magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košičanky v osemfinále v piatok doma proti Valencii
@ Aktuálne -> Šport      Jan 29 2009 - 09:11 GMT
(SITA) - V piatok o 19.30 h čaká na basketbalistky slovenského majstra Maxima Broker Košice na domácej palubovke Infiniti Arény odvetný zápas osemfinále Euroligy proti španielskemu šampiónovi Ros Casares Valencia. Košičanky podľahli v prvom zápase v utorok v slabo zaplnenej hale Pabellon Municipal Fuente de San Luis vo Valencii Španielkam vysoko o 45 bodov 53:98 (19:44). Napriek debaklu sú šance Maximy Broker na štvrťfinále Euroligy otvorené.


Na postup potrebuje niektorý z tímov dve víťazstvá. Ak sa Košičankám podarí uspieť v odvete pod domácimi košmi čo i len najtesnejším rozdielom, bude musieť rozhodnúť tretí zápas opäť vo Valencii. "Dúfam, že dievčatá už vedia, čo ich v piatok čaká. Musia očakávať agresivitu, rýchlosť a dôraz súpera a uvedomiť si, že je to úplne iný basketbal, na aký sú zvyknuté z extraligy. Mali by si viac vážiť loptu, keď ju majú pod kontrolou, hrať s ňou opatrnejšie a zodpovednejšie a neustále očakávať agresivitu súpera," zhrnul pre agentúru SITA poučenie z utorkového zápasu tréner Košičaniek Štefan Svitek "Na dnešnom tréningu už nenacvičíme 5 nových signálov. Musíme hrať to, čo máme pripravené, nebáť sa a nemať zbytočný rešpekt. Pokiaľ dokážeme hrať tímový basketbal celých 40 minút a nielen v chvíľkových individuálnych zábleskoch a keď budeme dôsledne do bodky plniť taktické pokyny, môžeme oveľa viac potrápiť súpera ako v utorok na jeho palubovke," načrtol recept na španielskeho súpera pred piatkovým zápasom tréner Maximy Broker Košice a pokračoval: "Musíme hrať oveľa odvážnejšie, striasť rešpekt a strach. Keď si pozriete záznam zo zápasu vo Valencii, uvidíte veľa situácií, ktoré sme mohli zahrať oveľa lepšie, keby sme sa zbytočne nebáli." Domáce basketbalistky nastúpia v rovnakej zostave ako v utorok, teda aj s oboma laborujúcimi hráčkami Annou Jurčenkovou (päta) a Ivanou Jalčovou (členok). K úspechu by mala hráčkam Maximy Broker pomôcť aj napriek čiastočnej časovej kolízii s extraligovým hokejom zaplnená Infiniti Aréna. "Myslím si, že piatok večer je optimálny čas pre diváka na takýto basketbalový sviatok. A fanúšik basketbalu si určite do našej haly cestu nájde," dodal Š. Svitek.

Utorková prehra nie je pre Košičanky najvyššou v tejto sezóne. V zápase základnej D-skupiny Euroligy podľahli 10. decembra 2008 vo Vidnom Spartaku Moskovská oblasť 50:100. "Systém hry Valencie je oveľa viac tímový a prepracovaný, zatiaľ čo Moskovčanky sa spoliehajú na svoje hviezdne individuality. Aj obrana Španielok je kvalitnejšia a agresívnejšia. Navyše dokážu oveľa tvrdšie pracovať na palubovke ako Rusky," porovnal dva špičkové európske kluby a súperov Maximy Broker v tejto sezóne Štefan Svitek. Ak by oba spomenuté kluby prešli cez osemfinále, stretnú sa v štvrťfinále vo vzájomnom súboji o Final Four. "Ak by k tomu došlo, favorizoval by som Valenciu. Pre Moskovčanky však hovorí výhoda domáceho prostredia v prípadnom treťom rozhodujúcom zápase," dodal Š. Svitek.

Piatkový súboj bude už štvrtým oficiálnym stretnutím košického klubu s Ros Casares Valencia v európskych súťažiach. V sezóne 2004/2005 sa spolu dvakrát stretli v B-skupine Euroligy. Najprv prehrali po vyrovnanom zápase vo Valencii 57:63 a následne doma vysoko podľahli 57:98. Po utorkovej prehre 53:98 to teda bude štvrtý pokus o víťazstvo nad silným španielskym súperom a zároveň o šancu na piate vzájomné stretnutie, ktoré by sa hralo v stredu 4. februára o 20.30 h vo Valencii.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606