magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Inšpektori zistili v kraji za polrok 66 prípadov nelegálneho zmestnávania
@ Aktuálne -> Verejná správa      Aug 13 2008 - 09:36 GMT
(TASR) - Spolu 66 prípadov nelegálneho zamestnávania zistili pracovníci Inšpektorátu práce (IP) Košice počas kontrol za prvý tohtoročný polrok.

Z celkovej výšky pokút 625.000 Sk (20.746,19 eura), ktoré uložili po kontrolách pracovno-právnych predpisov, sa nelegálnej práce týkalo šesť postihov so sankciou 115.000 Sk (3817,30 eura), uviedol pre TASR vedúci oddelenia pracovno-právnych vzťahov IP Košice Kamil Lipták.

"Možno sa zdá, že počet i výška pokút je trochu nízka. Tu však nejde o samotnú pokutu. Najvyšším trestom za nelegálne zamestnávanie totiž je, že takýto zamestnávateľ sa dostane do zoznamu nelegálne zamestnávajúcich subjektov a päť rokov nemá nárok na štátnu podporu v zamestnávaní, či prístup do verejných
súťaží," pripomenul Lipták.

K samotným zisteniam nelegálnej práce v kraji spresnil, že išlo o domácich aj ázijských zamestnávateľov, hlavne v Košiciach a okresoch Michalovce a Trebišov, ktorí vlastnia menšie prevádzky v obchode a službách do 10 zamestnancov. Aj keď v minulosti našli inšpektori medzi nelegálne zamestnanými aj cudzincov, tento raz to boli výlučne slovenskí občania.

Trend v nelegálnom zamestnávaní v Košickom kraji je od roku 2001, odkedy IP sleduje túto oblasť, v podstate ustálený. Počty sa nezvyšujú, ale ani neznižujú a ročne odhalia inšpektori 120 až 150 prípadov.

Lipták upozornil aj na ďalšie negatíva nelegálneho zamestnávania. Pripomenul, že nezdanené príjmy z takejto práce sa nezarátavajú do dôchodku a nelegálne dlhodobo pracujúci človek môže byť potom veľmi nemilo prekvapený výškou svojho dôchodku.

"Mnohí zamestnanci pracujú často dlhodobo aj na dohody o vykonaní práce, pri ktorých nemajú oproti zamestnancom s riadnymi pracovnými zmluvami nárok na dovolenku, prestávku v práci, stravovanie a ďalšie výhody," dodal Lipták.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606