu, spracovali sme projekt sociálny podnik pre absolventov škôl, naša nezisková organizácia Ľudia a perspektíva pracuje s týmito ľuďmi, naučila ich pracovným návykom, sú slušní, pozdravia sa a nemajú absencie,\" informovala primátorka Krompách Iveta Rušinová.
Kecerovce patria medzi obce s najväčším počtom Rómov. Z 2870 obyvateľov je 2450 Rómov. Školu s kapacitou 400 žiakov navštevuje 670 žiakov v dvojzmennej prevádzke. Najväčším problémom je nezamestnanosť a nevzdelanosť Rómov. \"Stalo sa, že v minulom týždni nám do školy neprišlo vyše 300 žiakov. Je to aj o ich iniciatíve, nielen o našej pomoci,\" dodala starostka obce Anna Bombárová.
Východiskom projektu by malo byť vybudovanie približne 15 centier komunitných služieb, ktoré by mali zabezpečiť strategické plánovanie komunitnej práce. V každom centre by mali pracovať traja odborníci.
Podľa sčítania z roku 2005 je v KSK 130.169 Rómov, čo predstavuje 17 percent z celkového počtu obyvateľov   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606