magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

USSK chce znížiť stavy technicko-administratívnych pracovníkov
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Feb 23 2009 - 10:26 GMT
(SITA) – O 15 percent chce Spoločnosť U. S. Steel Košice (USSK) znížiť v priebehu roka počet technicko-hospodárskych pracovníkov, ktorých je okolo 3 000. Agentúre SITA to dnes potvrdil predseda Odborového zväzu Metalurg Róbert Kulik.

"Rokujeme o tom. Nejde však o klasické prepúšťanie výpoveďou a nik nebude musieť odísť nasilu. Spoločnosť navrhuje zníženie počtu technicko-administratívnych pracovníkov podobnými krokmi, ako znižovali stavy už aj v predchádzajúcich rokoch – teda ponukou buď na dobrovoľný odchod s odstupným, alebo bude ľuďom ponúknuté miesto vo výrobe s následnou rekvalifikáciou,“ uviedol Kulik. Doložil, že dnes ešte nemožno povedať, v akom časovom horizonte a za akých podmienok sa budú realizovať tieto personálne zmeny. Snahou odborárov je dosiahnuť obdobné podmienky, ako mali odchádzajúci zamestnanci v minulom období. Vtedy sa odchodné pohybovalo až do výšky dvoch ročných platov, pričom do úvahy brali viacero kritérií. Koľko ľudí využije prvú, alebo druhú možnosť, nevedel Kulik zatiaľ uviesť.

Výrazné zníženie objemu objednávok produkcie USSK v dôsledku hospodárskej krízy prinútilo vedenie spoločnosti zaviesť od 1. februára skrátený pracovný týždeň o jeden deň, za ktorý zamestnanci dostávajú 60 percent základnej mzdy.

Ako agentúru SITA informoval hovorca košického úradu práce Igor Jakeš, miera evidovanej nezamestnanosti v pôsobnosti ich úradu k 31. januáru bola 10,06 %, v decembri 2008 to bolo 9,83 %. Celkový počet uchádzačov o zamestnanie dosiahol 17 951. Dodal, že v januári neohlásila žiadna firma hromadné prepúšťanie.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606