magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Práce na novom košickom štadióne pokračujú podľa plánu
@ Aktuálne -> Šport      Feb 26 2009 - 11:29 GMT
(SITA) - Kým v Bratislave projekt Národného futbalového štadióna uviazol na mŕtvom bode, a tak skoro ho zrejme nezačnú stavať, v Košiciach je situácia ohľadom výstavby nového futbalového štadióna o poznanie pozitívnejšia. Potichu, bez silných rečí, sa v uplynulých týždňoch a mesiacoch pracovalo nielen na zadaní projektu, ale realizovalo sa už aj jeho architektonické riešenie, ba ukončili sa už aj výberové konania na generálneho dodávateľa výstavby. Je ňou firma HOCHTIEF CZ, a. s.

Investor projektu Košické futbalové & multifunkčné centrum, a. s. (40% vlastní MFK, 60 % E SIDE DEVELOPMENT LIMITED) zatiaľ postupuje podľa časového harmonogramu. V súčasnosti najviac práce zaberá hľadanie finančného zaistenia projektu. "Myslím si, že do konca mája by mala byť vyriešená aj táto otázka," povedal predseda predstavenstva KF&MC, a. s. Peter Lorko. Stavbu by údajne mala zafinancovať jedna rakúska banka. Košičania ešte čakajú na vyjadrenie Útvaru hlavného architekta (ÚHA), aby si prešli a odsúhlasili všetky navrhované časti projektu. Ak sa investorovi podarí zohnať financie a dostane súhlas aj od ÚHA, potom nič nebráni pripraviť podklady na územné rozhodnutie a následnú zmluvu s generálnym dodávateľom. Podľa časového itinerára je začiatok stavebných prác naplánovaný na november tohto roka, ukončenie prác na jún 2011. Následne by do novembra 2011 mala byť skúšobná prevádzka a od začiatku roka 2012 by už štadión mal fungovať naostro. Veľké obavy sú však z celosvetovej ekonomickej krízy. O pol roka totiž môže byť všetko inak. Nateraz však v časovom rozvrhu nie je žiaden sklz.

Projekt štadióna z dielne HELIKA, a. s., je veľmi vydarený a mal by byť budúcou pýchou Košíc. Všetky miesta štvorhviezdičkového štadióna budú na sedenie a zastrešené. Celková kapacita je necelých 19 300 miest. Z nich 17 589 je v diváckom sektore a 1634 miest je vyhradených pre 69 VIP boxov (690) a klubové miesta (944). Projekt nezabúda ani na invalidov a ich sprievod (60). Pri koncertoch, keď sa môže využiť i hracia plocha, môže narásť kapacita na cca 30 000 divákov. V novom športovom stánku nebudú chýbať ani kancelárske a obchodné priestory, tlačové stredisko, reštaurácia (takmer 500 m2) či 14 fast foodov. Náklady na výstavby by mali byť približne 28 miliónov eur.

Pôvodne bola do projektu zakomponovaná i výstavba hotela a parkovacieho domu, ale zatiaľ sa odkladá. "Ak neskôr budú peniaze, môže vyrásť i hotel, no chceme ušetriť peniaze a prioritou je pre nás výstavba štadióna," podotkol Peter Lorko.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606