magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Týždenný prímestský tábor budúcich novinárov
@ Aktuálne -> Médiá      Jul 31 2009 - 07:08 GMT
Detská organizácia Frigo a Regionálna organizácia SSN v Košiciach organizujú od pondelka 3. augusta do piatku 7. augusta nekaždodenné podujatie – týždenný prímestský tábor zameraný na novinárčinu a všetko, čo s ňou súvisí. (Pokiaľ máme informácie, takáto kombinácia tábora na Slovensku ešte nebola, takže sme prvou lastovičkou).

Sedemnásť školákov od 8 do 13 rokov sa na pôde syndikátu stretne s novinármi - Evou Bombovou a Mariánom Angelovičom, ktorí im porozprávajú o tom ako pracujú médiá, ako sa rodí správa i ako sa dostane fotografia z fotoaparátu do novín. Keďže v novinárskej práci, podobne ako inde platí, že raz vidieť je viac ako stokrát počuť, táborníci v pondelok popoludní navštívia redakciu denníka Košický Korzár, kde by ich mal privítať, po redakcii povodiť a na ich zvedavé otázky okolo tvorby novín odpovedať šéfredaktor Peter Bercik. V utorok predpoludním ich čaká návšteva košického štúdia Slovenského rozhlasu na Moyzesovej ulici, po ktorom ich bude sprevádzať Beáta Mačingová – Penxová. Deti si popri prehliadke budú môcť vyskúšať prácu s mikrofónom a zistiť, ako technika dokáže zmeniť ich hlasy.

Streda bude oddychová, vyberú sa na návštevu Zlej diery. Len o šantení to však nebude, súčasťou výletu by mala byť práca – fotografovanie a zbieranie postrehov do táborových novín, ktoré mienia vydať na konci tábora. Vo štvrtok predpoludním ich privíta košické štúdio Slovenskej televízie, kde spoznajú viaceré dovtedy pre nich neznáme profesie, uvidia naozajstnú profesionálnu kameru a zistia ako vyzerá okolitý svet pri pozeraní sa cez ňu. Popoludní, znovu na pôde syndikátu, zase zažijú pravú tlačovú besedu, na ktorej sa budú môcť hostí pýtať úplne všetko, čo ich zaujíma.

Piatok, posledný deň tábora, bude „pracovný.“ Predpoludním by mali školáci písať články, vyberať fotografie a pripravovať všetko, čo majú obsahovať skutočné táborové noviny. Popoludní sa zahrajú na redakciu a pod dozorom Tomáša Čižmárika sa naostro pustia do novinárskej práce, vrátane grafiky. Výsledkom týždennej práce by mali byť táborové noviny.   |   tlačiareň
 
pošli na vybrali.sme.sk pošli do vybrali.sme.sk

Zdielať tento článok na Facebooku

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606