magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

KOŠICE: Od augusta budú vodiči platiť za parkovanie v centre
@ Aktuálne -> Doprava      Jul 15 2009 - 06:26 GMT
foto: SITA

KOŠICE 15. júla (SITA) – Od prvého augusta budú vodiči v Košiciach platiť za parkovanie v centre mesta a vybraných zónach jedno euro za každú začatú hodinu. Za parkovanie sa bude platiť každý deň okrem nedele a štátnych sviatkov od 7:30 do 19:30. Informoval o tom dnes na tlačovej besede primátor František Knapík. Platené parkovanie sa bude týkať 2 793 parkovacích miest na 67 uliciach v centrálnej časti mesta, siedmich rampových parkovísk s 363 miestami a štyroch vybraných parkovísk mimo centra so 196 miestami. Za parkovanie bez parkovacieho lístka môže mestská polícia vodičovi uložiť pokutu do 60 eur.

Hlavným cieľom spoplatnenia parkovania je nevyhnutná regulácia preťaženej dopravy a je to v prospech motoristov, návštevníkov a chodcov v historickom centre mesta, povedal primátor Knapík. Podľa Jozefa Filipka, povereného riešením dopravy, očakávajú príjem zo spoplatnenia parkovania na uliciach do konca roka 330 000 eur. Z rampových parkovísk bol v tomto roku do júna príjem 338 000 €.

Mesto označí spoplatnené parkovanie zvislým a vodorovným dopravným značením – mesto osadilo desiatky tabúľ označujúcich zónu s obmedzenou dopravou a informačných tabúľ. Pre vodičov bude v spoplatnenej lokalite k dispozícii 59 automatov na zakúpenie parkovacieho lístka, okrem toho bude približne 80 predajných miest v novinových stánkoch, na čerpacích staniciach a rampových termináloch. Parkovaciu službu bude prevádzkovať mestský podnik Správa majetku mesta.

Ako vysvetlil riaditeľ správy majetku mesta Peter Herman, lístky a jednorazové parkovacie karty sú stieracie. K dispozícii budú aj predplatné a rezidentské karty pre obyvateľov žijúcich v spoplatnených zónach, karty pre dôchodcov ako aj trvalé parkovacie karty. Predplatná neprenosná parkovacia karta bude stáť 330 resp 500 eur na rok podľa rozsahu parkovania, na pol roka 235 a 300 eur a na 30 dní bude stať karta 50 alebo 150 €.
Rezidenti si môžu kúpiť kartu za 100 eur na rok, rezidenti dôchodcovia za 50 eur. Ťažko zdravotne postihnutí rezidenti získajú kartu za manipulačný poplatok 5 eur, za rovnakých podmienok získajú rezidentskú kartu aj seniori nad 70 rokov. Okrem toho ZŤP môžu bezplatne parkovať kdekoľvek a 90 minút aj na rampovom parkovisku.

Ako uviedol Herman, zvažujú aj možnosti zavedenia moderných technológií, napríklad zaplatenie parkovného prostredníctvom mobilného telefónu, ale najskôr na budúci rok. Podrobné informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke mesta a na www.smmk.sk.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606