magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Mesto nenahradí výpadky príjmov zvyšovaním miestnych daní
@ Aktuálne -> Ekonomika a financie      Jul 15 2009 - 04:41 GMT

KOŠICE 15. júla (SITA) – V súvislosti s nižším výberom daní z príjmov fyzických osôb v dôsledku krízy košický magistrát zatiaľ neráta s ďalšou úpravou tohtoročného rozpočtu. Ani pri príprave budúcoročného rozpočtu magistrát zatiaľ neuvažuje o zvýšení miestnych daní a poplatkov. „Ďalšia úprava rozpočtu zatiaľ nie je v pláne. Vzhľadom na rozsah výpadku príjmov musí byť rozpočet dôkladne analyzovaný a prerokovať ho musia v príslušných orgánoch mesta a až potom môže byť predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva,“ uviedla v odpovedi na otázky agentúry SITA hovorkyňa magistrátu Lucia Mihoková.

Mesto odhaduje medziročný pokles daňových príjmov na 10 %. V porovnaní s rokom 2008, keď mesto malo príjmy z podielových daní 65,4 mil. €, v tomto roku by to malo byť 58,8 mil. €. Schválený rozpočet mesta na rok 2009 počítal s podielovými daňami vo výške 69,5 mil. €. Finančná kríza si vynútila zmeny v rozpočte, preto mestské zastupiteľstvo schválilo v apríli zmenu rozpočtu, ktorej súčasťou bolo aj zníženie podielových daní na 61,5 mil. €.

„Súčasná situácia nás opätovne núti znižovať príjmy z podielových daní, a to o ďalších 2,7 mil. €. Nahradiť tento výpadok nebude ľahké, už pri poslednej zmene boli škrty v rozpočte. Mesto bude musieť znova hľadať rezervy v bežných výdavkoch a opätovne prehodnotiť investičné aktivity,“ uviedla Mihoková.

Mesto už začalo pripravovať budúcoročný rozpočet, no ako povedala Mihoková, dopady vyplývajúce z poklesu príjmov je ešte ťažké určiť. Vychádzať možno zo zverejnenej prognózy MF SR, ktorá predpokladá v roku 2010 ďalší pokles výnosu z daní z príjmov fyzických osôb. „Zatiaľ mesto neplánuje zvyšovanie miestnych daní a poplatkov, čiže daní za pozemky a stavby, za zvieratá - psy, mačky, likvidáciu odpadov. Mesto bude musieť znova prehodnotiť svoje výdavky, hľadať rezervy v bežných výdavkoch a opätovne prehodnotiť investičné aktivity,“ povedala Mihoková.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606