magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Práce na kanalizácii brzdia podľa vodárov obyvatelia Kostolianskej cesty
@ Aktuálne -> Verejná správa      Sep 14 2008 - 23:25 GMT
(TASR) – Výstavbu kanalizácie na Kostolianskej ceste v Košiciach brzdia podľa Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a.s., samotní obyvatelia. S jedným jazdným pruhom sa musia už dva mesiace uskromniť motoristi, obyvatelia a o tri týždne, 5. októbra aj maratónski bežci. Práce by sa mali podľa vodárov ukončiť v polovici októbra.

„Z cesty sa práši, doprava sa spomaľuje. Zatiaľ položili asi dvesto metrov a práce zastali," informoval TASR člen petičného výboru Róbert Šalata, ku ktorému sa podpísaním petície pridalo 183 obyvateľov. Práce podľa generálneho riaditeľa VVS Stanislava Hrehu brzdia problémy s vlastníkmi nehnuteľností pri ceste. "Musel sa prepracovať projekt a vojsť do telesa cesty. Prácu skomplikovalo a spomalilo i narazenie na staré električkové koľajnice v ceste."

Podľa Hrehu si niektorí vlastníci pozemkov myslia, že je vhodný čas na rýchle zbohatnutie a že môžu vodárenskú spoločnosť vydierať. „Viacerí vlastníci súhlasili s cenou, ktorú vypočítal znalec a boli už aj vyplatení. Pozemky sú stále vlastníctvom pôvodných majiteľov a VVS platí len za vecné bremeno 621 Sk (21 eur)/m2, že na pozemku vlastníka vedie potrubie, ktoré je hlboko v zemi a pri ceste, takže nijako neobmedzuje vlastníka a to ani vo výstavbe," dodal Hreha. Ako ďalej uviedol, obyvatelia sa budú môcť hneď po dokončení napojiť. „Predtým však budeme potrebovať kolaudačné rozhodnutie, ktoré pravdepodobne tak skoro nedostaneme kvôli vlastníkom pozemkov, ktorí chcú za vecné bremeno od spoločnosti VVS od 4000 Sk (133 eur)/m2 do 6000 (199 eur) Sk/m2, čo je absurdné a tento stav ohrozuje verejný záujem," povedal generálny riaditeľ.

Šalata nevedel TASR potvrdiť, ani vyvrátiť informácie VVS o nadsadených cenách pozemkov. „Petičný výbor nedisponuje takouto informáciou. Nie som si vedomý, že by obyvatelia brzdili priebeh prác, naopak, robíme všetko pre to, aby sa výstavba urýchlila," uviedol Šalata.

Aj keď bude kanalizácia hotová a schopná prevádzky, musí sa ešte skolaudovať a to sa nestane, pokiaľ nebudú vysporiadané pozemky, tvrdí Hreha. „Pozemky nebudú vysporiadané, pokiaľ budú vlastníci trvať na nezmyselných cenách za vecné bremeno, a teda je to nekonečný príbeh. Občania žijúci na Kostolianskej ceste budú mať všetko vybudované, no napojiť sa nebudú môcť. Tento stav môže trvať aj roky. Naša spoločnosť už o tejto skutočnosti informovala Európsku komisiu. Tento postoj je v rozpore s verejným záujmom a ruší možnosti prísunu finančných prostriedkov pre Slovenskú republiku."

Kanalizácia by po dokončení mala slúžiť obyvateľom Sídliska Podhradová, ulíc Kostolianska, Chrastie, Slovenská, časti Pod Šiancom a rekreačnému areálu Anička.

S prvými etapami výstavby vodárenská spoločnosť začala v júni minulého roka, ale pre nespokojnosť obyvateľov Kostolianskej cesty, ktorí neboli zahrnutí v pôvodnom projekte, sa práce na výstavbe pozastavili. „Do projektu, ktorý je financovaný z európskych fondov, sme po dohode s mestom Košice doprojektovali ďalšie potrubie, ktoré bude vložené v jednej ryhe. Naň sa budú môcť obyvatelia napojiť. Táto skutočnosť však nikdy v projekte EÚ nebola. Napojenie tejto ulice sa financuje výhradne z prostriedkov VVS, nikto iný naň neprispel," dodal generálny riaditeľ vodárenskej spoločnosti.

Náklady na celý projekt z európskych fondov predstavujú 864.000.000 Sk (28,679.545,91 eura). „Zmeny v pôvodnom projekte, pridávanie potrubí a vyplácanie vecných bremien navýšilo rozpočet projektu výstavby kanalizácie o 35.000.000 Sk (1,161.787 eur), ktoré financuje VVS z vlastných zdrojov," dodal Hreha.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606