magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Povodňová situácia v kraji sa upokojuje, rieky sa vracajú do korýt
@ Aktuálne -> Životné prostredie      Jul 28 2008 - 05:38 GMT
(TASR) - Všeobecný pokles hladín vodných tokov zaznamenali k dnešnému ránu na tokoch Košického kraja. Situácia sa upokojuje a toky sa vracajú do korýt. Počas niekoľkodňových povodní sa nemuselo v kraji evakuovať obyvateľstvo, nezasahovala armáda a nezaznamenali ani výpadky vo výrobe.

Celkovo zasiahli niekoľkodňové povodne v Košickom kraji takmer 50 obcí a miest, najmä v okresoch Spišská Nová Ves a Košice - okolie. Vyliate toky zaplavili domy a objekty, znečistili vodné zdroje, poškodili mosty, pozemné komunikácie a železničné trate. Ako povedala tajomníčka Krajskej povodňovej komisie Mária Michalcová, škody obce a mesta zatiaľ len vyčísľujú a zosumarizujú ich v auguste.

Podľa informácie z Krajského úradu životného prostredia stúpajúca tendencia vodných hladín je ešte na Bodrogu najmä vplyvom stúpajúcich prietokov na Latorici a Tise. Po výdatných zrážkach nad Ukrajinou a Rumunskom sa podľa predpovedí ukrajinskej strany kriticky vyvíja situácia na rieke Tisa.

Tretí stupeň povodňovej aktivity zaznamenali v nedeľu 27. júla len na Toryse v Košických Olšanoch, druhý stupeň na Hornáde v Ždani a na ostatných tokoch, ako je Hnilec, Trnavka, Laborec, Olšava, Latorice či Bodrog pretrváva prvý stupeň.

Najvyšší povodňový stupeň trvá naďalej v obciach Hnilčík, Veľký Folkmár, Prakovce, Gelnica, Mlynky, Nálepkovo, Slovinky, Kojšov, Hrabušice, Rudňany, Stará Voda, Henclová, Olcnava, Markušovce, Jaklovce, Richnava, Betlanovce, Mníšek nad Hnilcom, Švedlár a v mestách Gelnica, Spišská Nová Ves a Krompachy.

Z vodných stavieb pretrváva druhý stupeň povodňovej aktivity na Zemplínskej šírave a na prečerpávacích staniciach vnútorných vôd na Východoslovenskej nížine, ktoré pracujú nepretržite.
Ako ďalej informovala Mária Michalcová, v obvode Trebišov na toku Latorica a Bodrog dochádza k postupnému vzostupu vodnej hladiny ovplyvnenej výrazným vzostupom hladín tokov na Ukrajinskom území - Latorica v profile Čop dosahuje druhý stupeň povodňovej aktivity.

Tisa v profile Tiačevo na Ukrajine kulminovala v nedeľu napoludnie pri stave 640 cm (tretí stupeň povodňovej aktivity) a v tomto profile má klesajúcu tendenciu. Podľa predpovede z ukrajinskej strany by táto povodňová vlna mala kulminovať v profile Čop v stredu 30. júla s dosiahnutím tretieho stúpla na úrovni 1225 – 1275 cm.

Vodohospodári pokračujú v monitorovaní tokov a vodných nádrží počas trvania vyhlásených stupňov povodňovej aktivity a v odstraňovaní prekážok z korýt. V rámci prístupových a kapacitných možností správca vodných tokov Slovenský vodohospodársky podnik, š.p., odštepný závod Košice, bude zabezpečovať stabilizáciu poškodených a odplavených brehov riek. V prípade, že správca vodných tokov oznámi zhoršenie povodňovej situácie na území niektorého okresu, príslušní prednostovia zabezpečia činnosť vyplývajúcu z platných právnych predpisov na úseku ochrany pred povodňami, dodala Michalcová.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606