magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Bezpečný dom má pomôcť ženám zažívajúcim násilie
@ Aktuálne -> Verejná správa      Jun 29 2009 - 03:06 GMT

KOŠICE 26. júna (SITA) – Košická mimovládna organizácia Fenestra a mesto začali rokovania o vybudovaní prvého Bezpečného ženského domu v Košiciach, ktorý poskytne dočasne stratený domov ženám zažívajúcim násilie a ich deťom. Samospráva chce v rámci rozbiehajúceho sa procesu byť nápomocná najmä pri hľadaní priestorov pre zriadenie bezpečného ženského domu a získaní finančných prostriedkov.

„Bezpečný ženský dom by mal poskytovať okrem „strechy nad hlavou“ ženám zažívajúcim násilie a ich deťom aj komplexnú starostlivosť, ktorá odráža ich špecifické potreby. Iba tak sa môžu postupne uzdraviť z tráum a ďalších dôsledkov násilia, ktoré v minulosti zažili. Bez komplexnej starostlivosti majú oveľa menšie možnosti vyrovnať sa s bolestnými zážitkami a začať nový život bez násilia,“ vysvetľuje riaditeľka Poradenského centra Fenestra Dušana Karlovská.

Zariadenia takéhoto typu, ktoré poskytujú krízovú pomoc, dlhodobé poradenstvo a podporu vo všetkých záležitostiach, spojených so skúsenosťou s násilím - právne záležitosti, otázka bývania a zamestnania, terapia - fungujú v zahraničí už takmer 30 rokov. Na Slovensku bezpečné ženské domy, spĺňajúce minimálne európske štandardy, chýbajú. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, zriadenie Bezpečného ženského domu, v ktorom by ženy zažívajúce násilie a ich deti našli pomoc, ktorá im umožní vyrovnať sa s traumatickou skúsenosťou, ukončiť násilie, znovu nadobudnúť sebaúctu a začať samostatný a nezávislý život vníma preto terajšie vedenie mesta Košice ako výzvu.

"V zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice máme zatiaľ len Krízové stredisko pre deti, pričom zo zloženia obyvateľstva nášho mesta vyplýva, že z počtu 234 596 obyvateľov tvoria 51,5 % ženy a dievčatá. Z výsledkov reprezentatívneho výskumu násilia páchaného na ženách z roku 2008 pritom vyplýva, že každá piata žena na Slovensku, ktorá má v súčasnosti partnera zažila z jeho strany násilné správanie. Ak tento údaj premietneme na počet obyvateliek mesta Košice, tak násilie zo strany súčasného partnera zažilo približne 25 613 žien, čo je každá piata obyvateľka Košíc. Ponuku zo strany občianskeho združenia Fenestra z Košíc zriadiť zariadenie, v ktorom nájdu pomocnú ruku ženy a deti, ktoré ju naliehavo potrebujú, vnímam skutočne ako výzvu a záväzok,“ uviedol v tejto súvislosti námestník primátora mesta Košice Marek Vargovčák. „Našim cieľom je otvoriť bezpečný ženský dom spĺňajúci minimálne európske štandardy. Za najväčšiu výzvu považujeme nájsť mechanizmus na kontinuálne financovanie prevádzky bezpečného ženského domu a všetkých potrebných služieb z verejných zdrojov. Veríme, že mesto Košice bude nápomocné pri oslovovaní ďalších partnerov na regionálnej aj národnej úrovni,“ uviedla Jana Oleárniková z Fenestry.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606