magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Exriaditeľka Domu MS tvrdí, že o budovu má záujem podnikateľ
@ Aktuálne -> Rôzne      Jul 21 2008 - 11:33 GMT
(TASR) - Bývalá riaditeľka Domu Matice slovenskej (MS) v Moldave nad Bodvou Viera Ďurášová i naďalej tvrdí, že podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič klame. Zopakovala to dnes na tlačovej konferencii v Košiciach.

Po tom, čo 15. júla podala na Okresnú prokuratúru trestné oznámenie na podpredsedu vlády a štátneho tajomníka Ministerstva kultúry SR Jozefa Langa za ohováranie, chce iniciovať prieskum poslancov Národnej rady SR v Dome MS v Moldave nad Bodvou. Ďurášová chce upozorniť na hospodárenie MS s prostriedkami štátneho rozpočtu a financovanie podnikateľských aktivít, ktoré nesúvisia s poslaním MS.

Matica slovenská zakúpila budovu Domu MS v Moldave nad Bodvou v roku 1998. Na jej opravu malo byť vyčlenených päť miliónov korún (169.970 eur). "Nestalo sa tak. Aby bola budova schopná prevádzky, rozhodli sme sa riešiť rekonštrukciu s finančnou pomocou miestneho podnikateľa Mariána Glowatého. Z nadácie MS sme na opravu dostali 400.000 Sk (13.278 eur)," uviedla Ďurášová, ktorá tvrdí, že po rekonštrukcii začal mať v roku 2003 o túto budovu záujem miestny veľkopodnikateľ. "Tento podnikateľ osobne prišiel za mnou a ponúkol mi milión korún (33.194 eur), keď odídem preč, potom mi ponúkol dobre platené miesto. Keď som to neprijala, začali sa tlaky na moju osobu," v stručnosti popísala príbeh okolo budovy Domu MS v Moldave nad Bodvou, kde žije 50 percent Slovákov a rovnaký počet Maďarov. "Trestné oznámenie na konkrétneho podnikateľa som nepodala, lebo nemám v rukách dôveryhodný dôkaz, len svedectvo pána Glowatého. Dotyčný podnikateľ skutočnosť, že sa ma snažil ovplyvňovať, poprel," reagovala exriaditeľka.

Po nátlaku na odchod MS z budovy Ďurášová podpísala s Glowatým nájomnú zmluvu bez časového obmedzenia. "Krajská rada MS rozhodla o odpredaji tejto budovy, ale najprv musia vypovedať zmluvu s p. Glowatým, preto je to na Okresnom súde Košice-okolie. V januári 2008 sa predseda MS Jozef Markuš vyjadril, že ako štatutárka som mala právo podpísať takúto nájomnú zmluvu," uviedla Ďurášová jeden z dôkazov.

Čaplovič v liste zo 17. apríla uvádza, že "vedenie MS neuznalo dlhodobý prenájom poskytnutý súkromnej osobe vtedajšou riaditeľkou, pretože na to nemala právomoc", uvádza vicepremiér v liste adresovanom poslankyni NR SR Márii Sabolovej, ktorú o pomoc požiadala Ďurášová. "Vyžiadal som si odborné stanoviská z vedenia MS a Ministerstva kultúry SR. Moja odpoveď bola adresovaná poslankyni Sabolovej a nie osobám, ktoré sú predmetom sporu, konkrétne aj pani exriaditeľke Domu MS. Pani exriaditeľku Vieru Ďurášovú žiadam, aby nezneužívala moje meno v spore, ktorého riešenie je v kompetencii MS," reagoval Čaplovič, ktorý TASR dnes povedal, že nie je vševed, aby odpovedal na takéto drobnosti regionálneho charakteru. "Písal som, že nemala kompetenciu uzavrieť nájomnú zmluvu, pretože som mal takúto informáciu z odborných stanovísk, ktoré mi poskytli vážené inštitúcie, ktoré majú najlepšie vedomie a svedomie o tejto problematike. Som podpredseda vlády, ktorému nespadajú tieto kompetencie, aby som lietal do Domu MS. MS je nezávislá inštitúcia, do ktorej nemá čo vstupovať orgán štátnej správy."

"Myslím si, že pán podpredseda vlády tým, čo uviedol vo svojom liste klame. O jeho klamstve som doložila prokurátorovi dôkazy. Po dovolenke by som chcela požiadať o vykonanie poslaneckého prieskumu, nie však v MS v Martine, ale v Moldave. Z dôvodu porušovania zákona o MS, ktorý ju zaväzuje podporovať Slovákov žijúcich na juhu Slovenska," povedala TASR exriaditeľka.

Aprílová správa finančnej kontroly potvrdila, že v rokoch 2005-2007 MS nedala do Moldavy nad Bodvou ani korunu. "Preto nie je pravda, čo tvrdí pán podpredseda Čaplovič, že sa tam vykonáva nejaká matičná činnosť v prenajatých priestoroch. Kontrola ukázala, že nedali nič, pritom povinnosťou MS je v zmysle zákona tam peniaze dávať," dodala Ďurášová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606